Menopauza krijon një litar shpëtimi në bel
Shumë prej nesh kanë dëgjuar deklaratën se
fillimin e menopauzës një grua fillon një rritje të mprehtë në peshës trupore,
e cila është e vështirë për t'i rezistuar. Shumica e grave janë të bindur se në periudhën
peredmenopauzy gjatë vetë menopauzës mjaft fjalë për fjalë "gëlltit ujin"
shigjetë në peshore crept lart. Por, sipas studiuesve australianë,
pohimi se menopauza është shkaku i vendosur tepërt peshe është
mit. Ekspertët nga Shoqëria Ndërkombëtare për menopauzë (IMS), i sigurt -
ndërprerja e menstruacioneve nuk do të çojë në shtim në peshë gratë. Megjithatë, menopauza
me dietë të varfër dhe ngarje të sëmurë e jetesës mund të jetë

shkaktoi një rritje në bel perimetër dhe formimin e të ashtuquajturës "shpëtim
rrethi ".

Me moshën, nga rreth 25-27 vjet, ndarja aktivitet
Substancat gradualisht ngadalëson dhe arrin kulmin në menopauzë
periudhë për shkak të reduktimit të hormoneve seksuale në gjak. Dhe në qoftë se të rinjtë
më e peshë të tepërt "zgjidhet" në këmbë, atëherë yndyrë kryesor kulm
depozituar në stomak. Ind dhjamor fillon për të kryer disa funksione
ngadalësojë punën dhe bëhet një lloj i ovarian hormonal Depot.
Pavarësisht nëse kjo grua ishte i trashë apo jo pas
fillimi i ndryshimeve hormonale menopauzës shfaqen në formën e yndyrës


yndyrë në bark. Përveç kësaj, një i zbuluar kohët e fundit amerikane
shkencëtarët, mashkull dhe femër e trupit të përpunuara ndryshe ushqim. Ushqime të ngopura
absorbohet shpejt trupin e femrës dhe depozitohen në formën e rruaza në
stomak. Madhësia bel në gratë rrit edhe për shkak të akumulimit
yndyrë organeve të brendshme rreth organeve të brendshme, që shpesh çon në zhvillimin e
diabet, sëmundje të zemrës dhe madje edhe kancer.

Sipas shkencëtarëve, e vetmja mënyrë për të parandaluar formimin e yndyrës
yndyrë rreth belit gjatë menopauzës - të kujdeset për veten dhe për shëndetin tuaj, hani e drejtë dhe mos harrojmë për aktivitet fizik.

Ne duhet të kujtojmë se
nën reduktuar metabolizmin bazë, kështu që ju duhet të ndryshojë hahet e tyre
zakonet, hani ushqime më pak të yndyrshëm dhe të shkojnë për perime të freskëta, fruta,
bukë nga mielli gruri, mish pa dhjamë dhe peshku i detit.