Kur një grua do laparoscopy


 • Kirurgji laparaskopike në tubat fallopiane
 • Kirurgji laparaskopike në vezore
 • Laparoscopy në operacionet në mitër


 • Kirurgji laparaskopike në tubat fallopiane

  Sterilizimi - operacion i parë, i cili është kryer laparoscopically. Në këtë operacion ose tubat fallopiane ndërpritet perepalyuye aktuale bipolar, dhe pastaj ndërpritet. Ky lloj i kontracepcionit njihet si më e besueshme, por për fat të keq, i pakthyeshëm, si i kryer në pacientët më të vjetër se 35 vjet të cilët tashmë kanë të paktën 2 fëmijë.

  Shtatzëni ektopike - 98% është shtatzënia në tubat e mitrës. Kjo do të thotë se veza e fekonduar është e vendosur në lumen të tubën fallopiane.

  Shtatzënia ektopike referohet kushteve që kërcënojnë në gjakderdhje intraperitoneale, në mënyrë të sigurt operuar, dhe urgjentisht. Kur operacionet për shtatzëninë Tubali 2 metodat kryesore të përdorura - në tubin e parë është e prerë për së gjati, veza e fekonduar është hequr nga lumen të tub, tub është lënë në vend. Në një tjetër mishërim, tub është larguar menjëherë, pavarësisht kohës së shtatzënisë ektopike zbuluar, duke besuar se tub ka goditur përsëri dhe shtatzënia ardhshëm do të jetë ektopike.

  Të ngjitet rreth tubave fallopiane (peritubarnye spikes) - koahulyruyutsya elektrike pincë (koalulyator bipolar), atëherë rozsikayutsya gërshërë.


  Këto spikes janë pas operacioneve të mëparshme (pas barkut - 90-95% pas laparoscopy - një shumë e rrallë), pasi infeksionet, sëmundjet seksualisht të transmetueshme, kryesisht klamidia. Të ngjitet - infertilitetit më e zakonshme faktor dhe Tubali-peritoneal quajtur infertilitetit faktor.

  Shkelja e të qenët i qartë Tubali - një varfëri e rëndësishme faktor. Në operacion konfirmuar duke kaluar zgjidhje të ndritshme blu përmes tub. Kur zapayanye larg nga fallopiane departamenti kancerit tub, e vendosur pranë vezore, të kryer nga manipulimi laparoscopy për të rivendosur qenët i qartë e tubave shpesh çojnë në shtatzëni (sipas disa burimeve - deri në 30% të rasteve me mbështjelljes unexpressed).

  Gidrosalpinks - akumulimin e lëngut në kavitetin e tubit në të cilën vrimë vulosur jashtme - "dalje", dhe tub është konvertuar në një qese të lëngut që është një mjedis ideal për rritjen bakteriale. Prekur tub jo-funksional, i rrezikshëm për pacientin, si ajo mund të bëhet i përflakur, shtrembërojnë, duke shkaktuar dhimbje të forta, të parandaluar shtatzëninë, për më tepër, ndikon në cilësinë e endometrium. Prandaj, tubat fallopiane janë heqjen subjekt laparoskopike.


  Kirurgji laparaskopike në vezore

  Të vezoreve janë gjithashtu subjekt i ndikimit klasike laparaskopike.

  Cysts ovarian janë të ndarë në funksionale (folikulare ose Luteale) që kalojnë veten e tyre për muaj dhe organike, të cilat duhet të hiqen, pasi këto cysts mund të rritet, rrotullim ovarian mundur, zgjeruar për shkak të cysts, cysts mund të shpërthejë dhe çrregullimet e qarkullimit të gjakut cysts, degjenerim kist.

  Në laparoscopy të përpiqen për të predhë nga një cist nga një kapsulë, ruajtja më e indeve ovarian.

  Rrotullim i vezores - është e mundur për shkak të faktit se vezore ka një "këmbë" të gjatë, bono dmth, e cila është e bashkangjitur në mur legenit. Kur tilting furnizim të reduktuar ndjeshëm gjakut në vezore me anë të thyer fuqinë e tij, një të ashtu-quajtur sindromi i "barkut akute" - dhimbje akute, e cila është baza për shtrimin në spital emergjente dhe kirurgji.

  Apopleksi, dmth gjakderdhje nga vezore, zakonisht në mes të ciklit - në kohën e ovulacionit, shpesh dhimbje të forta në bark të ulët, në të cilin pacienti është hospitalizuar dhe operohet - të marrë në vezore ose vendin mpikset gjakderdhje.

  Sindroma policistike te vezoreve (PCOS), Stein dhe Leventhal përshkruhet në 30-ta. Shenjat Classic - Mungesa e menstruacioneve apo menstruacioneve parregullt që nga ata të shfaqet mbipeshë, rritjen e tepërt të flokëve. Një nga shkaqet më të zakonshme të infertilitetit. Në këtë sindrom, të vezoreve janë të mëdha, të rrumbullakëta, kapsulë e trashë, shumë follicles të vogla.

  Laparoscopy - një trajtim i njohur për shterpësi në gratë me PCOS një trajtim konservativ dështuar. Ka shumë teknika të trajtimit laparaskopike. Nga teknikat klasike përfshijnë operim pykë, ndërsa prej vezores deri në aksin e gjatë të sektorit të ekzistuar, formuar si një fetë shalqi.

  Përdorur kohët e fundit teknika më i kursyer, të tilla si pika koagulimit sipërfaqen e vezore (kapsula Monopolar koagulimit) e, pasi që sipërfaqja e vezores janë termat që reduktojnë densitetin e kapsulave. Pas këtyre operacioneve për disa muaj në shumicën e pacientëve ovulate. Në këtë kohë, i quajtur "boshllëk të lehta", i kryer trajtim intensiv për shterpësi. Me dështimin e trajtimit të infertilitetit gjatë kësaj periudhe, pacientët janë të rekomanduara në fertilizimi in vitro.


  Laparoscopy në operacionet në mitër

  Fibroidet uterine - tumoret beninj varura nga hormonet e uterusit, i cili përbëhet nga qeliza të muskujve të lëmuar, ndryshuar myometrium qelizë - shtresë bazë e uterusit.

  Kjo ndodh më 25 - 40% të grave, sipas studimeve të ndryshme. Një pjesë e konsiderueshme e grave fibroids nuk është e dukshme dhe shfaqet rastësisht gjatë kontrolleve. Fibroids mund të shkaktojë shterpësi, veçanërisht në qoftë se fijor është mjaft e madhe -. Më shumë se 3-4 cm Në fibroids tilla madhësia mund të shtrembërojnë zgavrën e mitrës, të përkeqësojnë gjendjen e endometrium, në një vend të caktuar mund të bllokojë hyrjen në tubën fallopiane. Përveç infertilitetit, indikacionet për heqjen e fibroids mitrës janë: rritja e shpejtë e fibroids, madhësia e madhe e tumorit, përçarje e organeve të ngjitur, të tilla si çrregullime të urinimit, kapsllëk, gjakderdhje për shkak të fibroids mitrës.

  Më parë, para se shpikja e laparoscopy, shpesh me mitrës mitrës hequr të gjitha. Në mundësi laparoscopy më shumë për të mbajtur myomectomy konservativ, i mitrës dmth hequr nyjet nga trashësia e murit të mitrës, duke lënë kështu në mitër në trup.
  Kjo është e rëndësishme sepse, përveç të shtatzënisë, mitra vepron si një mbështetje për katin e legenit.

  Keqformime të mitrës, mitrës tillë antlered. Shpesh kur kjo formë e kancerit nuk është shtatzënia e mundur. Operacionet klasike të zhvilluara për të rivendosur formë e kancerit janë përdorur me sukses në laparoscopy.

  Informacion nga artikullin "Laparoscopy"