Jeta Keratokonusi pas operacionit


 • Keratokonusi: nuk Operacioni nevojë të gjithë
 • Pacienti Memo

 • Keratokonusi: nuk Operacioni nevojë të gjithë

  Studimi i 2523 pacientët që vuajnë nga keratokonit, tregoi se vetëm 21.6% e numrit të nevojshme për të kryer transplantet kornea, dhe koha mesatare nga diagnoza deri operacioni ishte 8,8 vjet.

  Ta themi thjesht, në qoftë se ju - keratokoni, kjo nuk do të thotë se tabela operativ - shansi juaj vetëm për të ruajtur vizion. Por në këtë artikull ne do të bëjmë për njerëzit që kanë këtë kirurgji ishte e nevojshme dhe që kanë qenë nëpërmjet saj. Operacioni - është gjysma e betejës. Dhe pastaj çfarë? Disa shqetësime për shëndetin e pacientit merr mjeku.

  Pjesa tjetër - në duart e operuar.


  Pacienti Memo

  Pra, ju mbajtur funksionimin microsurgical e përmes (shtresa) transplantin e kornesë. Shtresë e hollë që mban indet e donatorëve mund të jetë një kohë e gjatë (një vit) të mbetet në korne. Kjo ju lejon të ende të marrë për të punuar me të ushtrimit të moderuar. Megjithatë, mbani mend monitorimin periodik mjekësor si një shtresë.

  Shërimi i fortë plagë pas transplantimit corneal ndodh vetëm pas 6-10 muaj pas operacionit. Pra, pas daljes nga spitali ju duhet të vazhdojë trajtimin e rekomanduar në shtëpi. Instalimin e pika ose ointments mund ta marrin veten duart e pastra para një pasqyre ose në një pozicion të prirur, dhe përmes të afërmve, duke përdorur teknikat që ju mësuar në spital.


  Nëse ju deksazona për tableta, prednizalona ose kortizon, metodë duhet të prodhojnë ato në mënyrë rigoroze sipas skemës, duke shmangur ndonjë ndryshim të pavarura. Midis duke marrë këto barna duhet të jetë i kufizuar futje kripë dhe rritjen e futje e produkteve të qumështit dhe kripëra kaliumi (kajsi të thata, rrush të thatë).

  Gjatë muajit të parë që ju duhet për të fjetur në shpinë të tij, dhe pastaj në anën e kundërt për të vepruar këto. Ushqimi mund të jetë normale. Është e nevojshme për të eliminuar konsum të alkoolit dhe vitaminë përgatitjet. Jo të ëmbëlsirat dëshirueshme tepërta.

  Dritë gjimnastikë të dobishme pa hedhur, drejtimin dhe prirjet. Ndërsa pushimi dhe duke ecur gjatë vitit të parë pas operacionit për të shmangur ekspozimit të diellit të ndritshme.

  Ju nuk mund të bëj banja dielli sepse sunbathing mund të shkaktojë inflamacion të kornea transplantuar.

  Në sezonin e ftohtë sytë jashtë operuar duhet të jenë fashë të mbyllura. Sytë në ambiente të mbyllura duhet të jetë i hapur. Ju mund të përdorni syzet lyer. Transplantuar kornea për muaj dhe nganjëherë disa vjet, ka një ndjeshmëri të ulët. Pra, ju nuk mund të fshij sy shami ashpër apo të dorës, duhet të jenë të kujdesshëm kur të lahet, të mbuluar syrin operohet gjatë erërave të forta dhe për të shmangur duke ecur në ditët e ftohta, edhe në vitin e dytë dhe të mëvonshme pas operacionit.
  Kjo do të ndihmojë për të mbrojtur kornea nga dëmtimi jo i kësaj bote.

  Ju mund të shikojnë TV, të shkojnë në muze, kinema dhe teatër, nuk është e lidhur me lëvizjen e rëndë dhe në afërsi të transportit.

  Nga puna konvencionale apo të kufizuar mund të fillojë në 2-4 muaj, në varësi të shtetit të syrit operuar dhe kushtet e punës. Zgjerimi i mënyrës së përbashkët duhet të bëhet gradualisht, por viti i parë është i kundërindikuar absolutisht punën me kokat anim poshtë, lojra celular, running, punë të rëndë fizike. Pas pune mos harroni për të treguar një okulist çdo 2-3 muaj gjatë vitit të parë pas operacionit, veçanërisht nëse ju shtresë të qartë obvivnym.

  Kur dhimbje dhe skuqje në sy, fotofobi dhe marramendës ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek.

  Vetëm të filluar trajtim të hershëm mund të parandalojë humbjen e vizion.

  Ne ju dëshirojmë shërim të shpejtë.

  Informacion nga neni "pacientët Memo pas transplantimit të kornesë."