Kist dëmtimi i trurit si pasojë


 • Tronditje
 • Therje e kokës mund të shkaktojë zhvillimin e cysts

 • Tronditje

  Kombinimi i fjalës "tronditje" të çon të, në njërën anë, depresioni, dhe nga ana tjetër - sipas tipit "kush nuk do të ndodhë." Çfarë në të vërtetë ndodh kur truri ynë "dridhje"?

  Pavarësisht nga fakti se ky dëmtim nuk është konsideruar e rëndë, por kjo është për shkak të një shumë të çështjeve sociale, mjekësore dhe rehabilituese. Fakti se ka struktura shumë të trurit që janë më të prekshme për këtë lloj të ndikimit, hipotalamusi, hipofizës kërcell i vetëm, rrjedhin trurit.

  Ata janë të fiksuara në mes të palcës kurrizore dhe më shumë hemisferat celular të, dhe prandaj mbi të gjitha mund të deformuar.  Simptomat e një tronditje përfshijnë: së pari, një kokë pas një personi e humb vetëdijen për një kohë të shkurtër (nganjëherë zbehta aq e shkurtër se viktima nuk kishte kohë për të realizuar atë).

  Së dyti, të përzier, të vjella, marrje mendsh, humbje e fushave vizuale (dy sytë, një person mund të shohin vetëm një të tretën ose gjysmën e foto e përgjithshme në para jush).

  Megjithatë, këto simptoma shfaqen dhe në shkelje të organeve të tjera, në kohë, nuk është e lidhur me aktivitetin e trurit. Nga ana tjetër, efektet e njëjta jap lëndim më të rëndë të trurit (blanë, hematoma, etj).

  Prandaj, në praktikë ajo është shumë e vështirë për të mishëroj këto simptome.


  Si rezultat, mjekët mbështeten në mbi-diagnozës - pacienti nuk ka pasur kohë që të bjerë, dhe ai ka qenë i diagnostikuar me "tronditje".

  Ky është rreziku që në masë i këtyre pacientëve (kryesisht elemente antisociale) mjeku mund të humbasë rastin me të vërtetë keq, ose nuk arrijnë të njohin këtë sëmundje.

  Therje e kokës mund të shkaktojë zhvillimin e cysts

  Plagosje Eshtë e panevojshme tronditje konsiderohet funksional dhe i kthyeshëm, dmth truri shpejt duhet të shërohen plotësisht. Trajtim i njëjtë i thjeshtë: pjesa tjetër krevat dhe agjentë qetësues.
  Vërtetë, nuk është një kurth. Shumica e njerëzve e dinë se një tronditje është trajtuar, dhe për këtë arsye nuk i japin shumë rëndësi.

  Goditur kokën e tij, njeriu nuk është një mjek, dhe shtëpi vazhdon të shkuar në punë dhe fiton një dobësi e përgjithshme posttravmatycheskuyu. Me fjalë të tjera, për shumë vjet ai jeton në një gjendje të "mos i sëmurë dhe jo të shëndetshëm." Në atë periodikisht rrotullon dobësi, marramendje, depresion të vetëdijes, etj

  Megjithatë, për të bërë një person me një diagnozë e "tronditje" në spital për 7-10 ditë - nuk është e vërtetë. Shumë më e lehtë vetëm për të bërë atë me ultratinguj, X-rrezeve, dhe në dyshimin më të vogël të compression të trurit - CT.
  Dhe në qoftë se ajo është, me të vërtetë, vetëm shkundur dhe asgjë tjetër, ju duhet të dërgoni njerëz në shtëpi kështu që ai rri aty dhe mori pilula.

  Shkarkim dhe spitalet, dhe pacienti më të rehatshme në shtëpi.
  Trajtim shtëpi përjashtohet vetëm në qoftë se do të kryhen këto analiza diagnostike, se pacienti jo vetëm shkundur, por vras ​​e trurit. Kjo është, shkatërrimi mekanik i pjesëve të trurit dhe enëve të tij të gjakut që ushqejnë. Kjo më shpesh ndodh kur një burrë goditi ballin e tij ose lobes tokësore të kafkës. Nuk ka spital shtretër nuk e bëjnë, sepse në qoftë se trajtimi i gabuar ose jo me kohë të trurit goditje mund të zhvillojë encefalopati, shkelje të vazhdueshme të aktivitetit të trurit, dhe madje edhe epilepsi.


  Dhe ndonjëherë në zonën e ndikimit mund të formohet cist. Truri kist është një edukim "i uritur" në çështjen e trurit.

  Cysts përgjithmonë të mbetet në trup dhe prognoza e sëmundjes varet nga prania ose mungesa e komplikimeve (qelbëzim ose zbulim i madh cysts sindromi i stresit intracranial, dmth cysts presion mbi thelbin e trurit dhe kështu me radhë.
  f.).

  Nëse kist do të rritet dhe të fillojnë të shtrydh trurin, ajo është tashmë kërkojnë kirurgji, deri trepanation e kafkës.

  Prandaj, ajo është e rekomanduar për të diagnostikuar kurrë "shkundur" syrin pa edhe studimi të ultrazërit dhe X-ray e trurit.

  Pas të gjitha, ai është i vetmi.

  Informacion nga neni Andrei Belyakov "Një tronditje është përplasem më mirë në ballin se kist në kafkë."