Color - Color mrekulli trajtim


 • Çfarë është terapia me ngjyra?
 • I verdhë
 • Portokall
 • Blu
 • I kuq
 • E gjelbër
 • Ngjyrë blu
 • Vjollcë

 • Çfarë është terapia me ngjyra?

  Dëshmi mbijetuar është Nefertiti përdorur ngjyrë vajra kozmetike, duke besuar se hije të kuqe dhe të gjelbër ndikimit të dobishme në bukurinë e saj.

  Në Kinë, Indi dhe Persi ngjyrë trajtohen sëmundje somatike. Në ditët e sotme edhe mjekësia konvencionale njeh metodë terapi ngjyra.

  Është vërtetuar se ajo mund të përdoret për të rritur sistemin imunitar, rregullon hormonet aktivizoni sintezën e vitaminës D, përgjegjës për depozitimin e kalciumit në kocka.

  Sipas disa ekspertëve, ngjyra ndikon trupi më shumë se kimikateve, dhe ajo mund të shërohet madje edhe kancer.

  Megjithatë, është ajo - një pikë e dyshimtë. Por në qoftë se ju jeni të shëndetshëm, por e gjetën veten në një situatë e vështirë apo konflikt, teknika terapi ngjyra mund të jenë të dobishme për ju.

  Nëse jeta juaj një fazë të re - ju vijnë në kolegj apo për të punuar vlashtovuyetesya - rrethojnë veten me tehe të verdhë. Kjo do t'ju ndihmojë të kapërcyer vetë-dyshim dhe më të lehtë për të pranuar idetë e reja.


  I verdhë

  I verdhë ndihmon në provime kur keni nevojë për përqendrim maksimal të vëmendjes dhe aftësinë për të mësuar përmendësh sasi të mëdha të tekstit.


  Njerëz artistë të verdhë jep frymëzim.


  Portokall

  Portokall ngjyrë i quajtur ngjyra e diellit. Ajo do të rivendosë trupin tuaj të lodhur pas punës një ditë e vështirë, të japë një ndjenjë e ngrohtësi dhe rehati në shtëpi.


  Blu

  Nëse jeni të rrënuar nga dyshimet, tuaj ngjyrë - blu . Në Lindjen e ajo simbolizon të vërtetën dhe paqen. Ngjyrë blu do të ju ndihmojë për të pastruar mendjen nga mendimet e panevojshme, të qetë nëse ju bëhet ankth.

  Përdorni hije e blu në hartimin e banesës - dhe ju do të vini re se skandalet në familje praktikisht pushoi. Në dhomë gjumi blu ju do të ndalet torturimin pagjumësi.


  I kuq

  Trouble provuar të ketë një avari nervor? I kuq në gjendje të ju japin një ndjenjë të sigurisë. Ajo ka qenë tradicionalisht konsiderohet ngjyra e liderit.

  Suit Red menjëherë të bëjë që ju qendra e vëmendjes në çdo tubim. Ju mund të jetë i sigurt që fjalët tuaja të dëgjohet. Por, pasi që kjo është shumë emocionuese, është e nevojshme për të trajtuar atë me butësi.

  Bluzë Red do të ju jap një ndjenjë e besimit në aftësitë e tyre, por nuk rrinë letër-muri kuqe dhomën time - ajo kërcënon shpërthimet e agresionit dhe madje edhe krizë hypertensive.

  Red nuk mund të jetë më e përshtatshme në kuzhinë, sepse ndër të tjera oreksit, por ajo është rreptësisht e jo duke fjetur vend.


  E gjelbër

  E gjelbër e përshtatshme në çdo situatë. Kjo harmoni natyrore ngjyrë. Ajo zbut nervat dhe gjithashtu e mirë për sytë. Përveç kësaj, ka një teori se ajo përfshin financiare mirëqenien (jo rastësisht fjala "e gjelbër" në shumë një shoqatë "dollarë").


  Ngjyrë blu

  Ngjyrë blu ka aftësinë për të eliminuar frikën, madje edhe ato që ju as nuk kuptojnë. Megjithatë, ekspertët theksojnë ndikimin e saj negativ në njerëzit me presion të ulët.


  Vjollcë

  Vjollcë përkryer heq stresin. Përveç kësaj, ajo ndihmon për të thyer krizën krijuese dhe lehtësimin e overstimulation nervore.