Dhimbje barku zorrëve në të rriturit


 • Shkaqet e dhimbje barku zorrëve në të rriturit
 • Trajtimet kryesore për dhimbje barku zorrëve

 • Në zemër të dhimbje barku zorrëve është një vrull i zorrëve, të vogla apo të mëdha. Zorrë e vogël është më i prirur për tkurrje pavullnetshëm, përveç cramping në të gjitha të riprodhohet dhe të bëhet i zakonshëm. Zorrës së trashë spastik shoqëruar nga acarim.


  Shkaqet e dhimbje barku zorrëve në të rriturit

  Shkaqet që i japin të rritet në shumë vrull zorrë. Hit në zorrë e vogël e sasive të mëdha të normale, por dobët tretet në stomak dhe ushqim duodenum kontribuon në kapacitetin e dobët ndihmon tretjen e ushqimit të stomakut (gastrit) dhe pankreasit (në "dështimin" e saj, për shembull, pancreatitis kronike), e cila në fund të fundit çon në zorrëve dhimbje barku.

  Pranimi në zorrë e vogël ndenjur, Zabroda ushqim shumë i ftohtë shkakton bloating dhe dhimbje barku zorrëve.

  Ushqim infeksion microbial zorrë stimujt mund të ndodhë si rezultat i:

 • duke marrë në mikrobeve zorrë sigurisht patogjene, dmth të shkaktojë infeksione të zorrëve (dizenteria bacilare, salmonelës, etj n.)
 • Futje dobësuar trupi mikrobet oportune që mund të shkaktojnë ose jo të shkaktojë sëmundje (disa variacione toksike të E. coli, Staphylococcus aureus, etj)
 • hyrje e mikroorganizmave helmet - toksina të formuara gjatë riprodhimit të tyre në ushqim të prishur, nuk është një helmim apo ushqim helmim gjaku
 • Për të kuptuar se çfarë lloj i mikrob ose toksina mori në zorrë, mund vetëm mjek infektive sëmundje të lashtat duke përdorur zbrazjes dhe reagimet imunologjike.


  Humbjen kripërat inorganike të toksinave metaleve të rënda mund të çojë në dhimbje barku zorrëve. Veçanërisht theksohet në këtë seri epërsi. Salt merr në të, ndërsa duke shkaktuar të ashtuquajturën dhimbje barku çojë, dhimbje të vrullshëm të ndodhin në abdomen. Prania e helmimit akut dhe kronik me plumb shpallur sidomos gjatë inspektimit të gojës dhe të konfirmuar nga analizat komplekse kimike të gjakut. Në personave të helmuar në mes dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve duket rim ka filluar të thinjet - "rim Lead".

  Dhimbje barku zorrëve mund të zhvillohet në sfondin e një vrull nervor të shkaktuar nga faktorët e stresit. Kjo situatë është mjaft e rrallë, megjithatë, spazma nervore e dhimbje barku zorrëve ndodh veçanërisht në natyrave të ndjeshme përbërjen krijuese dhe të ndërtuara pak - para një provimi, tezës, një takim të rëndësishëm.

  Këtu ajo u rrit excitability nervor në përgjithësi (krizë nervash) prej natyrës gabuar me përhapjen e abuzimit - zorrët.

  Dhimbje barku zorrëve lind ne prani te nematodikeve (worms), i cili eshte gjithashtu nje ngacmues te zorrëve. Në këtë rast, zorrëve dhimbje barku - simptomë e shpeshtë dhe jo një sëmundje të vetme. Ka shumë parazitë të zorrëve. Sëmundje të shkaktuara nga krimbat, janë quajtur helmintet. Diagnoza bazohet në nematodikeve e jashtëqitjeve, në të cilën nën mikroskop vezë në feçe janë helmintet caktuara. Në nematodeve të ndryshme ka manifestime të ndryshme të sëmundjes, por simptoma të zakonshme janë humbje peshe, vjellje, humbje e oreksit, kruarje përreth anusit, dhe studimi i gjakut - rritur përmbajtja e tij (më shumë se 4) Eozinofilet - qeliza të veçanta të gjakut të bardhë që i përgjigjen proteinat e huaja që janë në trup.

  Disa SARS ndikojë jo vetëm e frymëmarrjes sistemin e tretjes, por, në këtë rast zhvillon sindromi zorrëve. Mikroorganizmat janë depozituar në nyjet limfatike të zgavrën e barkut, e cila i përflakur. Këto Nyjet limfatike janë të vendosura në mesentery e zorrë e vogël dhe për këtë arsye të irritojë atë, duke shkaktuar dhimbje - dhimbje barku zorrëve. Sindromi i zorrëve karakterizohet nga ky lloj i simptomave të përziera - nga të dy rrugëve të frymëmarrjes (hundë i lëngshëm, kollë, dhimbje të kuqe), dhe nga zorrë (diarre, dhimbje barku). Ndonjëherë simptomat e para tregon një dështim të barkut, dhe vetëm 2-3 ditë u bashkua me atë "të ftohtë", e cila mund të çojë në gabime diagnostike.

  Veç kësaj, për këtë lloj infeksioni viral që karakterizohet nga dhimbje në muskujve të murit të barkut.
  Pacientët e perceptojnë dhimbjen si diçka të tmerrshme, kështu që ata janë të fortë (emri i vjetër për këtë sëmundje - "kafshoj djallin"). Dhimbja e muskujve rrit me lëvizjen e trupit, dhe, shoqëruar nga sindromi i zorrëve (diarre).

  Së fundi, dhimbje barku zorrëve fillojnë dhe sëmundjet kirurgjike e zgavrën e barkut, në vend të parë - e pengesave akut intestinal. Në këtë rast, dhimbje barku zorrëve të shkaktuara nga një pengesë mekanike (ngjitet, rrotullim zorrë, tumor) dhe manifestohet si cramping, dhimbje shumë të fortë, pikëllues rreth stomakut dhe të vjella.

  Future "përplasje" disi dobët (muskujt e zorrëve "i lodhur" Lufta pengesë të pakapërcyeshme), por ka edhe simptoma të tjera (stol i vonuar dhe gazi, bloating dhe dhimbje të barkut). Përveç kësaj, dhimbje barku zorrëve ndërprerë ndjenjë sëmurit (letargji, sexhde, djersitje të ftohtë, etj).


  Trajtimet kryesore për dhimbje barku zorrëve

  Trajtimi përfshin një shumëllojshmëri të dhimbje barku zorrëve dhe mjaft e kundërta, në fakt, efektet terapeutike. Trajtimi kryesor ka për qëllim eliminimin arsyet që shkaktuan dhimbje barku zorrëve. Kjo është arsyeja pse rekomandime universale për trajtim mund të jepet këtu. Kërkojnë taktikat e duhura të trajtimit.

  Për lehtësimin e pacientit nga dhimbje të lidhur me dhimbje barku zorrëve të dhimbshme, ajo duhet të hiqen, por me një kusht. Pas heqjes mjekun e pacientit dhimbje duhet të respektojnë, për të identifikuar simptomat e përshkruara më lart. Nuk kujdesen për të pacientit, ndryshim ose diarre zorrëve dhimbje barku, fron të vazhdueshme ose të vonuar dhe të gazit. Nga ky veprim i mëtejshëm i pavarur mjekun e duhur. Pas zhvillimit të infeksionit të rëndë e zorrëve që kërkon trajtim intensiv kujdesit në spital infektiv dhe akute pengimin e zorrëve - shtrimin e menjëhershëm në një departament kirurgjikale. Dhe në fakt, në të dyja rastet, pa i lënë veprimin mjekësore e pacientit të fuqishme (e kujdesit intensiv ose kirurgjikale) në mënyrë të pashmangshme do të çojë në pasoja tragjike.

  Megjithatë, dhimbje barku zorrëve mund dhe duhet të trajtohen. Për ta bërë këtë, përdorni antispasmodics, por me disa "theks të zorrëve" (droga dmth, kryesisht veprojnë në zorrët). Në të kundërt, tëmth dhe dhimbje barku i veshkave, dhimbje barku zorrëve kur (nëse ka të vjella) medikamente të merret me gojë. Ndoshta në shtëpi aplikoni opsionet e mëposhtme të trajtimit:

 • 2 tableta Nospanum kërkon gotë zierje e ngrohtë të nenexhik
 • ekstrakt "barishte të thatë" (e "tableta stomakut" drogës "bekarbon", "besalol", "bellalhin" dhe "Bellataminal" - 1-2 tableta, si dhe supozitor zorrës së trashë)

 • Tableta me papaverine platifillin - 1-2 tableta
 • klizmë terapeutik me zierje të ngrohtë e nenexhik apo ca balsam, oe limon (200 ml)
 • "Simple" dhimbje barku zorrëve pas trajtimit të tillë është shpesh pas gazrave të shkarkimit dhe stol të vetme të lirshme. Pacienti brenda 6-12 orë pas dhimbje barku zorrëve nuk duhet të hani asgjë, pini ngrohtë lejuar brishtë peksimadhe çaj unsweetened.

  Informacion nga artikullin "zorrëve dhimbje barku"