Kur limon vjen në shpëtim


 • Lemon - kreu i çdo gjëje!
 • Si të përdorni limon për ftohjet

 • Lemon - Sun kokën e tij!

  Limon Atdheu konsideruar në Indi, ku ajo rritet në të egra në malet Nilshhima në rrëzë të Himalajeve, ku për një kohë të gjatë depërtuar në Mesopotami, dhe atje acclimatised.


  Pronat e vlefshme të limon kanë kohë që njihet. Plini pretendoi se e limon - antidot i përsosur. Sipas tregime Ateneo, kriminelët e dënuar me vdekje përmes kafshon e gjarpërinjtë ikën, sepse ata ishin të ngrënë para limon ekzekutimit si një antidot.


  I famshëm mjek Avicena përdorur lëng limoni si një mjet i fuqishëm, i dobishëm kundër ethshme zemrës mundi.

  Ai gjithashtu rekomandoi një limon me verdhëz dhe i dha gratë shtatzëna për të lehtësuar tretjen dhe kundër të vjella.

  Pranimi i çajit të zi me limon dhe mjaltë parandalon kollën. Mjekësisë tradicionale është përdorur gjerësisht në të freskëta limoni fruta dhe përpunuar forma (dehja, shurupe, lëngje, jam, etj) në sëmundjet e stomakut (gastrit me aciditet të ulët), sëmundje të mëlçisë (gastrit, hepatit kronik) dhe traktit biliar (cholecystitis akute dhe kronike, gurëve fshikëz vrer), veshkave (nephrolithiasis, kronike kryesisht, nefrit, cystitis, etj).

  Përdorur gjerësisht në limon dhe dhimbje të përbashkët dhe të muskujve (përdhes, reumatizmi, dhimbje mesi, mioziti, nevralgji e etiologies të ndryshme, etj) si një agjent hemostatik në hundës, stomak gjakderdhje, gjakderdhje mishrat, si dhe antipiretik, anti-inflamator dhe tonik, në një shumëllojshmëri të sëmundjeve infektive (grykët, pneumonia, tuberkulozi, tifoja, ethet e verdha infektive, etj).  Si të përdorni limon për ftohjet

 • Në shenjë e parë e një të ftohtë mund të bëni limonadë - 1 limon, imët pres dhe i hedh 2 gota ujë të valë. Insistojnë 20 minuta. A nuk të ëmbël. Pini një orë.
 • Gjatë epidemisë gripit vaj limoni dobishme. Në 1 minutë në vluar rënie e horizontit limoni me ujë, pastaj kaloni atë përmes një mulli mishit (me lëvozhgë, por pa fara), shtoni 100 gram margarinë, gatim pa përbërësit e qumështit dhe 1-2 lugë rrush të thatë. Ruajtur dhe përdorur si vaj. Për parandalimin gjatë epidemive duhet të hani të paktën 6-8 feta bukë, lyhet me gjalpë limoni.

 • Droga efektive kundër gripit: piqem limon në furrë për 20 minuta, pastaj prerë atë në gjysmë dhe shtrydh lëng të gjysmë limoni në një gotë me ujë të nxehtë. Pini një pije çdo 30 minuta deri në ethe do të ndalet dhe nuk ftohur. Për të mbrojtur veten nga gripi, duke vizituar në kontakt me pacientët, të vënë një fetë e limon në faqe dhe e rrotullon gjuhën e tij nga njëra anë në tjetrën derisa të ndalet në rritje jargëzim.
 • Ka më shumë i butë "pije" për ata që nuk më pëlqen kosi. Mix lëng e limon me 2 100 g mjaltë dhe shpërndajë të gjitha në 3 gota e ujit të nxehtë të zier. Pini ujë në vend. Kur të ftohtë, sinusit dhe rinitit e dobishme për të varrosur hundë tuaj në disa pika të limon 5-6 herë në ditë.

  Nga një limon kollë ndihmë të zier - ajo duhet të gatuaj për 10 minuta rreth ngrohjes ulët, të prerë dhe shtrydh lëng në një gotë. Shtoni në të 2 lugë e glicerinë, përzierje tërësisht dhe derdh mjaltë në një gotë ishte plot. Përsëri, të gjithë përzierje mirë.
 • Në sulmet e rënda dhe të shpeshta të kollitjes marrin 2 orë. Përzierje lugë 3 herë në ditë para ushqimit dhe natën. Nëse kolla është e rëndë, por e rrallë dhe e thatë - një lugë çaji para dhe pas mëngjes, drekë, darkë dhe gjithmonë para shtrat. Me uljen e përzierjeve kollë vazhdojnë marrjes.
 • Rastësisht, limon i kombinuar me alkool i jep një efekt të mirë në bronkit.

  Këtu janë disa këshilla për ata që mund të mos i gjatë për të kuruar kollë. Në bronkit akut duhet të bluaj mulli 2 limon (me lëvozhgë, por pa fara) me 300 g sheqer. Llokoçis. Shto 0,5 litra birrë, kuzhinier në një enë të mbyllur në një banjë me ujë të vluar për 30 minuta, nxitje herë pas here. Merrni një lugë gjelle 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.
 • Në bronkit kronik - 6 lugë prej brumit limoni, tul 4 lugë rrikë dhe 2 lugë slurry zi rrepkë pour 1 litër verë të bardhë të vluar, të lënë për 2 orë, herë pas here lëkundje. Strain, mjaltë pidsolodit për shije. Pini çdo orë për 50 orë, dhe para drekë dhe darkë - 100 p.

 • Në përgjithësi, ju mund të eksperimentojnë me limon në çdo mënyrë. Kjo thjesht nuk është e teproj. Duhet të jenë të kujdesshëm në sëmundjet e sistemit të tretjes dhe veshkat, si dhe ata që janë alergjik ndaj agrume.

  Informacion nga neni Yuri Moskalenko "Kur limon vjen në shpëtim?".