Çdo grua ka të drejtë të dinë


 • Si për të përcaktuar mastopathy
 • Mastodinon ® - trajtimi aktual standarde e mastitë

 • Atëherë them - nëse ju ka ndodhur të para gjoks menstruacioneve ached pak, duke rritur në madhësi apo pak nabryakala? Nëse po, ju jeni në rrezik. Pas të ashtuquajturave PMS - një mbulesë popullore e mastitit. Këshilla jonë - gjithmonë, dhe sa më shpejt të jetë e mundur, të konsultoheni me mjekun tuaj!
  Çdo grua duhet të dinë metodat e parandalimit dhe trajtimit të mastitë, si ajo mund të jetë sfond për daljen e një më të rënda, duke përfshirë edhe kancerin. Nga prilli deri në qershor 2010 farmacitë në qytet. Moska për mbështetjen e "Bionorica" ​​(Gjermani), është një veprim "Si një grua një grua."

  Objektivi kryesor i veprimit - femra bashkohet me përpjekjet në luftën kundër mastopathy.

  Si pjesë e kësaj fushate nga prilli deri në qershor 2010:

 • Farmacistët Gratë janë probleme vullnetare konsulentët mastitë. Farmaci Visitor marrë këshillë mund të falënderoj farmacistët e tyre mastopatiaforum.ru Online.
 • Gratë diagnostikuar "gjoksin" mund të ndajnë faqen mastopatiaforum.ru përvojat e tyre personale me gratë e tjera dhe për të marrë një dhuratë për sinqeritet e tyre, kurajon dhe kujdes.
 • Tani një lajm i mirë: në krahasim me sëmundjet e tjera të gjirit, sidomos kancerit, gjirit nuk është shumë e tmerrshme.


  Ajo është mjaft e trajtuar me sukses në qoftë se koha për të kërkuar ndihmë. Kjo, rastësisht, është një tjetër arsye për të mos e vënë jashtë duke shkuar për të mammologist. Manifestimi më i zakonshëm nga shenjat kryesore të mastitë është ciklike në natyrë: ato ndodhin para menstruacioneve në 10,7 ditë, e kombinuar me sindrom premenstrual. Pra shpesh gra të gjeni këto simptoma manifestimin e PMS, në dijeni të pranisë së një gjendje të rrezikshme.

  Si për të përcaktuar mastopathy

  Çfarë është gjirit? Mastopatia - një sëmundje beninje te gjirit, i cili shfaqet nga rritja e indit te gjirit, dhimbje, dhe herë shkarkimit. Mastopatia - në të vërtetë patologji më e zakonshme e gjirit.

  Sipas statistikave, kjo sëmundje ndodh në 60-90% të grave të moshës riprodhuese kryesisht.

  Simptomat më karakteristike të mastitë:

 • dhimbje të gjirit, butësi kur prekja gjoksin;
 • Ndjenja e rritjes së vëllimit të gjirit;
 • "Bllokimi" dhe ënjtje të gjirit.
 • Nëse dyshoni se vetë mastopathy, planifikojnë një klinikë vizitë para lindjes apo doktrinë për gjitare zyre shpejt.

  Kjo është veçanërisht e vërtetë në qoftë se të tjera se ndjenjat subjektive, ju mund të konfirmoni të paktën 3 të paragrafin e mëposhtëm:

 • Në të afërmit tuaj më të afërt në anën e nënës është sëmundje beninje dhe malinje të gjirit;
 • Ju keni sëmundje endokrine;
 • Ju ekspozuar rregullisht ndaj stresit;
 • Nëse jeni mbipeshë (në shkelje të metabolizmit lipid, veçanërisht në kombinim me diabet tip 2 dhe hipertensionit, incidenca e proceseve hyperplastic mënyrë dramatike rrit gjoksin);
 • A jeni mbi 40 vjet.

 • A keni pasur një abort apo abort në shtatzëninë e hershme (ndërprerjen e papritur?% B
  3ormonalnoho efektet në gjëndrrat e qumështit janë të sfond për lezionet e tyre);
 • Ju nuk keni lindur në 30 vjet;
 • Ju nuk e ushqyer fëmijën tuaj pas lindjes apo ushqyer shumë e vogël (më pak se gjashtë muaj) ose shumë të gjatë (më shumë se një vit);

 • Mos u shqetësoni, ajo është trajtuar!

  Mjeku pret inspektim vizual dhe prekje, mamografia ose ultratinguj gjirit, ekzaminimin Endokrinologji dhe marrjen në pyetje të mundshëm të traktit gastrointestinal dhe mëlçisë. Nëse diagnostikuar "gji" është konfirmuar, mjeku do të përshkruajnë trajtimin tuaj.

  Gjëja më e keqe që ju nuk mund të presim - është e kirurgji ose terapi hormon. Por në fazat e hershme të sëmundjes (dhe shpesh ndodh kështu) është metoda mjaftueshme beninje që përfshijnë:

 • Dietë e veçantë që kufizon futje e produkteve të tilla si kafe, çaj, çokollatë, kakao ose refuzimin e plotë të aplikimit të tyre, të cilat mund të reduktojnë ndjeshëm dhimbje dhe ndjenja e tensionit në gji. Rekomandohet gjithashtu ushqime të pasura me fibra dhe lëngje të mjaftueshme (1,5-2 litra në ditë).
 • Vitamina. Vitaminat të rritur aktivitetin e barnave ekzistuese, eliminuar ose dobësojnë anën efektet janë për themelimin veprimtarinë e sistemit nervor, forcojnë sistemin imunitar.

  Për trajtimin e Inflamacioni i gjirit përdoret më së shpeshti vitamina A, E dhe B kompleks ose përgatitjet multivitamin.
 • Ilaçe natyrore. Veçanërisht popullor në vitet e fundit, mjekët dhe pacientët meritojnë të drogës jo-hormonal bimor Mastodinon ®. Sot ajo favorite absolute në parandalimin dhe trajtimin e mastitit sepse efekti është i provuar klinikisht dhe të tolerancës së mirë dhe një përqindje të ulët të efekteve anësore ju lejon të marrin edhe pa recetë, sepse i dytë i "specialiteti" e tij është e PMS.

 • Mastodinon ® - trajtimi aktual standarde e mastitë

  Si një ilaç i besueshëm për trajtimin dhe parandalimin e mastitit dhe PMS mes mjekëve dhe pacientëve kanë provuar të gjatë për të mbjellë drogës jo-hormonal "Mastodinon" Kompania "Bionorica" ​​(Gjermani).

  Avantazhi kryesor i kësaj droge është se ajo vepron në një kompleks, që ndikojnë shkakun e sëmundjes: butësisht rikthen prishte ekuilibrin natyror të hormoneve, heq dhimbjen, pengon zhvillimin e proceseve patologjike në gjëndrrat e qumështit dhe redukton sindromi premenstrual nervozizëm dhe ankth shoqërues, në fjalë të tjera, kthimet grua rehati psikologjike dhe mirëqenien normal. Mastodinon ndryshe nga shumë shtojcave ushqimore janë produkt medicinal. Përveç kësaj, është e rëndësishme që "Mastodinon" nuk përmban hormone sintetike, ajo përfshin vetëm bimore natyrore ekstrakte VitEx bimë të shenjta dhe të tjera.

  Ekspertët kryesorë të shumë përvojë në zbatimin e saj, e cila tregon e saj të mirë perenosimosti.Takzhe Mastodinon heq dhimbjen në gji kundër sfond të kontracepsionit hormonal apo në fillim të terapisë zëvendësuese të hormoneve, duke rritur në këtë mënyrë duke iu përshtatur të drogës kryesore.

  Designed Mastodinon ® 30 pika në një gotë me ujë ose 1 tabletë 2 herë në ditë. Simptomet e mastitit dhe PMS zhduket, zakonisht para se të muajit 2 të trajtimit.

  Pas kursit 3-mujore e pritjes Mastodinon ®, duhet përsëri paraqituni te mjeku. Zakonisht për trajtimin e përmendur është e mjaftueshme për të dëgjuar: "Ju jeni absolutisht i shëndetshëm!"