Kur zhurmë në veshët


 • Tringëllimë në veshët
 • Efekti terapeutik dhe për të zbutur simptomat


 • Tringëllimë në veshët

  Ju vazhdimisht dëgjojnë zhurmë (kumbues) në veshët. Kjo nuk është një thirrje telefoni i distancave të gjata nga tezen tuaj. Në komoditetin që ju mund të them vetëm se ju nuk jeni vetëm. Në të njëjtën kohë ju dëgjoni tingujt më të ndryshme dhe të çuditshëm. Cilat janë shkaqet më të zakonshme të këtyre çrregullimeve? Vetëm të veshin gjatë kohë është nerva dhe nervore mbaresa e veshit të brendshëm të. Përveç moshës, për të fajësuar shumë zhurmë. Si një rezultat i veshit të brendshëm merr sinjale të rremë në tru janë shndërruar në tingujve.

  Ju mund të dëgjoni pulsing e enëve të gjakut në vesh apo muskujve tkurrje.

  Ato mund të krijojë një ndjenjë e vibrimit, pulsation dhe maus. Njerëzit përshkruajnë thirrjet uhayuschie dhe tingujt. Ndonjëherë ata krahasimin e tyre me tingujt e cicadas dhe crickets.

  Tringëllimë në veshët mund të ndodhë për shkak të dhimbjeve në infeksion veshi, akumulimit të lëngjeve në veshët, vrima në daulle e veshit ose të arsimit të vrimave sulfurik të mëdha. Siç e dini, tringëllimë në veshët mund të ndodhë me sëmundje Meniere. Ky është një çrregullim i rrallë dhe misterioze shkakton një shqetësim të veshit të brendshëm. Në raste shumë të rralla, arsyeja është një tumor i auditory nervore e veshit të brendshëm.

  Zhurma veshit mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të ndryshme, të tilla si:


 • Sëmundje e veshit të mesëm (otosclerosis, otitis, patologji auditory (Eustachian) tub, etj
  )
 • Sëmundje e veshit të brendshëm (humbja e dëgjimit sensorineural, sëmundje Meniere, gyp perylimfatychna)
 • Patologjia e auditory nervore (pezmatim nervi, neurinoma, efekt droga ototoxic)
 • Sëmundje kardiovaskulare (enët abnormale të kokës dhe qafës, atherosclerosis)
 • patologji të përbashkët temporomandibular,
 • patologji endokrine, sëmundje metabolike, efektet e efekteve të stresit, etj

 • Efekti terapeutik dhe për të zbutur simptomat

  Mjeku juaj do t'ju ndihmojë të shpëtoj i infeksionit me antibiotikë.

  Por shumica e rasteve pamja e tringëllimë në veshët nuk mund të trajtohen. Duke përdorur teknikat e përshkruara më poshtë, ju mund të në një masë të lehtësuar ato ndjenja keqe.

  Mos e merrni doza të mëdha të aspirina. Njerëzit me artrit duhet të marrë një shënim se doza shumë të larta të aspirina mund të çojë në rritjen e tringëllimë në veshët. Mjekët nuk mund të jap një shpjegim të këtij varësisë. Nga një ose dy tableta aspirina ju nuk do të jetë më keq. Por në qoftë se ju merrni tetë ose dhjetë pllaka prej aspirina në ditë, atëherë problemi juaj mund të lidhura pjesërisht.

  Ndalo pirjen e duhanit. Kur tringëllimë ju është një arsye më shumë për të lënë.

  Nikotina përmbante mbi cigaret, vepron si një nxitës. Ajo të çon në një gjendje të ngacmim të nervore auditory e veshit të brendshëm.

  Kufizojnë numrin e kripës të dorës së dytë. Kripë tepërt në dietë të çon në mbajtjen e lëngjeve në trup, duke përfshirë veshit. Ky lëng mund të shkaktojnë ënjtje dhe presion mbi organin e dëgjimit. Rezultati është tringëllimë në veshët, humbjen e dëgjimit dhe marramendje.

  Shkurtuar në kafeinë. Kafeina është një substancë me stimulues rrit tringëllimë në veshët.

  Shmangni lëshojnë zë të lartë si ata të rritet tringëllimë në veshët. Nëse ju nuk mund të eleminuar zhurmën, pak veshin kufje.

  Mundohuni të mbysë zhurmën në veshët.

  Shumë njerëz vuri në dukje se ata tringëllimë zhduket kur ato janë larë në dush. Sapo tingulli i ujit ka efektin, disa mjekë rekomandojnë për të regjistruar zërin e ujit që kalon nëpër gyp, dhe dëgjoni atë natën ose në situata kur ata kanë nevojë për të arritur lehtësim.

  Provoni të përdorni teknikën e ballit relaksimit të muskujve. Ne duhet të përqëndrohet në grupe të ndryshme të muskujve tuaj. Ballin pari namorschyv, duke ngritur vetullat (Ndalo 5 sekonda). Dhe ngadalë çlodhur ballin tuaj. Tani ndihem ballin krejtësisht të relaksuar; le të ndonjë tensioni që ju të ndiheni këtu, të shpërndajë pa një gjurmë (pauzë 10 sekonda).

  Mbyllni sytë tuaj fort shtrydh qepallat (Ndalo 5 sekonda). Ngadalë relaksoheni muskujt e syve tuaj (pauzë 5 sekonda). Le të pushojnë (pauzë 10 sekonda). Tani buzëqeshje, buzëqeshje si të gjerë si ju vetëm mund të ndjeni muskujt e tendosur të cheeks (Ndalo 5 sekonda). Le një buzëqeshje ngadalë shkojnë ndjehet si tensioni zhduket në faqet tuaja (Ndalo 5 sekonda). Gëzojnë ndjenjë muskujt krejtësisht të relaksuar e faqet tuaja. Le ndonjë mbetet e tensionuar, ju ende ndjehen të humbur, të tretur (pauzë 15 sekonda). Tani shtrydh buzët bashkë vështirë (pauzë 5 sekonda). Dhe ngadalë dobëson buzën, gjuhën (Ndalo 5 sekonda).

  Feel gjuhën tuaj, buzët krejtësisht të relaksuar (pauzë 10 sekonda). Fort shtrydh dhëmbët (pauzë 5 sekonda). Gradualisht dobësohet dhe do të lejojë nofullat njeriut të relaksoheni, të ndjehen të recedes tensionit dhe zhduket (Ndalo 5 sekonda). Ndjehen të gjithë faqen në pjesën tjetër. Ballin tuaj, fytyrë dhe gojë relaksuar plotësisht (pauzë 5 sekonda). Jo nuk llokoçis një muskul në fytyrën e tij. Personi ende i heshtur dhe (pauzë 10 sekonda).

  Përdorin pajisje të maskë zhurmën. Disa industri ndërmarrjet elektronikë prodhimin e pajisjeve të lira të cilat krijojnë të ashtuquajturën "zhurmë të bardhë".

  Të shpëtoj prej dylli veshit. Nëse shkaku i tringëllimë në veshët është një kapak me dylli veshit, që ky fenomen do të ndaluar përdorimin pika veshit.

  Para se të aplikoni këto fonde të duket mjek i mirë për të siguruar asnjë infeksion.

  Merrni mjetet juridike për ankthit. Ndërsa ekzaminimit psikologjik në 76% të atyre që vuajnë tringëllimë në veshët dhe të marrë në drogë recetë që të zvogëlojë ankthin, shënuar përmirësim.