Lënë duhanin lehtë dhe natyrisht


 • Përse ne vendosim për të lë?
 • Mundohuni të orientuar
 • Për çdo të tij
 • "Falni"
 • A ka kuptim?


 • Përse ne vendosim për të lë?


  Arsyet mund të jenë shumë të ndryshme: punë filloi represioni, dhe madje edhe në dimër kanë drejtuar në rrugë për të pirë duhan; Kujdesi ishte i keq - Sulmet kollë mëngjes me dyshim vonuar; Pamja është e varfër - të lëkurës venitje, gishtat yellowing nga flokët dhe fryma erë kështu që më i pështirë ... Ka shumë mundësi, dhe secili ka vet.

  Këtu janë vetëm një ide e mençur për të zbatuar në praktikë nuk vjen të gjithë në një herë dhe jo. Kështu mjekët në një zë të thonë se shumica e duhanpirësve janë në gjendje për të lënë veten se varësinë fizike nga nikotina shumë herë më pak se ajo e alkoolit apo drogës.

  Kjo është vështirësia e parë.

  Një vështirësi tjetër është se metodat dhe mjetet që premtojnë për një herë dhe për të gjithë të hequr qafe të varësisë së duhanit - det derdhje dhe të lundruar atë vetëm nuk mund edhe të përgatitur për personin çështjet e varësisë. Zgjedhja e tillë që sytë ndryshojnë, koka ime fillon mosmarrëveshje dhe duart automatikisht të marrë nga një tjetër cigare nga paketë ...


  Mundohuni të orientuar

  Të gjitha metodat e duke u shpëtoj prej një shumë të varësisë së duhanit mund të ndahen në tre grupe.

 • Grupi i parë i metodave është i bazuar në sugjerimin mjekësore në kuptimin më të gjerë të fjalës.
 • Grupi i dytë është i lidhur me reflexology (akupunkturë, elektro, moxibustion, acupressure, etj).


 • Grupi i tretë i përfshirë droga të ndryshme si zëvendësues të nikotinës dhe të tjera të ndryshme, duke i lejuar organit më të lehtë dhe më të shpejtë për të kapërcyer sindromi i tërheqjes nikotina.
 • Shumica e ekspertëve do të krijojë, metodat e veta të pronarit të kombinuara me teknikat e të tre grupeve. Dhe mjeshtrat e zeje të tyre "koktej" është krijuar për çdo pacient individualisht.

  E vetmja gjë që konvergon më mjekë - duhet të heqin dorë nga pirja e duhanit menjëherë. Vetëm 30 minuta pas të puffs e fundit të përqendrimit nikotinës në gjak bie, dhe në qoftë se këtë herë për të vuajnë nevojë fizike për një tjetër "dozë" vetëm tre do ditë.


  Për çdo të tij

  Megjithatë, nëse do të ishte kaq e thjeshtë, duhanpirësit rreth nesh ishte i papërfillshëm. Në fakt, varësia mbi cigaret është shumë, shumë personale. Mundohuni të kuptoni se kush dhe për çfarë arsye pini duhan, dhe se si të veprojë për të hequr qafe këtë zakon.

  Nervoz . Ky person pi duhan për të qetësuar, të mbledhur mendimet tuaja, tërheqë veten së bashku. Shpesh pirja e duhanit në shtrat natën. Shpesh ajo është e karakterizuar nga emocione shpërthyese apo të forta, kryesisht - negative. Kolerik, melankolik dhe i frikshëm përzierje e të dyja. Kjo mund të jetë i jashtëzakonshëm, personalitet krijues.


  Çfarë duhet të bëni? Ju gjithmonë nevojë për një mjek të njëjtën "koktej" individuale që ju dëshironi për të grumbulloj pak nga pak, vyviryvshy të gjithë përbërësit.

  Është e mundur që do të kërkonte korrigjim të drogës - në qetësuesve pak. Dhe, sigurisht, duhet të heqë dorë nga alkooli sepse organet cigaret tona dhe alkool të lidhura, si të thuash, në nivelin gjenetik. Për këtë lloj të personit një gotë verë ose një gotë vodka mund të bëhet "shkaktojë" që aktivizon programin plotësisht automatike dhe rezidentë të veprimit (cigareve - çakmak - ngushtuar). Një person nuk mund edhe të vëreni në të parë atë tym përsëri.

  Pragmatikës. Cigare për të - ajo vetëm lloj pushimi. Ai gëzon procesin, shpesh pi cigare puro, puro ose tub që rritet fort me imazhin - kujtuar Churchill apo bashkëatdhetarin e tij Sherlock Holmes.

  Për pragmatist komponent i rëndësishëm ritual - thonë, kafe pasdite dhe cigare apo puro dhe konjak. Shpesh kjo optimist, i fortë, dashur dhe i vendosur, i pajisur me disa të energjisë, biznesmeni apo politikani.

  Çfarë duhet të bëni? Mjekët këtu të bëni asgjë. Për njerëzit e tillë janë shpesh autoriteti i vetëm që ata kanë. Të tjerë, duke përfshirë mjekët, ata nuk luajnë një rol vendimtar. Jo hipnozë, nuk ka hala, nuk ka terapi në këtë rast nuk do të punojë, sepse njerëzit e përdorur për të besuar vetëm në veten e tyre. Dhe ai do të largohet vetëm nëse ai kështu zgjedh. Shtyjnë atë në këtë hap mund, për shembull, hobi me aktivitet të lartë fizike (Mountain biçikletë, ngjitje, rafting mbi lumenjtë malore, etj).

  I varur . Kënaqësi e veçantë e duhanit ajo nuk merr. Për të varur - një mënyrë e komunikimit. Ai fillon për të pirë duhan për kompaninë, dhe në një moshë shumë të hershme. Në punë, nuk do të humbasë asnjë pushim, dhe jo për shkak se ata duan për të pirë duhan, dhe si ajo duhet të jetë.

  Çfarë duhet të bëni? Pavarësisht se njeriu nuk heqin dorë nga cigaret. Ajo do të marrë një kurs shumë të gjatë të psikoterapisë dhe rehabilitim psikologjik (proces mund të zgjasë disa vjet). E pra në hipnozë, përgjigjet për të gjithë "histori horror" me rreth pirja e duhanit, audiencë të synuar ideale për anti-duhanit reklamave (social).

  I dashuruar . Dhe dua vetëmohim për të screeching derr.

  Në cigare, sigurisht. E do Pirja e duhanit, është tërhequr në radhët e duhanpirësve pothuajse nga vonesa e parë. Ata janë rrethim i rëndësishëm - lighters bukura, pako me shkëlqim dhe pajisje të ndryshme. Në shumicën e rasteve, këta njerëz janë kynestetykamy - që e perceptojnë botën rreth nesh përmes shqisës së të prekurit, ata të gjithë duan për të prekur, të ndjehen të, kthesë në dorën tuaj.

  Çfarë duhet të bëni? Marrja e një personi të tillë për të lënë duhanin mund të vetëm me armë apo kërcënime të tjera për jetën dhe shëndetin. Mund të ndihmojë drogë që shkaktojnë vjellje gjatë pirjes së duhanit, terapi fizike, acupressure, akupunkturë - atë ndikim përmes kontakt.

  Është e rëndësishme për të dhënë një zëvendësim të cigareve - edhe pse Sony PlayStation Portable, ndonëse modern "zbukuruar" në vetvete nuk dëshiron një telefon celular, PDA me majë shkruese edhe pse ndonjë hobi që kërkon punuar me duart e tij. Përndryshe, një person i tillë do të kthehet në cigare, veçanërisht në qoftë se puna e tij është e lidhur me konferencat dhe të zgjatur ulur në tavolinë zyre - kjo është ferr për kinestetyka.


  "Falni"

  Numri 1. Klasike femër "justifikim" - nuk duan të hedhin tym, kështu që unë jam i frikësuar roztovstity


  Në të vërtetë, duke qenë shumë më lart cigare filluar të zbehet para syve tanë. Se pirja e duhanit është vetëm ndalohet pirja e duhanit nuk është për të fajësuar. Thjesht përfundimisht restauruar ndjeshmërinë e receptorëve shije në gojë, dhe madje edhe ushqim më i zakonshëm fillon të duket hyjnisht shijshme.

  Si mund të rezistojë? Që fillon thithjen në rritje të të gjitha goodies brenda mundësive.

  A është e mundur për të shmangur të fituar peshë? Sigurisht. Ne jemi vetëm vazhdimisht të mbajtur shtëpinë, fruta të freskëta dhe perime, dhe që ata të kënaqur etjen për ndjenjat e reja shije. Veçanërisht i mirë në këtë rast fruta acid si Kastrati, dimër vetëm për të gjetur se është problematike. Disa ndihmë shishe e vogël e ujit mineral zakonisht, ata janë gjithmonë me ju. Ka qenë një dëshirë për të pirë duhan apo drejtohen tezgë për tortë - ndal vidpyly disa gllënjka, dhe ne mund të shkojnë më tej.

  Numri 2. "justifikim" përdoruesit veçanërisht të avancuar: pirja e duhanit ndihmon në mbrojtjen kundër sëmundjeve Parkinson

  Në të vërtetë, ajo është studimi i shkencëtarëve amerikanë. Ata madje sugjeroi se duhani përmban një agjentë neuroprotective.
  Vetëm të nxjerrë në pah ajo deri tani ka dështuar. Dhe kjo vjen në formë të pastër dhe në kompani me katërmijë komponentëve të tjerë të tymit të duhanit, të tilla si cyanide, benzopyren, amoniakut, kadmium dhe substancave të tjera të dëmshme sigurisht. Pra efekti mbrojtës, nëse ajo ekziston, është reduktuar në rrezik zero për një grumbull të tërë të sëmundjeve.


  A ka kuptim?

  Mënyra trupi reagon për të dekurajuar pirjen e duhanit, varet nga gjendja e shëndetësore, moshës dhe, më e rëndësishmja, në fazën e të ashtuquajturit njerëz nikotinë lënë sindromi duhanit.

  Megjithatë, kur të lë, nuk "dokuryv" ndaj sëmundjeve fatale dhe të pashërueshme, trupi pastaj merr shpëtoj veten nga pasojat e helmimit të tij tymi helmues.

  Studimet tregojnë se të frymëmarrjes anormale, të tilla si karbon monoksidit të dehjes për shkak të duhanit të kompensohen në mesatare për vitin pas një njeri hodhi një tym. Dhe tregues të tjerë po kthehen gradualisht në normale.

  Pra, nëse ajo rezulton të heqin dorë nga cigaret vetëm - gjobë. E pra, nëse jo e pamundur - ju duhet të aplikoni për specialistë, mjekë, trajtimit të drogës, psikoterapistëve. Mundësisht, rekomandimet ata trajtohen miqtë, kolegët dhe miqtë virtuale.

  Dhe të jetë i sigurt për të ardhur.

  Informacion nga neni Volgin e "Si për të lënë duhanin lehtë dhe të natyrshme."