Kur të shqetësuar dhe të frikësuar si frika kurë


 • Rasti i jetës
 • Siç ekziston frika
 • Tani çfarë të bëni?
 • Terapist - kush është ai?
 • Si për të trajtuar frikën

 • Rasti i jetës

  Të gjithë ne kemi qenë të mësuar që nga fëmijëria për të larë duart para ngrënies. Në
  një prej mikut tim, ky zakon është bërë veprim i bezdisshëm. I parë
  të gjithë të dhënë pas pastërtisë, por më vonë mënyrën e saj gjithmonë larë
  duart pas kontaktit me ndonjë objekt i ka kaluar të gjitha kufijtë.
  Sa herë në ditë ajo akuzë e bukur dore nuk mund askush në
  duke përfshirë edhe veten: një bar i sapunit në atë "po" për 1-2 ditë. Dhe pas
  si ajo u ul mbi një orë në banjo sepse ajo nuk mund të hapë
  derë sepse ajo kishte frikë nga duart e saj të pista, familja ime

  dashurën e kuptoi që ju duhet të bëni diçka. Pas përpjekjeve të pasuksesshme
  përballen vetëm me larjen ngulët dore ata vendosën
  kthehet për të psikoterapistëve.
  Për fat të mirë, ata bënë thirrje për ndihmë kur problemi është ende e mundur
  shpejt të zgjidhur sepse trajtimi ishte i shkurtër dhe i suksesshëm. Përmes
  javë në pacientët që marrin psikoterapi dhe mbështetje
  forcimin e sistemit nervor drogës vajzë ishte në gjendje të kthehen në
  normal.


  Siç ekziston frika

  Ju
  them - kjo është një rast ekstrem, dhe kjo është mjaft e rrallë. Kjo
  e vërtetë, por, frika për ironi, më pak të theksuara
  takuar njerëz shumë shpesh.


  Sipas statistikave - në vendin tonë,
  dhe e gjithë bota - phobias ndryshme vuajnë 4-12% e njerëzve,
  Që është, ato ndodhin më shpesh se çdo e dhjeta! Mbresëlënëse, e drejtë?
  Për fat të keq, shumë njerëz për arsye të ndryshme, frika e tyre dhe hide
  nuk preferojnë të shkojnë për të mjekëve apo psikologët - duke përfshirë
  që përsëri - e tmerrshme. Si dhe pse ekziston frika e njerëzve
  hezitoni të shoh një specialist?

  Arsyet për këtë, si zakonisht, janë të ndryshme. Jeta jonë me të
  çmendur ritëm dhe një shumë e informacionit të viteve të fundit dhe dekadave
  vazhdimisht e shtyn gjendjen e vijës së "normale" të njeriut. Në

  në "The Life Buried", ne kemi për të përshpejtuar ritmin e jetës tuaj.
  Kjo nuk është
  gjithmonë shëndet të mirë, dhe jo frikë "kapur" vetëm e komplikon
  situatë. Prandaj, ne nuk janë gjithmonë në gjendje të mbani besimin në
  një situatë e tillë. Kur vetë-respekt bie, shumë në botën e jashtme
  duket e çuditshme dhe kërcënuese, dhe kjo krijon një mjedis të pafavorshëm
  për të frikës.

  Si saktësisht mund të ndodhë frikën dhe phobias? Në disa
  Situata të - të tilla si në një veturë të mbushur me njerëz të metrosë - një njeri
  ekziston frika se ai mund të vdesin nga mbytja ose çmendem. Frikë
  fillon për të forcuar veten, dhe personi mund të ndjehen të,

  ai ka humbur frikën, dhe ai filloi të jetojnë "jetën e tyre"
  jashtë kontrollit të njeriut.

  Dhe pastaj ai mund të frikësohen se të njëjtën siklet
  Frika do të lindin herën tjetër në të njëjtën situatë - orëshe metro
  pik. Frikë se perspektivë, ai fillon të shmangin udhëtimet në metro,
  turmat masive dhe situata të tjera të ngjashme. Pothuajse gjithmonë
  në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon cilësinë e jetës: ai mund psikologjikisht
  të jetë shumë e vështirë për të lëvizur rreth në metro, ose ai do të shpenzojë shumë
  më shumë kohë në rrugë, picking up një rrugë të tokës - për të mos përmendur
  Fakti që vizita të ngjarjeve masive ajo gjithashtu do të jetë e vështirë.


  Me kalimin e kohës, në qoftë se është frika e duke bërë asgjë, ndërsa
  do të rritet, të rritet në madhësi dhe mund të lëvizin në të tjera
  zonë - për shembull, mund të ketë ankth dhe frikë, ndërsa shoferi dhe
  transportit terren në aeroplanë ...


  Tani çfarë të bëni?

  Është e qartë se gjëja më e rëndësishme në këtë situatë -
  mbajtur të qetë dhe besimin. Çdo frikë mund të jetë i mundur nëse
  nuk tërhiqen në veten tuaj, dhe të veprojnë dhe të kërkojnë ndihmë - të dy nga vete
  vetë, dhe nga ata me të cilët ju mund të ndajnë tuaj së
  përvojat. Rritja e vetë për veten e tyre, të mësojnë çdo ditë
  kapërcyer frikën, të lexojnë libra dhe të shikojnë filma për të ndihmuar
  merren me të.

  Nëse të gjitha të mësipërme dështon, ju mund të
  flisni me një profesionist i cili punon në mënyrë profesionale me probleme
  në kryqëzimin e mjekësisë dhe psikologjisë, duke përfshirë me frikën - për
  psikoterapist. Kur phobias, obsessions dhe të tjera shqetësuese
  çrregullime janë aq të rënda se edhe të ndërhyjnë me jetën, ajo
  nga një terapist i kualifikuar merr shpëtoj
  ata përsëri dhe të fillojnë të jetojnë jetë të plotë.


  Terapist - kush është ai?

  Psikoterapist
  - Kjo nuk është e vetmja në të gjithë mjeku vendit Kurpatov. Tani në tonë
  vend gjithnjë e më shumë profesionistët që punojnë me një shumëllojshmëri të
  Problemet psikologjike dhe mjekësore - nga të njëjtat frika

  dhe duke përfunduar me mbështetje shtatzënisë psikoterapeutik dhe trajtimin e varësisë.
  Shumë prej tyre të specializuar në fusha të ndryshme, kështu që gjetja e
  specialist për të trajtuar problemin tuaj është mjaft e thjeshtë.

  Por disa njerëz në këtë vend ka një kompleksitet të caktuar, "Çfarë
  Kjo specialist do të bëjë me mua? "" Feed psikotrope
  tableta? "" Mos zalikuye atë? »

  Në fakt, terapist - është e njëjtë si mjek tjetër
  profesionistët mjekësor, por në qoftë se ju gastroenterologist ndihmon kurë
  gastrit ose të shpëtoj prej gurëve të tëmthit, terapist
  ndihmon për të kuruar frikë dhe probleme të tjera. Dallimi, në fakt,

  aq shumë për të dhënë këtë ndihmë dhe prisni derisa frika
  të rritet dhe të fillojnë të gllabërojë fjalë për fjalë të gjithë fuqinë dhe energjinë
  njeri.

  Nëse keni pasur një këmbë të thyer, ju shkoni në trauma, dhe ju vënë suva të
  kockë e ka ndërfutur siç duhet. Shteti ynë psikologjike mund të jetë gjithashtu
  pushim, ajo nuk do të jetë aq i dukshëm sa thyerje e kockave, por efektet
  mund të jetë edhe më e tmerrshme.

  Ne kemi qenë gjithmonë të marrë për disa arsye nuk i kushtoj vëmendje të tilla
  "gjëra të vogla" si probleme psikologjike: në qoftë se ju dëshironi të flisni - Share
  Miku im dhe i dhimbshëm. Burrat e të njëjtit lloj gjë krejt të ndarë
  nuk pranohen. Ndërkohë, ajo është me të vërtetë e rëndësishme.

  Shëndeti Mendor
  shëndetësor mund të jetë e humbur pa u vënë re: ajo nuk ka lënduar në stomak ose mbrapa,
  dhe vetëm ndjenjat - trishtim, frika, ankthi - dhënë ndonjëherë të dini se
  diçka është e gabuar. Prandaj, ne duhet të dëgjoni me vëmendje dhe
  trajtojnë nevojat e tyre psikologjike. Ka situata ku
  bisedë intime vetëm me një mik nuk do të ndihmojë - dhe kjo
  Rasti më i përshtatshëm për t'iu referuar një terapist. Atëherë qasen
  trajtimi të jetë i zhytur në mendime, i vëmendshëm dhe profesional.


  Si për të trajtuar frikën

  I parë
  mjek-pacient terapist do të dëgjoni me kujdes dhe të mbledhë
  informacion mbi se sa kohë ajo pengon frikë atë që është e shprehur

  rrethanat lindin. Pastaj, nëse është e nevojshme, pacienti
  të kryer më shumë teste. Fakti është se nganjëherë ka frikë
  neurozë obsessional etj
  mund të jetë jo vetëm për shkak arsye psikologjike, por
  mosfunksionim ne sistemin nervor ose edhe organeve të brendshme -
  për shembull, të shkaktohet nga uria oksigjenit të trurit madje edhe në lindje. Në
  këto raste, sondazhet shtesë do të ndihmojë mjekun
  vendosë për trajtim.

  Kur diagnoza është e qartë, në të vërtetë fillon
  terapi. Në disa raste, pacienti mund të jetë e përshkruar drogë
  uljen e ankthit, për të përmirësuar ushqimin e trurit, për të forcuar

  sistemit nervor. Qëllimi i emërimit - mbështetje të drogës
  trup, korrigjim i ndryshimeve që janë identifikuar. Dhe
  së bashku me medikamente, apo edhe pa to, të mbajtur
  trajtim psikoterapeutike.

  Trajtimi terapist kryesor - një
  Psikoterapia. Kjo metodë i ndihmon një person - jo "vetëm të flasim" si
  nganjëherë ajo mund të duket. Kjo bisedë postroe% D
  0? Naya mënyrë të caktuar,
  përmes të cilit pacienti nuk mund të shihni se ajo do të
  të shpëtoj nga frika; dhe në disa raste mund të ndodhë efekt trajtim
  edhe pa e kuptuar pacienti sikur në vetvete.

  Zakonisht terapist ka disa metoda
  psikoterapi - të tilla si gjestalt, njohëse-sjelljes

  psikoterapi ose psikoanalizës njohur dhe hipnozë. Gjatë bisedës
  specialist i durueshëm përcakton se cilat nga këto metoda të punojnë më mirë
  Vetëm i përshtatshëm për personin, dhe të fillojë psikoterapi
  trajtim, nëse është e nevojshme, duke i kombinuar atë me metodat e tjera
  Psikoterapia. Si rezultat i kësaj pune, pacienti nuk mund të përballen me
  ankth dhe frikë, ai është i vetëdijshëm për arsyet që shkaktuan këtë frikë, dhe
  të mësuarit për të përballuar me ta. Kjo i jep atij mundësinë përsëri
  të fillojnë të jetojnë të lumtur, duke përmbushur jetën pa frikë dhe ankth.