Kist nuk është aq e thjeshtë


 • Bubble lëngshme
 • Ku bën kist ovarian?
 • Si për të zbuluar një cist?
 • Si për të trajtuar cysts ovarian?


 • Bubble lëngshme


  Çdo pacient i tretë që aplikohet në gjinekologu, kur shihet nga një rritje në vezore. Kjo mund të jetë e inflamacion, dhe tumor - mirë apo i keq. Për fat të keq, provim konvencionale nuk mund të gjykojë se ajo është "zavelosya" në vezore, sepse ky trup është shumë komplekse. Tumor Total ekziston si 10 grupe, duke përjashtuar nuanca.

  Kist - një formacion dashamirës ovarian mbushur me lëng. Nëse kist nuk trajtohet, mund të ndodhë me të vërtetë të pakëndshme, cysts mund të bëhet i përflakur, acarohet, shqyer, dhe nganjëherë degjenerojë në tumoret malinje.

  Në 77-80% të grave që drejtojnë cist, duke treguar tumor.


  Ku bën kist ovarian?

  Një herë në muaj, çdo grua në vezore formuar qeskë e vogël kapsulë mbushur me lëng - gjëndër. Kur ajo maturohet brenda ruptures gjëndër shell vezë, duke i liruar vezë jashtë. Se ovulacionit nastpaet.
  Nëse për disa arsye ovulacionit nuk ndodh, nganjëherë gjëndër vazhdon të rritet, duke formuar një cist.

  Një tjetër lloj i cysts fiziologjike mund të zhvillohet në një zgavër të vogël e formuar në vezore pas rrëzimin vezë. Këto dëmtimit të dhëmbëve janë të mbushura me anijeve të reja të gjakut dhe qelizat që formojnë korpus luteum, e cila prodhon të progesterone hormon.


  Në mënyrë tipike, korpus luteum atje për dy javë dhe pastaj në qoftë se shtatzënia nuk ndodh, zischulyuyutsya, duke formuar mbresë të vogël. Por në qoftë se sipërfaqja e gjakut vezore dhe gjakderdhje merr në korpus luteum, mund të formojnë një cist mbushur me gjak. Zakonisht ajo gjithashtu zhduket në 1-2 muaj.

  Në çdo rast, është më mirë të mos vuajnë supozime, dhe të bëjë një vizitë te gjinekologu. Tërhiqe nga operacioni për të hequr një kist nuk është i nevojshëm për shkak se ka pak rrezik nga kanceri, dhe tumoret malinje mund të rritet shumë shpejt dhe transferohen lehtësisht në indet dhe organet fqinje. Për fat të mirë, kjo ndodh shumë rrallë, cysts ovarian malinje janë vetëm 10-12% të rasteve.


  Si për të zbuluar një cist?

  Cysts ovarian janë gjetur në gratë në çdo moshë, por pas 40 vjetësh probabiliteti i kësaj është në rritje në mënyrë të konsiderueshme. Problemi është formuar cist mund të paraqesë "shenja jete" të gjatë, dhe ajo nuk është në dijeni për ekzistencën e saj për aq kohë sa mjeku nuk ka zbuluar kockave gjatë inspektimit normale rutinë apo me ultratinguj. Ka pacientë që nuk e mërzit! E vetmja gjë që ata nuk mund të merrni shtatzënë për shkak të mosfunksionimit të vezoreve. Për ta bërë këtë, dhe është e rëndësishme që t'i nënshtrohen provimit nga gjinekologu të paktën një herë në vit.

  Vetëm kur tumore cistike të rritet në mënyrë që ata të fillojnë të vënë presion mbi fshikëz, zorrë apo murit të barkut, ju "njoftim".

  Shumë rrallë ky kist mund të shkaktojë dhimbje të papritur të rënda, të vonojë afatin e ardhshëm menstrual ose, përzgjedhje të vazhdueshëm.

  Por jo me çdo cist mund të kujdesem për tryezë kirurgjikale. Disa cysts zhvilluar për shkak të ndryshimeve hormonale, të tjerët - "hedhur" nga lindja, por zhvillojnë vetëm kur diçka të gabuar, sikur iu përgjigjur kësaj sëmundje. Për shembull, kundër inflamacionit të organeve pelvike. Cilat janë ankesat? Kjo varet nga madhësia dhe vendndodhja e kist.

  Më "popullor" simptomë - një e shurdhër, dhemb dhimbje në bark, më të ulët mbrapa, ijë. Dhe nuk do të marrë ca grushte qetësues, ju lutem!

  Më mirë të tërheqë dhe menjëherë dorëzohet mjekun. Përndryshe shpejt të jetë një dhimbje të mprehtë, të përzier dhe të vjella, dhe një shenjë e komplikimeve të tilla si rrotullim apo kist këputje.

  Kist "mbahet" nga vezore përdorur rrjedhin përmes të cilit "feeds", që është furnizuar me gjak. Nëse ndrydhur këmbën, ju gjithmonë do të merrni underbelly sëmurë. Kështu ju do të copëtuar, vjell, tensioni i gjakut bie, impuls më të shpeshta, i zbehtë e lëkurës. Edhe zali lehtë mund të bien.

  Muskujt e barkut janë të reflexively tensionuar, ju mund të puchit ndodhë ose kapsllëk, e vështirë për të urinoj ethe pak.

  Disa gra ankohen menstruacioneve dhimbshme dhe akoma me kalimin e viteve nuk shkojnë te mjeku, duke thënë: ". Unë kam qenë gjithmonë kështu" Dhe kjo është pikërisht shenjë e sigurt e një cist!

  Më kist zbuluar nga ultrazërit, ju mund të gjeni llojin, madhësinë dhe gjasat e degjenerimit malinje në.

  Një kist funksionale ndodh për shkak të dështimit hormonal. Me trajtimin e duhur (kontraceptivë oralë përdoren zakonisht), këto cysts zgjidhin vetë. Nëse ata nuk zhduken pas 3 muajsh, ju duhet të keni kirurgji. Pjesa tjetër e ajo është e nevojshme për të hequr cist, sepse ata mund të bëhen tumor malinj.

  Nëse rrotullim kist në rastin e komplikimeve tjera të tilla si këputje ajo, gjithashtu, të bëjë operacionin. Kur kist hequr, ju normalisht mund të merrni shtatzënë dhe të ketë një fëmijë. Në cysts funksionale janë tumoret - cystoma. Ku kanë ata vijnë nga, ju duhet të alarmin derisa të kalonit këto formacione në malinje. Në këtë rast, për të shmangur operacion do të dështojnë.


  Si për të trajtuar cysts ovarian?

  Nëse kist ndodhur për shkak të inflamacionit, trajtojnë atë në të njëjtën mënyrë si inflamacion të zakonshëm të - terapi fizike, mjekësisë anti-inflamator, bio-stimuluesve, imunomodulatoreve, vitamina, hormonet, antibiotikët ndonjëherë.

  Nëse gjithçka tjetër dështon, dhe kist vazhdon të rritet, në rastin hyn bisturi Madhërisë së Tij.

  Cysts beninje hiqet nga operacioni laparaskopike. Megjithatë, në rastin e formimit të tumorit, dhe për të kuptuar malinje apo jo, duke përdorur teknika të tjera diagnostikuese mund të jetë e vështirë, ajo është analiza urgjente (i njohur si Histologji) qelizat e marra nga tumori transmetimit direkt gjatë operacionit. Nëse kystoma dashamirës, ​​atëherë hiqni vetëm indet e tumorit, vezore dhe mbajtjen mundësinë për t'u bërë një nënë grave.

  Kirurgji laparaskopike për të hequr cist lejon trauma minimale dhe ruajtjen maksimale të indeve të shëndetshme ovarian.

  Pas një operacion të tillë nuk është mbresë e shëmtuar dhe kërkon më pak kohë shërim. Tumor malinj duhet të hiqet duke përdorur konvencionale kirurgji, të hapur, jo për të "përhapur" qelizat e sëmura në organet e tjera dhe indet. Në çdo rast, është më mirë që të mos ulen dhe mos kini frikë, dhe menjëherë të drejtuar tek gjinekologu. Dhe mos u bëni merak atë që ju vetëm të dëgjoni se "do të jetesës"!

  Informacion nga Bartsits artikull Oksana "kist nuk është kaq e thjeshtë."