Për të ndihmuar plasmapheresis


 • Për të pastruar gjakun
 • Procedura "plasmapheresis" dhe mekanizmi i veprimit të saj terapeutik
 • Perdorimi i plasmapheresis ne trajtimin e semundjeve te ndryshme

 • Për të pastruar gjakun

  Në vitet e fundit, praktika klinike ndërkombëtare përdorur gjerësisht metoda të ndryshme të trajtimit jashtëtrupor i gjakut për sëmundjet e ndryshme dhe kushtet patologjike që përfshijnë toksicitetit të rënda, akumulimin e produkteve jo normale të gjakut - substanca dhe mbështetur barrën e sëmundjes.

  Ka 3 drejtime krejtësisht të ndryshme në pastrimin e gjakut, hemodializë (duke përdorur membranat me një gjerësi të caktuar) hemosorbtion (perfusion gjakut përmes Sorbent - aktivizimit të karbonit, rrëshirë) plazmatsitaferez, e cila nën ndikimin e gravitetit (sedimentimi, centrifugimi) Gjakun Whole shtresuar në komponentet (për shkak të densitetit të tyre të ndryshme) dhe larguar.

  Kjo zonë quhet kirurgji gravitacionale gjak.

  Ndër metodat e kirurgjisë gravitacionale të gjakut të përdorimit më të zakonshme të plasmapheresis. Termi "plasmapheresis" (nga "aferezis" greke - fshini) duke treguar procesin zgjedhor duke larguar pjesën e lëngshme e gjakut (plazmës), sugjeroi në 1914 J. Abelit, procedurën e aplikuar në zhvillimin e veshkave eksperimentale artificiale në qentë. Ideja e përdorimit klinik të shkëmbimit plazma, filloi në 1925. M. Michael, ishte bazuar në mundësinë e eliminimit (heqjen) e trupit me fiziologjike tepërt plazma dhe produktet patologjike.

  Një tjetër moment është një zëvendësim i plotë plazma largët donatorëve apo futja e komponentëve të pamjaftueshme të gjakut.  Procedura "plasmapheresis" dhe mekanizmi i veprimit të saj terapeutik

  Aktualisht janë disa metoda për ndarjen e komponentëve të gjakut nga forcat e gravitetit.

  Metoda më e thjeshtë e plasmapheresis është pohim të thjeshtë e gjakut në shishe që përmbajnë antikoagulant (heparin, sildenafil natriumi për të parandaluar zhvillimin e koagulimit të gjakut gjatë pohimin e saj). Brenda 2-3 orë pas qelizave të formuara dy shtresa të vendoseshin: top - plazma, më të ulët - qelizave të gjakut. Plasma është hequr, dhe qelizat mbrapa në gjakut të pacientit. Një metodë e quajtur dore plasmapheresis; procedurë merr një kohë të gjatë, numri i plazmës të largët është i vogël.

  Ajo është përdorur në sëmundjet e gjakut (hemoblastoses paraproteinemicheskih) kur norma e eritrociteve sedimentimit është e lartë.

  Plasmapheresis përhershme duke përdorur kontenierë plastikatnoy dhe centrifuga frigorifer zgjeruar zbatueshmërinë e metodës për qëllime terapeutike. Metoda është e thjeshtë, i përshtatshëm, nuk kërkon pajisje të shtrenjta, tolerohet lehtë, numër të ndryshëm minimal të komplikimeve, efekte anësore. Kjo është më premtuese të gjitha metodat plasmapheresis përdorura më shpesh.

  Procedura është si vijon. Punktyruyut ulnar venë, ndërsa dobët shënuar venoz kateterizuetsya sistem subclavian venë (me metodën Seldinhera).

  Blood hyn kapacitetin enë plastikatnoy e 500 ml, e cila është e përzier me një antikoagulant. Pas mbushjes me qese të gjakut shkëputur nga gjilpërës (ose kateterit), në vend të bashkuar shishe kompensuar për zgjidhje humbje gjaku, i administruar në të njëjtën infuzion venë. Qese në këtë kohë tsentryfuhyruetsya në Centrifuge në frigorifer (për 15-30 min në 2500-3000 rev / min), pasi që ajo është larguar nga plazma (300-350 ml). Masë mbetur qelizë është holluar me solucion fiziologjik (100-150 mL), dhe përsëri nëpërmjet gjilpërës (njëjtë ose kateterit) pas shkeputur nga solucioni rimbursojë shishe injektuar në gjak të pacientit.

  Kjo procedurë është kryer prej 1 deri 4 herë në seancën, në varësi të shumë faktorëve (sëmundjes së pacientit, ndryshimet fillestare të gjakut laborator, etj). Seancat mbahen pas 1-3 ditësh të trajtimit është 1-5 seanca, kohen e 1,2 orë -3.

  Kjo mund të vërehet se pacientët të shqetësuar, të brengosur vetëm gjatë sesionit të parë, dhe procedurat plasmapheresis pasuese, sidomos paraqitja e efektit klinik, janë të qetë dhe me dëshirë.

  Në 60-të një grup shkencëtarësh të Institutit Kombëtar (SHBA) ka krijuar një ndarës i veçantë i gjakut (makinë plasmapheresis). Me centrifugimit ndarje ndodh në filxhan-rotorit në mënyrat e saj të ndryshme.

  Plastikatnoy gjak përmes manifolds me tuba që përdorin pompat peristaltic hyn në zabel, helikë rrotullohet me shpejtësi të lartë, dhe gjaku është i ndarë në plazma dhe elementet qelizore (trombocitet, trombocitet, qeliza e bardha të gjakut, qelizat e kuqe të gjakut). Atëherë (përsëri duke përdorur pompa) fraksionet e gjakut hequr nga rotorit, qelizat i kthehen pacientit.

  Ndarësit mund të operohet në mënyrë të vazhdueshme (të gjakut mbush tsentryfuhyruetsya filxhan dhe hiqet pas ndalimit). Metoda Machine ju lejon të kryer plasmapheresis intensiv me heqjen e sasive të mëdha të plazmës (3-4 litra ne sesion).

  Plazma e gjakut është vazhdimisht qarkullon antitrupa, komplekset imune, produkte metabolike të qelizave të ndryshme (subjekt i largimit nga trupi, i ndërmjetëm - janë të rëndësishme për funksionimin normal të qelizave të ndryshme dhe indet), komponentet e dëmtuara, qelizat e vjetra dhe të dëmtuar, enzimat emisionet e hormoneve lokale dhe peptides substanca të tjera, duke përfshirë ushqime janë veprim toksik, bilirubin, acidet biliare, toksina, kinins, tripsin, serotonin, etj Normalisht, procesi i vazhdimisht tretje dhe nxjerrje e substrate celulare dhe produkteve të metabolizmit të trupit.

  Ky proces është ndërprerë në patologjinë e pastrimit (mëlçisë, veshkave, shpretkë, mushkërive), defektet fagocitare - sistem makrofahialnoy, si edhe të zhvillimit dhe formimit të produkteve të tepërta që i nënshtrohen heqjes.

  Kjo është më e theksuar në sëmundje imune-kompleks (ajo është e bazuar në efektet negative mbi inde të qarkullojnë komplekset imune) me djegie masive (kur në gjak merr një sasi të madhe të substancave toksike nga indet e prekur), infeksionet akute, proceset hemolitike (ku qelizat e gjakut janë të shkatërruara ), sëmundje citostatik dhe rrezatimi. Përfshirja e plasmapheresis në terapi komplekse të këtyre patologjive mund të merrni rezultate shumë të efektshme të trajtimit, dhe në disa raste është edhe e nevojshme për të shpëtuar jetën e pacientëve.  Mekanizmi i veprimit të mnohostoronen terapeutik plasmapheresis. Qelizat e gjakut pari, prodhimi i drejtpërdrejtë me plazma produkteve toksike nga qarkullimit të gjakut të pacientit, organet bakteriale dhe toksinave paraproteynov tyre, kriohlobuliniv, produktet prishjen e indeve të dëmtuara qarkullojnë komplekset e antigenit - antitrupa, të plotësuar komponente, qelizat vrasës, enzime lizosomeve atëherë, kinins dhe faktorë të tjerë që përcaktojnë procesin patologjike.

  Pas plasmapheresis përfshira obschestimulyatsionnoe efektin e humbjes së gjakut (në kohët e lashta ajo është parë nga mjekët, me disa efekt gjakderdhje të përdorur në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme) deblokuyetsya sistemit jospecifik mbrojtjes, përmirëson microcirculation në të gjitha organet parenkimale, reduktuar të ngjeshur në capillaries dhe arteriolat, përmirëson indet ndryshime të frymëmarrjes osmolalitet dhe presioni oncotic të plazmës - ka thinners gjakut (hemodilution) për shkak të lirimit të indeve plazma.  Megjithatë, plazma hequr substancë adsorbed në sipërfaqe të qelizave të kuqe të gjakut, duke përmirësuar jetesën e qelizave, duke rritur aktivitetin e tyre funksionale, ndërveprim të reduktuar me qelizat e tjera dhe faktorët rregullatore.

  Në praktikën klinike, kushtet toksike duke plasmapheresis arritur detoxification shpejtë, ethe reduktuar, reduktohet ose zhduket dobësi, djersitje, nauze, të vjella, dobësi e përgjithshme, diarre, oreks të reduktuar. Në astma bronkiale - një përmirësim subjektiv të shëndetit, humbje ose dëmtime të astmës sulmeve, rritjen e të qenët i qartë bronkiale, ndjeshmëri ndaj bronchodilators, faljen, është e mundur për të reduktuar dozën e drogës, duke përfshirë metodat hormonale, jo vetëm për të reduktuar dozën, por në disa raste dhe të braktisin përdorimin e tyre.

  Në bronkit kronik me dështim të frymëmarrjes ul dyspnea, shenja të inflamacionit në pështymë ndashëm vështirë përmirëson tërheqja e saj zvogëlon frekuencën dhe ashpërsia e kollë, rritjen e aktivitetit fizik, i përmirësuar shëndetin e përgjithshëm. Ashtu si në rastin e astmës, reduktuar ndjeshmëri të bronchodilators, duke lejuar Ulja e sasisë së drogës. Ndjesë - 1 - 1.5 vjet.

  Perdorimi i plasmapheresis ne trajtimin e semundjeve te ndryshme

  Largimi i plazmës së përdorur në trajtimin e sëmundjeve, Patogjeneza e cila është e një rëndësie të madhe për grumbullimin e produkteve jo normale plazma, komplekset imune, toksina, exogenous dhe strukturave endogjene proteinave.  Aktualisht, ka rreth 50 sëmundjet: mieloma, makrobulinemia Valdenstrema, limfotsitomy sclerosing, leukemia akute, leucemia kronike mielogjenoze dhe leucemi limfocitike, anemia autoimune hemolitike, haptenovoho ahranuliotsitoz semundja Schonlein shumëfishtë - Hanoku, eritematoza sistemike lupus, alergji drogës, artriti rheumatoid, sindroma Goodpasture s , skleroza e shumëfishtë, glomerulonefritis kronik dhe pyelonephritis, dështimi kronik renal, astma, pneumonia, shkatërrimi streptokoksike i mushkërive, bronkiti kronik obstruktive, dështimi purulent respirator, etj

  Plasmapheresis caktuar pacientët me rezistencë në terapi konvencionale, ilaçe intolerancës, të komplikimeve nga barnave të përdorura në periudhën akute të sëmundjes (për të thyer përparimin e sëmundjes dhe për të zvogëluar efektin e dëmshëm të agjentëve patologjike).

  Plasmapheresis - Metoda nonspecific terapi që rrit efektivitetin e trajtimit në kombinim me masat e tjera terapeutike.

  Kundërindikimet për plasmapheresis, anemi të rëndë, veshkave, mëlçisë dhe sëmundje të mushkërive të zemrës.

  Frekuenca dhe natyra e komplikimeve gjatë plasmapheresis të varet nga natyra e sëmundjes themelore, komplikacioneve comorbidity saj. Kur heqja e vëllime të mëdha të plazmës popping hipotension (ulur presionin e gjakut) dhe reaksione alergjike (kur donatori plazma largët zëvendësohet). Komplikime të tjera të së drejtës të procedurës janë jashtëzakonisht të rralla dhe nuk kanë asnjë domethënie të veçantë.


  Në këtë drejtim, rezultatet më të mira janë fituar nga metoda e plasmapheresis duke përdorur kontejnerë të përhershme.

  Informacion nga artikullin "gjakut kirurgji gravitacional".