Flashes klimaterike nxehtë në gratë


 • Ndryshoj mënyrën e jetesës
 • Fitness dhe të marrë frymë thellë
 • Terapia Hormone
 • Trajtimet Nonhormonal
 • Vitamina E


 • Flashes klimaterike hot - një ndjesi e ngrohjes në trupin e sipërme. Flashes nxehtë janë papritur dhe është një nga simptomat e menopauzës

  Tides klimaterike mund të bëhen më pak të shpeshta dhe më të dobët. Për ta bërë këtë, mjekët rekomandojnë të përshtateni dietën tuaj, stilin e jetës, mos të jetë i nervozuar dhe një kurs të trajtimit të veçantë.


  Ndryshoj mënyrën e jetesës

  Për të menopausal flashes nxehtë kanë shqetësuar më rrallë, ajo është e rekomanduar për të rishikuar zakonet e tyre dhe mënyrën e jetesës. Së pari ju duhet për të identifikuar faktorët që ndikojnë në forcën dhe shpeshtësinë e flashes nxehtë dhe, nëse është e mundur, të eliminuar ato.

  Kjo mund të pijshëm, dhe pije që përmban kafeinë dhe ekspozimit të tepërt të diellit. Prandaj është e dobishme që të veshin veshje të lirshme të lehta, hani fruta më të freskëta dhe perime, dhe të përjashtuar nga dietë skuqur tuaj ushqim. Rritja stresi rrjedhjes, kështu që ju duhet të mësojnë për t'u çlodhur. E mirë për të mësuar teknikat e tilla si meditim ose yoga që të ndihmojë të luftuar stresin.


  Fitness dhe të marrë frymë thellë

  Fitness, në qoftë se ju bëni atë rregullisht, dhe për të zvogëluar intensitetin e flashes nxehtë. Është e mjaftueshme për të trajnuar pesë herë në javë për gjysmë ore. Ngarkesa Inteligjente një efekt pozitiv në trup.


  Ndihmë kontrolluar flashes menopausal nxehtë dhe të marrë frymë thellë. Ekspertët rekomandojnë rregullisht kryejnë ushtrime të frymëmarrjes. Këto klasa duhet të mbahen dy herë në ditë për 15-20 minuta. Kjo do të thotë se gjatë kësaj kohe ju duhet për të marrë frymë në një frekuencë prej 6-8 thith-nxjerr frymë për një moment.


  Terapia Hormone

  Nëse, pavarësisht nga të gjitha përpjekjet, frekuenca dhe fuqia baticor nuk është reduktuar, është e nevojshme që të konsultoheni me gjinekologun. Mjeku do të zgjedhin trajtimin e duhur. Është e mundur që natyrisht do të ndihmojë terapi të hormoneve. Është e rëndësishme të dini se mjekësia nuk është një kurë për flashes nxehtë, vetëm kur përdorimi simptomat e tyre të pakëndshme janë ulur.

  Ndonjëherë menopausal flashes nxehtë dhe zhduket tërësisht gjatë mjekimit, dhe pas datës së ndërprerjes. Për të shmangur këtë, mjeku juaj mund të rekomandojë një braktisjen graduale të drogës marra. Forma më e preferuar e trajtimit për flashes nxehtë është konsideruar terapi hormon. Ky trajtim parandalon efekt të menjëhershëm, rezultati i saj është vetëm disa muaj. Drogës është i bazuar në estrogjenit zgjedhë një mjek bazuar në simptomat e menopauzës dhe probleme të tjera urogjenitale.


  Trajtimet Nonhormonal

  Nëse një grua është e kundërindikuar estrogjenit, mjekët rekomandojnë barna jo-hormonale. Shpesh ajo Clonidine dhe progestins.

  Clonidine drogës është e rekomanduar për të ulur presionin e gjakut. Ky medikament për shkak të veprimit të saj, constricts enët e gjakut, e cila e bën Tides nuk janë aq intensive. Veçanërisht efektive është përdorimi i këtyre barnave në gratë që vuajnë nga hipertensioni. Pranimi Clonidine zakonisht i shoqëruar nga një ndjenjë e gojës së thatë, si një efekt anësor. Gjithashtu dhimbje koke dhe të përzier lehtë. Progestin mund të merret nga goja ose injektohet intramuskulare. Ndonjëherë si një efekt anësor mund të zhvillojë menstruacioneve parregullt. Kur droga me gojë rrezik i tillë është shumë më e ulët. Reduktimi intensitetin e flashes nxehtë zakonisht ndodh në muajin e tretë pas fillimit të trajtimit.


  Vitamina E

  Disa mjekët besojnë, bazuar në një numër studimesh që vitaminë E zvogëlon frekuencën dhe fuqinë e flashes menopausal nxehtë. Por futje e pakontrolluar e kësaj vitamine mund të shkaktojë efekte negative shëndetësore. Sepse vitaminë E përfundimisht në gjendje të grumbullohen në trup dhe të çon të saj të tepërta për zhvillimin e sëmundjeve të caktuara. Pra, të marrë vitaminë E duhet të jetë vetëm në këshillën dhe nën mbikëqyrjen e një specialisti.