Cysts ovarian, Diagnoza dhe Trajtimi


 • Shkaqet e cysts ovarian
 • Diagnoza e cysts ovarian
 • Trajtimi i cysts ovarian

 • Shkaqet e cysts ovarian

  Shkaqet e cysts ovarian - Një shumë, por simptomat si ka askush, sepse për të gjithë mbizotërimin e saj, për të identifikuar e pamundur vet. Për këtë arsye, kist ovarian zakonisht zbuluar rastësisht gjatë ultrazërit. Kështu, është e rëndësishme që të konsultoheni rregullisht një gjinekolog për inspektim rutinë.

  Nën drejtimin e sistemit hypothalamic-hipofizë vezoret shëndetshme prodhojnë hormonet që rregullojnë maturimin e folikulit dhe corpus luteum formimit. Nga 14-16 ditë të ciklit menstrual gjëndër rritet, duke prodhuar estrogjenit, e ndjekur nga hendekut të saj të prodhimit dhe të vezës (ovulacionit).

  Nëse nuk ka këputje e gjëndër në vend formuar kist saj folikulare. Në vendin e folikulit hov formon korpus luteum, e cila prodhon progesterone. Nëse korpus luteum nuk pësojnë zhvillim të kundërt, i formuar Korpus luteum cist e vezores. Ajo mund të arrijë një madhësi prej 10-12 cm.

 • Cysts Mucinous mbushur me përmbajtje të mukozës shpesh përbëhet nga kamerave të shumta dhe mund të arrijnë madhësive të mëdha.
 • Cysts Endometrioyidnyye janë karakterizuar nga lezione endometriopodobnye.
 • cysts Mucinous dhe endometrioid janë në gjendje të rigjenerohet në tumoret malinje ovarian.
 • cysts dermoid përmbajë një anëtarësim të shtresave embrionale embrion.


 • Shkaku i cysts ovarian zakonisht është një shkelje e folliculogenesis, paqëndrueshmërisë hormonale, fillimin e hershme të menstruacioneve, hypothyroidism, çrregullime endokrine, aborteve në të kaluarën, çrregullime hormonale.

  Kist i gjendjes vezore përhapur diagnostikuar në 30% të grave me i rregullt dhe 50% të cikleve menstruale të parregullta. Pas menopauzës incidenca e cysts është reduktuar në 6%.


  Diagnoza e cysts ovarian

  Në mënyrë tipike, cysts pakomplikuar janë gjetje asimptomatike dhe aksidentale në ultrazërit.

  Kur endometroidnyh cysts simptomë kryesor është konstante, dhemb dhimbje në bark të ulët që rrit para dhe gjatë menstruacioneve.

  Ky lloj i kist shoqërohet shpesh proceset ngjitës në legen, duke rezultuar në përçarje e zorrëve dhe fshikëzës (kapsllëk, urinim i shpeshtë).

  Cysts Endometriotic shpesh i shoqëruar nga shterpësi.

  Çdo lloj kist mund të përjetojnë një ethe të lehtë, ciklit menstrual (i varfër apo i rëndë menstruacioneve më shumë, shkurtimin apo zgjatjen e ciklit menstrual). Për cysts në shkallë të madhe ka shënuar rritje asimetrike në bark.

  Kist mund të jetë i komplikuar nga këputje, qelbëzim, shtrembëruara këmbët cysts. Kjo ngre simptomat e mëposhtme:

 • intensive dhimbje, papritur në bark
 • ethe të 38-39S
 • nauze ose të vjella, lehtësim jo duke sjellë
 • normë të shpejtë të zemrës (takikardia)
 • tension mur abdominal i mëparshëm
 • Për të diagnostikuar cysts ovarian, metodat e mëposhtme:

 • Ekzaminim gjinekologjik
 • Ultratinguj - metoda më e zakonshme dhe informative, sidomos kur duke përdorur dhënës transvaginal dhe transabdominal
 • Culdocentesis vagina - për të përcaktuar praninë e gjakut apo lëngjeve në bark, e përdorur shpesh për cysts të komplikuara
 • Laparoscopy - përdoret për këputje të dyshuar të kist ose cysts këmbët rrotullim, duke e lejuar me përjashtim të bëj diagnozë dhe kirurgjia
 • Përcaktimi i antigjeneve shënues tumor (antigjen-125)
 • Tomography llogaritur - për të dalluar tumoret nga kist ovarian
 • Complete të gjakut dhe testet e urinës për të zbuluar humbjen e gjakut, inflamacionit
 • Test shtatzënie për të sunduar nga shtatzëni ektopike.


 • Trajtimi i cysts ovarian

  Në cysts pakomplikuar përdorur kontraceptivë monophasic dhe 2 faza gojore. Emërohet vitamina A, E, B1, B6, C, acid askorbik. Në disa raste, përdorimi efektiv i akupunkturë, ilaçe homeopatik.

  Për pacientët me mbipeshë rekomanduar dietë terapi, terapi të ushtruar dhe Balneotherapy. Ind dhjamor është një androgens depo, e cila shkel metabolizmin e hormoneve.

  Dinamika e trajtimit është monitoruar nga ultrazërit, pasi dështimi i trajtimit konservativ është aplikuar kirurgjikale.

  Në dermoid, endometrioid, cysts Mucinous vlen vetëm trajtim kirurgjik.

  Në kist ovarian komplikuar duhet dhënë kujdesin urgjent kirurgjik, në rast të dhimbjeve të papritur akute të barkut duhet të thërrasë një ambulancë.

  Në fëmijëri, adoleshencës dhe moshës lindje fëmije operoj vezore, duke ruajtur të pandryshuar site. Në peredmenopauzalnomu kryer gjatë heqjes së mitrës (histerektomi) me shtojca ose heqjen e vezoreve (ovariectomy). Operacionet mund të kryhet si mënyrë të zakonshme, dhe endoskopisë. Pas kirurgji kryer trajtim tonik.