Metodat klinike diagnostike sëmundje zhovchnokamyanoyi


 • Simptomat e para të cholecystitis - një rast për të apeluar tek mjeku
 • Ankesa kryesore e cholecystitis kronike
 • Metodat laboratorike

 • Simptomat e para të cholecystitis - një rast për të apeluar tek mjeku

  Nëse për një kohë të gjatë ju jeni të shqetësuar shije të hidhur në gojë, vjellje, dhimbje dhe shurdhim në kuadratin e djathtë e sipërme që dalin pasi të hahet (veçanërisht pasi të hahet ushqime të yndyrshëm, mish i skuqur, i tymosur, i kripur, turshi ushqim, verë ose vodka) është koha për të shkuar te mjeku-terapist. Misioni i saj - për të gjetur se çfarë ndodh me ju, sepse simptomat sëmundje fshikëz e tëmthit janë të ndryshme, jo-specifike.

  Kjo do të thotë se dhimbje apo të përzier i tillë mund të shkaktojë ulcerat, pancreatitis, sëmundje të mëlçisë. Dhe diagnoza e sëmundjes gur tëmthi "nga syri" është e vështirë edhe për një mjek me përvojë.

  Prandaj, për të konfirmuar diagnozën e sëmundjes gur tëmthi shpesh kërkon analiza shtesë. Nëse është e nevojshme, terapist do t'ju rekomandojë tek një gastroenterologist, një mjek i cili trajton sëmundje të tëmthit pakomplikuar dhe biliare kanalet. Vetëm në mungesë të efektit terapeutik të trajtimit apo jetës të rrezikshme për ndërlikimet e kirurgët të rasteve merren.


  Ankesa kryesore e cholecystitis kronike


  Në primar marrjes avantazhin tuaj si ju mund të mësoni për të shprehur ankesat e tyre. Për shembull, nëse ju jeni të shqetësuar në lidhje me dhimbje, mjeku do të jenë të interesuar në:

 • dhe aty ku dhemb
 • natyra e dhimbjes (kjo e përhershme ose cramping)
 • duke sjellë lehtësim (ndoshta një vaskë të nxehtë, antispasmodics)
 • që intensifikon dhimbje (kjo mund të jetë i dredhjes udhëtim, yndyror apo ushqime të skuqura)
 • ose është e të vjella
 • vëreni urinë të errët dhe feces zbardhur
 • A nuk e vuri në dukje yellowing e lëkurës ose të bardhët e syve
 • Përshkruani dhimbjen pasi ajo ka kaluar, nuk është gjithmonë e lehtë, kështu që paguan për të shtuar diçka menjëherë sapo ju të ndiheni në gjendje për ta bërë këtë.

  Atëherë mjeku duhet t'ju ekzaminoj. Siç e dini, fshikëz e tëmthit është e vendosur nën harkun e djathtë bregdetar. Dr. promatsaye veçanërisht të kujdesshëm kjo zonë dhe pjesë të tjera të barkut. Është e rëndësishme për të parë se të bardhët e syve për të parë se shenjat e hershme të verdhëzës. Megjithatë, sëmundje fshikëz e tëmthit pa rëndim, zakonisht një burrë duket mjaft i shëndetshëm. Kjo është arsyeja pse në shumicën e rasteve për të konfirmuar diagnozën emëruar teste shtesë dhe provimet.


  Metodat laboratorike

  Testet e gjakut. Doktori juaj mund të përshkruajnë një test të gjakut për transaminazave. Kjo analizë vlen për testet e funksionit të mëlçisë (pra duke treguar se si të mëlçisë).

  Nëse guri është e bllokuar kanalet biliare, transaminazave mund të rritet. Zakonisht bëhet si numërimin e plotë të gjakut. Nëse rritet numri i leukociteve mund inflamacion i fshikëz e tëmthit.

  Ultratinguj barkut. Shumica prej jush janë të njohur me këtë procedurë është kryer me stomak bosh. Në bark të vënë një xhel transparent që lehtëson depërtimin e rrezja ultratinguj përmes lëkurës. Duke përdorur një sensor të veçantë, trarëve tejzanor janë dërguar në organet e brendshme. Sensor është zhvendosur rreth barkut, mjeku e sheh një imazh të ekranit. Nëse gurët e fshikëzës vrer janë ato të shënuara mirë.

  Ultratinguj jep rezultate të sakta në diagnozën e sëmundjes gur tëmthi në 95% të rasteve, e cila nuk është e keqe.
  Duke përdorur ultratinguj mund të masë përmasat e fshikëz fshikëz e tëmthit dhe diametër tub; të parë nëse ka inflamacion i murit fshikëz e tëmthit. Të jetë i sigurt për të hetuar edhe organet e tjera e barkut: mëlçisë, pankreasit, shpretkë, veshkat.

  Fshikëz e tëmthit Cholecystography. Para ultratinguj janë përdorur gjerësisht, shpesh drejtuar në cholecystography. Nëse ju të emërojë një test duhet të gëlltisë disa pilula kontrast të mesme, e cila shkon në fshikëz e tëmthit. Pas disa kohë duke bërë x-rrezet.

  Nëse fshikëz e tëmthit është një tjetër, ata do të duken si "Defekte mbushje", dmth zonat jo të mbushura me të mesme kontrast. Megjithatë, në qoftë se tëmthit impresionuar agjent kontrast nuk mund të regjistrohen në të.

  Scintigraphy fshikëz e tëmthit - një tip shumë i saktë dhe i shtrenjtë i sondazhit, kryer në klinika të specializuara. Mjeku mund të përshkruajnë atë në qoftë se ju besoni se ankesat tuaja të shoqëruara me sëmundje fshikëz e tëmthit, dhe ultrazërit dhe cholecystography nuk dha rezultat diagnostike. Scintigraphy - Studimet radioisotope, por doza e rrezatimit është shumë i vogël, dhe kjo është plotësisht i parrezikshëm. Një sasi e vogël e radioisotope drogës injektuar në venë.

  Ai gëzon grumbullohet në mëlçi dhe fshikëz e tëmthit. Doktor scan metodë e përcakton shkallën e akumulimit. Nëse nuk ka akumulim mund mihurovoprotoka i bllokuar. Nëse dëmtuar Mukoza e tëmthit, ajo nuk mund të shihet. Si një scintigraphy rezultat është shpesh çështja e heqjes së fshikëz fshikëz e tëmthit.

  Fshikëz e tëmthit vrerit manometry. Ky është një studim i veçantë i kryer vetëm në klinikat e specializuara Gastroenterologji. Ajo është projektuar për të matur presionin në fund të kanalet biliare në muskul unazor të Oddi. Ndonjëherë spazmuyetsya muskul unazor dhe bile nuk mund të derdhen në duodenum.

  Kur kjo ndodh, pacienti ka dhimbje, ndryshuar testet e funksionit të mëlçisë.

  Cholangiopancreatography reaksionar (RHPH) administrohet nëse pacienti ankohet për dhimbje në kuadrantin e sipërm të djathtë, dhe studime të tjera të tilla si ultratinguj dhe tomography llogaritur, nuk i ka lejuar një diagnozë të saktë. Studimet e kryera në një stomak bosh, X-ray departamentit. Procesi infermiere prapa nga painkillers fyt llak për ndjeshmërinë e saj të ulur. Në venë futur qetësues të veçantë për të duruar të relaksuar, por ishte plotësisht i vetëdijshëm. Pastaj mjeku butësisht futur kateterin në ezofag përmes stomakut dhe pastaj - në duodenum.

  Ai e sjell atë në papilla madh duodenale, që hapet në duodenum gypit të përbashkët biliare. Atëherë kateteri është futur butësisht në gypit biliare të përbashkët nëpërmjet VATER dalë dhe në presion të ulët përmes ajo i shërben një agjent kontrast. Pastaj x-rrezet bërë dhe kjo është vlerësuar nga ana e shtetit të biliare dhe kanalet pankreatik.

  Fryrë duodenale. Ky studim e përdorur shpesh para, por tani e njohur si jo informative. Në hetim duodenum është futur, atëherë droga stimuluar fshikëz e tëmthit dhe bile disa mostra në rrjedhë të ndryshme të biliare në duodenum.

  Siç mund ta shikoni, mjeku një arsenal i testeve diagnostike, por në shumicën e rasteve, analizat e gjakut, ultrazërit dhe cholecystography nganjëherë shtesë të lejojë diagnostikimin e cholelithiasis. Kur këmbëngulur gjatë pranimit, dhe kur ju mund të trajtohet në klinikën? Ju nuk mund të bëjë rekomandime për të gjitha rastet, kështu që le të shohim në situatën më të zakonshme.

  Informacion nga artikullin "Kur duhet të shkoni te mjeku"