Komë me hypopituitarism


 • Manifestimet hipopituitarnoy vende
 • Vende trajtim hipopituitarnoy

 • Hipopituitarnaya (hipofizë) komë - përkeqësimi serioz i hypopituitarism. Fëmijët i rrallë.

  Shkaku më i zakonshëm në gratë është panhipopituitarizma nekrozë e hipofizë për shkak të gjakderdhjes së rëndë dhe tronditjes gjatë lindjes së fëmijës. Panhipotuitarizm është shkaktuar nga tumoret, cysts, traumave, infeksioneve, inflamacion i hypothalamus dhe hipofizë, djegiet, gjakderdhje, inferioritetit kongjenitale e hipofizë ose hipotalamusi, kur të ekspozuar ndaj rrezatimit. Në të vërtetë komë mund të jetë shkaktuar nga hipotermi, dëmtim fizik ose mendor, kirurgji, anestezi, infeksion, përdorimit të pakujdesshëm të diuretics, aspirina, insulinës, hipnotike dhe faktorë të tjerë.


  Manifestimet hipopituitarnoy vende

  Hipopituitarnaya koma zhvillon gradualisht. Pacientëve panhipopituitarizm dobësi në rritje, ngurrimi për të lëvizur, dridhura, nauze, të vjella, dhimbje koke, marramendje, kapsllëk. Oreksi mungon, nuk është humbje peshe. Kujdes i durueshëm në lidhje, i vonuar, ngrihet nga shtrati, ajo është e qetë, i ngadaltë, i shkrifët. Së bashku me depresion të shënuar nga periudhave të shkurtra të nervozizëm, agjitacion me halucinacione ndryshimin e të qenët i përgjumur, mpirje. Të qenët i përgjumur dhe përparimet transformuar gradualisht në gjendje kome.

  Një person është indiferent, ka një të mprehtë, zbehje voskovydnaya. Lëkura është e thatë, e hollë, transparente si.


  Flokët e thatë, i rrallë, i brishtë, e shurdhër. Temperatura e trupit është ulur në mënyrë dramatike. Heartbeats janë të rralla, frymëmarrja ngadalësohet. Në disa raste, mund të ketë konfiskimet.


  Vende trajtim hipopituitarnoy

  Pika trajtim hipopituitarnoy është bërë vetëm në spital. Nëse dyshoni se kjo gjendje duhet të quhet menjëherë një ambulancë. Në spital, pacienti është përshkruar një shumëllojshmëri të hormoneve (para-definuar hormonet çfarë është e humbur). Në venë dhe glukozë të injektuar, kripëra të ndryshme dhe shumë e lëngjeve. Pacienti është dhënë oksigjen për të marrë frymë me lagështi, përshkruajnë antibiotikët. Në të rëndë të ngrohtë pacientit hipotermi.

  Me përmirësimin e pacientit, shërimin e ndërgjegjes, ethe jap një pije të ëmbël, lëng, gradualisht të zvogëlojë sasinë e lëngshme është derdhur. Që nga dita 3, me një përmirësim të mëtejshëm të pacientit, doza e hormoneve është zvogëluar gradualisht. Pas heqjes pacientin nga kemy hipopituitarnoy zgjedhur individualisht një dozë të mjaftueshme të hormoneve të ndryshme që janë të mungojnë trupin për të parandaluar pikë të mëtejshme. Kur hormonet e stresit rritet.

  Informacion nga artikullin "Hipopituitarnaya komë"