Kush preferon sëmundje celiac


 • Kur zorrë e gabuar
 • Sëmundje Celiac "preferon" gratë dhe fëmijët
 • Në shenjë e parë e sëmundjes

 • Kur zorrë e gabuar

  Sëmundje Celiac - një sëmundje e zorrëve të shkaktuar nga dëmtimit të Villi e ushqimit të vogël zorrëve që përmbajnë gluten proteina dhe proteina të ngjashme të drithërave në të.

  Kjo sëmundje nuk është gjithmonë e lehtë për të njohur. Në fund të fundit, karakteristikat e tij kryesore - lodhje dhe diarre kronike - janë gjithashtu karakteristikë e infeksioneve të zorrëve dhe kolit ulcerative (inflamacion i ulçerë madhe zorrëve).

  Shumica e mjekëve besojnë se baza e sëmundjes celiac është një defekt gjenetik. Ajo manifestohet në kundërshtim zorrë e vogël, dhe kjo ishte në zorrë e vogël dhe të zhytur pjesa më e madhe e ushqimit - pra lodhje.  Në sëmundje celiac trupi nuk mund të tretet gluten proteina, të cilat shumë kokrra grurë, thekër, elb dhe, për këtë arsye, në prodhimet e tyre, të tilla si buka, është një ushqim amtare rus. Zorrë është kryesisht përgjegjës edhe për sistemin tonë imunitar. Dhe çfarë është këtu imunitet nëse zorrës së trashë nuk është e drejtë!

  Në mënyrë që të bëjë një diagnozë të saktë të sëmundjes për të zbuluar është emri i Celiac pazakontë biopsi të kërkuara - duke marrë një sasi të vogël e indeve për ekzaminim mikroskopik.
  Sëmundje Celiac "preferon" gratë dhe fëmijët

  Sëmundje Celiac është shumë i fshehtë: ajo pret, kur trupi është i dobësuar, dhe pastaj sulmuan. Për shembull, ajo mund të sulmojnë pas lindjes së fëmijës, kirurgji, vuajnë stresin e gripit.
  Vendet e zhvilluara kanë një dyqane të veçanta të departamentit dhe supermarkete, shitjen e një shumëllojshmëri të produkteve gluten-free. Në njoftime të tyre deri tani vetëm një fabrikë buke në Shën Petersburg.

  Është vërtetuar se në sfondin e sëmundjes celiac zhvillimin e llojeve të ndryshme të anemisë (anemi), sëmundje çamçakëz, osteoporozën. Përveç kësaj, të punësuarit CRI Gastroenterologji së bashku me specialistë nga Qendra e Moskës për Riprodhimi Njeriut gjetur atë sëmundje celiac - një nga shkaqet e infertilitetit tek gratë. Nga rruga, sëmundja është më shumë i zakonshëm në gratë dhe fëmijët.


  Në shenjë e parë e sëmundjes

  Mjekësi e Përgjithshme - dietë Lifetime, pacienti duhet të përjashtohet nga dietë e ushqimeve që përmbajnë gluten, duke përfshirë edhe mallrat e pjekur.

  Si dhe pies dhe salcice. Dhe t'i zëvendësojë me produktet gluten-free. Për shembull, rrotullon bukë dhe miell misri (kjo i mungon proteina). Nën dietë gluten-free pacientët varfëruar të fillojnë të fituar peshë pas 3 javësh. Dhe pas 2 vitesh duke filluar të zbehet patologjinë në zorrë.

  Ne kemi nevojë për të marrë vitamina, kalcium, hekur, enzimat, masazh dhe gjimnastikë. Por kjo, natyrisht, është të emërojë një gastroenterologist specialist. Moti subjekt i dietës dhe trajtimit të duhur është mjaft i favorshëm.

  Informacion nga artikullin "Celiac sulmuar."