Funksional ovarian cysts kist


 • Çfarë është kist ovarian?
 • Cilat janë cysts?
 • Çfarë bën ovarian kist?
 • Trajtim

 • Çfarë është kist ovarian?

  Kist - një formacion dashamirës i tumor ovarian referohet procesit, që është një zgavër të mbushur me përmbajtje të lëngshme. Kist ovarian është më e zakonshme në gratë e reja, shumë më pak është diagnostikuar në gratë mbi 50 vjet. Mund të formohet si një ose disa (cystoma). Cystoma zakonisht është beninje, por mund të jetë formë malinje. Cystoma duhet të hiqen.


  Cilat janë cysts?

 • si qeskë
 • corpus luteum kist
 • paraovarialni
 • endometrioyidnaya
 • i lëngshëm
 • Mucinous
 • dermoid etj

 • Cysts folikulare dhe corpus luteum kist në lidhje me njësitë funksionale të formuara në vezore. Muret e cysts beninje janë formuar nga gjëndër hyperinflate shell ose korpus luteum-it. Shkaqet e tyre - mosbalancim hormonal.

  Kist folikulare është një formacion me një dhomë e mureve të hollë fleksibël mbushur me përmbajtje të qartë. Zakonisht, formacione të tilla nuk janë të mëdha dhe në rritje drejt barkut.

  Corpus luteum kist rrallë diagnostikuar në gratë 17-55 vjeç. Kjo është një tumor me mure të trasha të mbushura me lëng të verdhë, të cilat mund të përziej gjak.


  Në mënyrë tipike, edukim i tillë është vetëm në njërën anë. Shkaku i luteum kist corpus që ndodh pas ovulacionit qelizat gjëndër mbushje korpus luteum, gjëndër në vend shtrirë dhe e mbushur me lëngun.

  kist paraovarialni formuar nga epididymis, të vendosura në vezore dhe është një ovale të vetme-dhomë arsim apo formë të rrumbullakët, e mbushur lëng transparent. Muret e cysts të tilla janë transparent dhe i hollë me një rrjet të enëve të vogla të gjakut. Shumica e tumoreve janë diagnostikuar në gratë 20-40 vjeç. Shuma e arsimit mund të jetë mjaft e ndryshme, nga të vogla në të mëdha. Sam vezore, zakonisht në procesin nuk është tërhequr.


  Çfarë bën ovarian kist?

  Cysts ovarian funksionale (folikulare dhe kist Luteale) mund vetë nuk ka treguar dhe të zbulohet me ultratinguj, ose, por jo gjithmonë, kur të shikuara gjinekolog. Simptomet kryesore të cysts ovarian funksionale janë:

 • dhimbje të barkut
 • Cikli menstrual si gjatë dhe të menstruacioneve të rënda dhe i mitrës gjakderdhje (ndonjëherë në një cist folikulare)
 • inflamacion në fushën e shtojca.
 • Corpus luteum kist mund të ndodhë gjatë shtatzënisë, por ajo kishte një abort të zgjidhë vetë. Kist Paraovarialni mund të jenë asimptomatike, shpesh një grua nuk ndihet ndonjë siklet apo cikël menstrual të dhimbshme nuk është prishur.

  Megjithatë, në qoftë se kist është mjaft i madh, simptomat e mëposhtme të shfaqet:

 • dhimbje të barkut
 • urinim i shpeshtë (me ngjeshje të fshikëzës)
 • fotografia e "barkut akute" (nauze, të vjella, dhimbje barku, ethe) kur tilting këmbët cysts.
 • Pas zbulimit të cysts ovarian grua duhet të japin provimin e duhur dhe trajtim (për cysts funksionale) ose hequr atë kirurgjike arsimin. Pa trajtimin e duhur mund të ketë komplikacione të ndryshme që kërkojnë kirurgji të menjëhershme.

  Cysts këmbë rrotullim çon në zhvillimin e dobët qarkullim kist te nekroza dhe peritonit (inflamacion i peritoneum).


  Simptomet e këtij komplikacion: dhimbje akute të barkut, nauze, vjellje, ethe. Qelbëzim kist manifestohet me dhimbje në bark dhe ethe. Këputje e kapsulës kist është mjaft e rrallë. Simptoma kryesore: dhimbje e papritur të rënda të barkut, shoku, gjakderdhje të brendshme.


  Trajtim

  Trajtimi i cysts ovarian është i caktuar nga një mjek pas një seri të hulumtimeve të nevojshme për të përcaktuar llojin e arsimit dhe shkaqet e tij rrënjësore.

  Trajtimi i cysts ovarian mund të bëhet mjeksore apo kirurgjike, në varësi të rezultateve të testeve diagnostike:

 • studim vaginal
 • Ultratinguj (duke përdorur një sondë vaginale)
 • laparoscopy.

 • Trajtim të drogës është kryer në një kist dhe corpus luteum folikulare kist. Për trajtimin e subjekteve të tilla emëruar kontraceptive hormonale që nxisin rezorbimit tumorit. Nëse është e nevojshme, të aplikojnë drogë anti-inflamator. Gruaja shikuar 2-3 cikle menstruale gjatë kësaj kohe nëse kist nuk e zgjidh, ju duhet kirurgji.

  Nëse formimi i funksional nënshtruar trajtimit mjekësor, të gjitha llojet e tjera të cysts duhet të hiqet kirurgjike. Trajtimi parësor kirurgjik i cysts ovarian është laparoscopy (kirurgji pa hapjen e barkut, të gjitha manipulimin dhe monitorimin e operacioneve kryhen duke përdorur një mjet të veçantë për të kontrolluar mbi një video monitor) që lejon një operacioni të organeve.

  Kjo teknologji lejon për cysts vyluschivanie kapsulë, duke shkaktuar trauma minimal inde të shëndetshme ovarian. Përveç kësaj, gjatë operacioneve të tilla mund të shqyrtojë me kujdes organet e legenit.

  Pas largimit të cysts ovarian gratë mund të merrni shtatzënë dhe do të lindë.