Kush pëlqen aknet


 • Diagnoza për fytyre
 • Dy-përballur ultravjollcë
 • Lagjet Problem
 • Kur të shkoni te mjeku?
 • Kush pëlqen puçrra fytyre?
 • Medicines provokatorë
 • Kozmetikë me puçrra fytyre
 • Çokollatë e justifikuar!
 • Lekar me emrin Joy
 • Klima për puçrra fytyre
 • Depresioni puçrra fytyre

 • Diagnoza për fytyre

  Nga pozita e puçrra në fytyrën tuaj sugjeron se autoritetet nuk janë në rregull. Nëse shpërthimet puçrra fytyre - me fjalë të tjera, puçrra fytyre, të vendosura kryesisht në ballë,
  prandaj zorrë është e dobët. Acne lokalizuar
  Fushat vetull? Duhet të shqyrtimit për sëmundje të tëmthit fshikëz.

  Pjesa e poshtme e fytyrës - e ashtuquajtura zonë endokrine.


  Nëse një grua
  Puçrra cik zgjedhur sipërme dhe mjekër, ju ndoshta e thyer
  funksion ovarian. Puçrra fytyre mbi qafë sugjerojnë
  prania e sëmundjes tiroide.

  Dy-përballur ultravjollcë

  Ultravjollcë
  e përdorur gjerësisht për të trajtuar aknet është e thënë që në fillim, por
  Ekspertët sot kanë arritur të besojnë se trajtimi UV nuk është e mirë
  gjithmonë. Më të mirë të trajtohen me dritën ultravjollcë në dimër, kur
  rrezet e diellit është i pakët. Dhe kjo është vetëm kur ju nuk mund
  vjeshtë rëndim i akneve.

  Pse goditi ultravjollcë
  favor? Kjo u vu re se lëkura është përmirësuar vetëm kur
  Trajtim UV. Pas kursit të trajtimit shpesh është përkeqësuar sëmundje.  Ra fjala, e njëjta gjë ndodh kur ndryshon gjatë gjithë vitit
  Shuma e UV rrezet. Puçrra fytyre Summer skuqje tërheqje, dhe
  me fillimin e rënies me një hakmarrje të shkojnë në sulm.

  Përse
  po ndodh kjo? Dritë ultravjollcë ka një baktericid,
  tharë veprim - për shkak të kësaj të vërtetë e ndihmon me
  eruptions. Por në njëjtën kohë rrezet e tepërta UV shkakton një kompleks
  mekanizëm i akneve. Në veçanti, stimulon dritë ultravjollcë
  androgen hormon - provokatorë puçrra fytyre.  Lagjet Problem

  Gjatë trajtimit të akneve duhet të mbani mend se disa medikamente mund të zvogëlojë efektin e barnave mjekësore protivouhrevye.

  Për shembull, lëkurë i krisur që ndonjëherë ndodh në fazat e hershme
  Trajtim Skinoren krem, ne mund të hiqni krem ​​yndyrë. Shërbime të tjera
  e drogës nuk do të. Vetëm të jetë pak ditë
  Skinoren aplikuar një herë në ditë në vend të dy - dhe acarim do të
  vetë. Përveç kësaj, efekti i Skinoren redukton ambient alkaline.
  Prandaj, para se të përdorni krem ​​nuk është e nevojshme për të larë me sapun dhe ujë - më mirë
  fshij lëkurës zgjidhje të dobët të alkoolit.  Kur të shkoni te mjeku?

  Legjenda se pimples veten e tyre nuk do të justifikohet në shumicën e rasteve. Nëse ka papules - nodules kuqe nën lëkurë - ose pustules - pimples

  me kokat purulent, ajo është e rekomanduar për të ndaluar pavarur
  eksperimentet dhe shkoni te mjeku.

  Kush pëlqen puçrra fytyre?

  Specialistët mund të bëjë një portret të një njeriu, të prirur për puçrra fytyre.
  Ai është i prirur për të spazma e muskujve të butë, prandaj kolit, dyskinesia
  fshikëz vrer. Përveç kësaj, ky pacient tretet dobët
  ushqim është i shqetësuar për problemet e tij hormonale. Irritoj virus,
  sëmundjet ngjitëse, duke treguar një problem me sistemin imunitar.

  Medicines provokatorë

  Ka ilaçe, kundër të cilit përdorimi afatgjatë
  mund të zhvillojnë fytyre. Kjo, për shembull, sistemin e
  kortikosteroidet, droga antiepileptic, TB

  droga. Si dhe jod, klor, bromine, litium dhe disa
  vitamina, sidomos grupi B dhe vitaminë D.

  Substanca Aknehennye Butilstearat,
  Atsetilalkohol, heksylenhlikol, isopropyl, lanolinë, sodium
  sulfate lauryl, glycol polietileni 300, Sesame Oil, Stearic
  Acid, Squfur.

  Kozmetikë me puçrra fytyre

  Kur sëmundja është e kundërindikuar për të përdorur produktet që përmbajnë yndyrë. Kjo i referohet kryesisht me lanolinë dhe naftës pelte dhe gjalpë - nëse kozmetikës ose ilaçeve për kujdesin e lëkurës. Fatty krem ​​kozmetike ose krem, të lëngshme ose pluhur skuqem në gjendje të zgjoheni në shpërthimet puçrra fytyre jeta.  Ajo është e mirë për të përdorur mjete të dizajnuara veçanërisht për ata
  që vuajnë nga aknet. Më vjen mirë që kohët e fundit u shfaq dekorative
  kozmetike të tilla.

  Të gjitha fondet që janë projektuar
  për aplikim në lëkurë duhet të etiketohen «jo-comedogenic». Megjithatë
  vetëm për të bërë produkt i sigurt i sigurt me vlerë leximi për
  paketim përbërjen e tij - a ka aknehennyh, që shkaktojnë
  Agjentët fytyre Arsimit.

  Çokollatë e justifikuar!

  Besohet se disa ushqime, të tilla si çokollatë, mund të forcojë aknet. Nga provokatorë gradën puçrra fytyre, si dhe mish, yndyrë, djegëse,
  ushqim mbushur. Megjithatë, vëzhgimet e ekspertëve kanë treguar që këto

  Produktet e jo veçanërisht të ndikuar në rrjedhën e sëmundjes. Në të njëjtën kohë, ishte
  Seen - të mbajtur puçrra në kontroll për të ndihmuar në ushqime të ulët kalori
  ushqim perime dhe Limit arsyeshme enie ushqime të lartë në
  proteina.

  Lekar me emrin Joy

  Ka një besim të përhapur se me fillimin e puçrra fytyre aktivitetit seksual zhduken vetë. Sigurisht, kjo nuk ndodh. Megjithatë, është e mundur përmirësim në
  Nëse ju mbyllni japin gëzim, të rritur vetë-respekt. Dhe
  çështje nuk është në fiziologji. Vetëm ndonjë emocionet pozitive
  ndihmuar në luftën kundër sëmundjeve kronike, duke përfshirë me një skuqje të lëkurës
  i nxituar.


  Klima për puçrra fytyre

  Klimë
  dhe band mesme është kontinentale në pacientët me puçrra fytyre ndikon
  shumë më mirë se i lagësht tropikale dhe subtropikale.

  Ata që vuajnë nga kjo sëmundje, kur zgjedh pjesa tjetër e dobishme
  konsiderojnë këtë informacion. Pirja e duhanit e komplikon seriozisht rrjedhën e fytyre
  sëmundje. Në mënyrë të ngjashme vlefshme dhe alkool. Megjithatë, në qoftë se të dy të këqijave
  zgjidhni më të vogla, më të mirë për ata që vuajnë nga puçrra fytyre gotë verë të thatë se
  cigare.

  Depresioni puçrra fytyre


  menduar një person që vuan nga aknet, duke u fokusuar vetëm në neduzi saj
  - Si rezultat, ka një vonesë të inteligjencës.
  Ankthi i vazhdueshëm, depresioni, vetëbesim i ulët - kjo nuk është e gjitha

  Problemet psikologjike që përfshin aknet.
  Shpesh
  Pacientët me qëllim të kufizojnë rrethin e tyre shoqëror. Prandaj,
  Fytyre sjell shqetësime serioze. Nga ana tjetër,
  emocion i përhershëm komplikuar puçrra fytyre.
  Një rreth vicioz.

  Pushim ajo mund të jetë. Dermatologists
  në vitet e fundit, të vijnë për të menduar: dikush që dëshiron për të pushtuar sëmundje,
  është e nevojshme të përdorë një terapist. Sidomos në nevojë
  Mbështetja terapist ata që për nga natyra e prirur për të dramatizuar
  meta e saj. Më stung në prani të akneve
  njerëz i pasigurt në vetvete që vuajnë nga një kompleks inferioriteti.  Nëse një person shpesh dhe shpejt ndryshon disponimin, dhe veprimet e tij
  tërësisht të varur nga këto ndryshime - puçrra fytyre mund të perceptohen ato
  si një tragjedi. Njerëzit shqetësuar gjithmonë atë që njerëzit të mendojnë rreth tyre
  të tjerët, gjithashtu kanë tendencë për të marrë shumë të afërt me zemrën e të metave
  Pamja e vet. Ata të cilët janë të prirur për të marrë mbërthyer në e tyre
  Problemet janë në gjendje për të shkuar në kokën e ndjenjave gati më të vogël
  puçërr.