Kur të shikoni një doktor simptoma të rrezikshme


Dhimbje koke
Ethe
Shtërngim stomaku
Zhurma dhe kumbues në veshët
Ndryshimi në numër dhe / apo kushteve të moles
Rrahje zemre të parregullt
Humbja e flokeve
Të ndryshojë ngjyra e urinës
Pjesa tjetër shkurtimisht


Dhimbje koke

Shkak i zakonshëm i dhimbje koke është mungesa kronike e gjumit, stresi të vazhdueshëm, punën gjatë në kompjuter ose duke marrë medikamente të caktuara.
Nëse asnjë nga këto arsye nuk ju përshtaten, nëse ecin, fle, stërvitje, dush dhe painkillers dobëta nuk ndihmojnë, dhe dhimbje nuk do të largohem brenda tri ditëve, shkoni te mjeku.


Ethe

Fever - një shenjë se trupi është duke luftuar pushtuesit.

Telefononi mjekun tuaj është në rastet kur:

 • Një rritje në temperaturën shoqërohet nga simptomat e mëposhtme: nxituar, kollë, hundë i lëngshëm, dobësi të përgjithshme, dehje, humbje e oreksit, të qenët i përgjumur, dhimbje koke, dhimbje të barkut, vizion të paqartë, tension të muskujve, të vjella.
 • Nuk ishte një mprehtë (për disa orë) Rritja e temperaturës në 38,5 ° C ose më shumë.
 • Temperaturën e trupit u rrit në 37,5 o C, dhe ju keni një histori të rasteve febrile sekuestrimit.
 • Temperaturë të ulët-grade (37-38o C) pa simptoma të tjera të zgjat më shumë se tri ditë.

 • Shtërngim stomaku

  Dhimbje të barkut mund të jetë për shkak të një numër arsyesh.


  Në çdo rast, një recetë: në qoftë se dhimbje nuk shkon vetëm për një orë dhe ju nuk e dini se çfarë mund të jetë shkaku (p.sh., fryrje, dispepsi, dita e parë e ciklit menstrual), ju duhet të kërkoni kujdes mjekësor. Kur dhimbja e etiologji të panjohur nuk është e rekomanduar për të marrë qetësues, ju lutem, sepse ata mund të ndërhyjnë me diagnozën.


  Zhurma dhe kumbues në veshët

  Që tringëllimë në veshët mund të tregojë një goditje, një mjek duhet të konsultohen në qoftë se ju dëgjoni tingujt e tjera se dy ditë dhe nuk ndjehen stresin, problemet e gjumit, nuk pi duhan dhe nuk abuzojnë kafe, çaj, kripë dhe aspirina.

  Related marramendje tringëllimë në veshët dhe koordinimi i dobët i lëvizjeve - një tregues se keni nevojë për ndihmë mjekësore menjëherë.


  Ndryshimi në numër dhe / apo kushteve të moles

  Ajo menjëherë duhet të konsultoheni me një mjek nëse:

 • Mole rritur në madhësi.
 • Ndryshuar ngjyrën dhe formën e nishan.
 • Ju ndjeni dhimbje, kruarje apo ndjesi djegie në nishan.
 • Nuk ishte skuqje rreth nishan.
 • Moles Land humbur qartësi.
 • Mole filloi të zhvishem off ose rrjedh gjak.

 • Rrahje zemre të parregullt

  Nëse jeni të shqetësuar për aritmisë të shpeshta, sidomos të shoqëruara me dhimbje gjoksi, marramendje, gulçim, pikëpamje zatumanyvanyem, duhet të shkoni te mjeku.


  Humbja e flokeve

  Te mjeku (endocrinologist, triholohu ose dermatolog) duhet të konsultohen nëse ju vëreni se brenda dy ose tre javëve ju bie çdo ditë mbi njëqind qimeve.


  Të ndryshojë ngjyra e urinës

  Nëse ju nuk lidheni ndryshim të verdhë në urinë ndaj ndonjë tjetër (sidomos e kuqe) nga duke marrë medikamente të caktuara ose të përdorin ushqim për t'u ngjyrosur urinës, në plan një vizitë të mjeku nesërmen. Nëse vëreni një hollë urinës në gjak flagjelat ose gjakut clots, të shkojnë në një pritje mjekësor menjëherë.


  Pjesa tjetër shkurtimisht

  Te mjeku duhet të trajtohen në kushtet e mëposhtme të ndryshme nga ato të shënuara:

 • Duke ulur peshën e dëgjimit dhe vizion.
 • Nëse çdo ndryshim të lëkurës (të verdhë, skuqjen, ulcerat, spote).
 • Kur neprekraschayuschehosya kruarje.
 • Nëse siklet urinar trakt (kruajtje, dhimbje gjatë urinimit, ndryshimet në shkarkimin dhe erë).
 • Nëse fryma e keqe.
 • Kur djersitje.
 • Gjatë mungesës së zgjatur të oreksit dhe të përzier të vazhdueshme.
 • Me një i holluar me ujë të vazhdueshëm, sytë e kuqe, ënjtje të qepallave.
 • Kur i lodhur, i heshtur, çrregullime të gjumit dhe ngurrimi për të lëvizur.
 • Në swings humor të mprehtë, eksitim të vazhdueshme dhe nervozizëm.
 • Me zhdukjen apo konsiderueshme rënie dëshirës seksuale.