Kleptomani


 • Çfarë kleptomani
 • Sëmundje apo krim

 • Çfarë kleptomani

  Kap
  "Në kujtim" në peshqir hotel, një gotë në një restorant apo një turrë letër
  zyra - një gjë e vogël, por e bukur. Sipas statistikave, të paktën një herë në jetë është
  bëri një në tre. Sipas psikiatërve, ndër kleptoman
  shumica - gratë. Mosha mesatare e tyre - 36 vjeç, dhe mesatare "background"
  sëmundje - 15 vjet.

  Cakto diçka për të marrë diçka për asgjë, ju shihni, është shumë e
  joshëse. Sidomos në supermarkete, ku shumica storefronts lënë të kuptohet:
  "Merre dhe shko." Vetëm shpëtim arkë bën prodhimin
  ndaluar. Ju fillojnë të kuptojnë se çfarë ka të tepërta, por kthim

  me të vërtetë nuk duan shumë. Pra, ka një tundim - për të vjedhur një
  "Aksidentalisht" rrinë në çantë e saj. Kjo situatë është - vjedhje të pastër,
  vjedhje të vogla.

  Kleptomani - nuk është një krim, dhe sëmundje. Ashtu si alkolikët tërhequr irresistibly të alkoolit, pacientëve Bulimia - para ngrënies dhe tërheq kleptoman vjedhin.

  Kleptomani i quajtur vjedhjen mani stërvitje pa gola egoiste. Gjë e vjedhur nuk mund të ketë ndonjë vlerë - Takimi i sjell faktin e vjedhjes. Kleptoman kupton që shkel ligjin, dhe në qoftë se kapet, ai zakonisht ndjen siklet apo keqardhje.


  Tatiana - kleptoman me tridhjetë vjet përvojë.


  Pasi vizitoi
  Dyqane ajo tregoi në xhepat e tij pluhur, bojë për vetulla, karamele,
  arra dhe çokollatë. Sidomos një shumë më të kuq buzësh e saj të llogarisë - afër
  dyqind. Tatiana u kthye në mjeku dikur kapur
  vjedhje ", kam kuptuar se unë nuk mund të merren me të, këtë lloj të mana, unë
  këtë herë një vështirë se të japë një raport që nuk është edhe fshehur
  ajo që unë jam duke bërë. "

  Rasti ekstrem i kleptomani - vjedhur në një parti me miqtë.
  Intermediate - në supermarkete, më rast "i lehtë", - përvetësim
  hotele, restorante dhe zyrat e veta.
  Sipas mjekëve psikiatër,
  Duke u mbështetur në kujtimet e artikujve interesante dhe gizmos, nga

  take dhe duke përfunduar me stilolaps, në aspektin e shkencës zyrtare
  konsiderohet si një inferioritetit moral.

  Për përmbledhjeve nga policia në Moskë të ndaluar për një muaj në rreth e nxehtë
  dyzet njerëz. Dritaret e hapura, objektet e mëdha tregtare supermarket
  madje në një person normal mund të gjenerojnë iluzionin e pacenueshmëri, nuk
  përmend zlodyuzhtsi. Kjo mund të duket qesharake, por sipas raporteve, mund të jetë
  madje të renditet e mallrave të vjedhura. Në radhë të parë -
  parfume, e dyta - triko - ushqim i tretë.

  Nëse ju mendoni se kleptomanku janë ato gra që nuk kanë para për të blerë gjëra, atëherë ju jeni thellësisht i gabuar.


  Kaq të çuditshme të mjaftueshme, por ajo është femra e pasur shpesh pacientët
  kleptomani. Ata me kusht qytetar të respektuar, pas
  ndaluar për pyetje të vijnë në kohë, sillen me edukatë dhe të sjellë
  informacioni i nevojshëm.

  Disa terapistët kleptoman krahasim me kafshët në të cilat
  vjedhje - instinkt. Për shembull, ne e dimë se gjeli vjedhje me shkëlqim
  artikuj rats shtrëngojë disa gjëra në vrima e tij, duke mos ditur pse
  ata nuk e bëjnë. Zjarret lloj koprrac refleks, kapje,
  ndoshta pryhodytsya, tërheq në vrimë, ndoshta ajo mund të përdoret.

  Sëmundje apo krim

  Pra, kjo sëmundje apo krimit, gjykata vendos. Nga
  Ligjet ruse, për vjedhjen e më pak se 720 rubla kërcënuar

  ndëshkim administrativ: kjo është një gjobë prej tre herë shumën e mallrave ose
  të arrestuar për 15 ditë. Në raste të tjera, një hetim penal.
  Ndonjëherë hajdutë për të shmangur arrestimin, thonë ata kleptoman. Por
  Paradoksi është se pacientët me kleptomani pothuajse asnjëherë
  njohur gjatë sëmundjes së tij, është e vështirë që të kuptojnë se është më e lehtë të thuhet se
  ata janë kriminelë.

  Dallimi kryesor nga kleptoman hajdut - motiv për krimin, e cila
  njeri motivuar - lakmia apo kënaqësi nga procesi
  vjedhje. Kleptoman zakonisht veprojnë në mënyrë spontane, pa masa
  kujdes, kurrë nuk përfshijnë bashkëpunëtorët, ose ajo nuk është e

  kleptomani.

  Vjedhje në të njohurve të tyre, miqve, të afërmve - kjo është faza e fundit e sëmundjes. Inna kërkuar kujdes mjekësor vetëm një palë vathë pas zvarritur të lirë mikut më të mirë,
  e cila është e njohur në '19: "Dhe ata ishin shumë të bukur, edhe ata
  I pëlqente ato. Hands kemi vetë ... Kjo shmangie e tyre. "

  Pas vjedhje jetën kleptoman më rezultuar "të lartë" si një të droguar në dozë.
  Kur pacienti nuk vjedh e gjatë, ajo ndihet në siklet dhe është përsëri
  "Në vend të punës". Intervalet midis vjedhjes mund të jetë nga një javë për një muaj.
  Pothuajse menjëherë fillon të mundosh kleptoman fajin, dhe ata
  merrni shpëtoj e nxjerrjes, hedhin atë në vendin e ngjarjes ose

  larg.

  Nëse kleptomani - një sëmundje, atëherë ajo duhet të trajtohet. Në trajtimin e hipnozë kleptomani ndihmon, por me dëshirë të shkoni te mjeku vetëm 15 për qind e pacientëve.

  Kleptoman problem që ata nuk mund të gjejnë një profesion ku
  mall i tyre patologjik të marrë një shkarkesë. Nëse, për shembull, një pyromaniac
  Pasioni i tij për zjarrin mund të lërë një zjarr, dhe njerëzit me suitsidomaniey
  janë stuntmen shkëlqyera, pastaj aplikoni një askund kleptomanku
  pasion për vjedhje.

  Informacion nga neni "kleptomani -? Një hobi, sëmundje apo krim".