Prill tezat alergjitë


 • Vendi thupër basme
 • Në farmaci counter
 • Pranvera Ku
 • Ndërtesat dhe muret kërcënojnë
 • Kjo është një delikuenca-delikuenca-delikuenca - një arsye

 • Vendi thupër basme

  Ishte prill dhe jo maj dhe qershor nuk jep probleme të mëdha
  alergji. Verr parë lulëzim dhe te kalter, më vonë fillon të "ngrejë pluhur" thupër - e të keqes së qyteteve ruse. Data e saktë e "ajrit
  ankthi "nuk mund të quhet nëse mars ishte e ngrohtë si sot, për herë të parë
  kokrra polen të shfaqet tashmë në fund të saj.

  Allergists do kohësh argumentojnë se përqendrimi i polenit konsiderohet
  i rrezikshëm - 50-60 njësi për metër kub ose më pak. Por një mund

  nuk ka dyshim, në mes të prillit në çdo metër kub të qytetit
  ajrit janë të paktën 5000 kokrra. Dhe dhjetra të qarë dhe
  defekt njerëzit në rradhë për të allergist.

  Edhe pik vjetor i barit lulëzuar dhe barërat e këqija janë më pak problematike. Në
  sezonit të festave shumë kanë mundësi të udhëtojnë mijëra kilometra nga
  lulëzuar epits Hyrja. Një punëtor që vënë larg nga qyteti në mes
  Pranvera? Pra, ne do të duhet të marrin luftën.

  Nëse ju jetoni në veri, nuk kanë humbur një shans për preseason
  kurs intensiv terapi specifike injeksion. Në rrymën prej 2
  javë administruar alergjik drogë për të siguruar se nëse
  ethe hay dhe atje, ajo do të jetë shumë më e lehtë.


  Kusht paraprak:
  kalojë ky kurs duhet të jetë të paktën një ose dy javë para fshirje e pluhurit.  Në farmaci counter

  Nëse koha për një kurs intensiv të injeksioneve lënë jashtë, është një
  Mënyra - terapi jo-specifik. Thjesht vënë, zbutjen e simptomeve
  droga. Dhe këtu, si në udhëkryq epike e alergjive janë tre
  mënyrë: antihistamines droga vasoconstrictor dhe Cramon
  hormonal. Çfarë ose të zgjedhin në cilën mënyrë?

  Vasoconstrictor antihistamines
  -
  Kjo është në fakt një kombinim i anti-alergji dhe vasoconstrictor
  droga. Lirë, duke vepruar shpejt, disa në të njëjtën
  kohë të mjaftueshme. Por në fund të njerëzve të "ulen" mbi to, dhe në ditët e

  Dhjetë bëhet mjekim alergjik rinitit, e cila në fund
  përfundimisht rezulton në sallën e operacionit. Dhe kjo nuk ka rëndësi në çfarë forme
  këto fonde, sprays, bie apo xhel hundës.

  Cramon - A
  substancë stabilizant qelizë direk. Këto qeliza janë në kontakt
  alergeneve lëshuar në histamines gjakut që shkaktojnë ënjtje, lot dhe
  sopletechenie. Përbërës kryesor aktiv i këtij klasë e barnave -
  Sodium Kromoglikate. Kromony mund të sigurtë të marrë një kohë të gjatë:
  trajtim nën mbikëqyrje mjekësore mund të zgjasë deri në gjashtë muaj. Anë
  praktikisht nuk ka efekt, por efektiviteti është i ulët. Përveç
  duhet të marrin pilula 3-4 herë në ditë.


  Hormonet përdorimin lokal
  shumë
  efektive, duke vepruar shpejt dhe i gjatë. Por janë të shtrenjta.
  Por jo për shkak të çmimit të tyre kujdesshëm të shumë mjekëve, për të mos
  kuptuar plotësisht rrezikun se hormonet e mukozën e hundës depërtojnë në gjak. Dhe
  ajo do të jetë i mbushur me pasoja të pakëndshme.

  Mjekët rekomandojnë fillimit të trajtimit me Cramon. Antihistamines dhe
  vasoconstrictor e mirë për lehtësimin e sulmeve akute. Hormonet janë më të mira
  dërguar si artileri të rëndë.


  Pranvera Ku

  Ju mund të shkoni nëpër një seri të decongestants lan sinus
  droga - i njohur shumë "krisur". Para së sinuseve
  thith mukusit, pastaj lau drogës.

  Megjithatë,
  shumë otolaryngologists "krisur" nuk më pëlqen duke menduar se ajo mund
  plagosë mukozën. Në çdo rast, nuk do të abuzojnë atë. Por në
  Në përgjithësi, metodë është mjaft efektive dhe 10/7 Procedurat e mjaftueshme për të siguruar
  për të në mënyrë të sigurtë të plotësuar periudhën e rrezikshme.

  Në Rusi, ndërsa "krisur" mund të bëhet vetëm në zyrën e një specialisti.
  Por amerikanët nisur shitja e qese të grumbullimit dhe një qese me
  përzierje kripë: Shkrihet përzierje dhe injektojnë të lëngshme në vrimat e hundës.
  Ndoshta së shpejti risi do të shfaqet këtu.


  Ndërtesat dhe muret kërcënojnë

  Për fat të keq, askush nuk vuan në prill alergji polen. Ka
  moulds. Kjo është, kur dielli ishte i nxehtë dhe lagështia

  ajrit është e lartë, ata lëshojnë një spore panumërt. Rrezikshme të vjetra
  ndërtuar me mure të para dhe tavanet.

  Nëse jeni alergjik ndaj kërpudhave, rreziku është i pranishëm
  i zhveshur fusha, parqe dhe kopshte. Gjethet e vitit të kaluar - të përsosur
  E mërkurë riprodhim për kërpudhave. E pra ata të ndjehen në rusisht
  dush. Por në saunë, ku ajri është i thatë dhe e nxehtë, mund të ndjehen
  të sigurt. Allergists madje rekomandojnë një pranverë terapeutik sauna
  procedurë.
  Nga rruga, lagështi në ndërtesat e aktivizuara dhe marimangat pluhur -
  alergeneve si forta. Por duke luftuar ato - një temë për një ditë tjetër
  çdo kohë të vitit.  Kjo është një delikuenca-delikuenca-delikuenca - një arsye

  Në fund të prillit dhe pret një tjetër sulm, pereponchatokrylye thumbues.
  Thjesht vënë, bletët, Grerëzat, bletët ... Ata janë të gjitha llojet e sprays dhe pika nuk janë të
  ruajtur, megjithatë rreziku mund të jetë fjalë për fjalë vdekjeprurës.

  Gjithsesi, përkeqësim duhet të jetë i rëndësishëm. Dhe shumë
  fast - kështu që mjeku nuk mund të bëjë atë. Vetëm një mënyrë për të dalë: që të ketë
  antishock grup të dobishëm. Mblidhni ajo mund të jetë shumë e shkurtër në
  farmaci.

  Vendi shishkë në një çantë e ndihmës së parë me adrenalin, disa shishe të
  dexamethasone dhe shiringë. Nëse jeni stung, këtu në këtë vend vkola
  adrenalin - më shpejt më mirë, për të mos helmuar të tjerët vsmoktuvavsya

  pëlhura. Pastaj hyjnë dexamethasone intramuskulare në shkallën prej një
  kubike 1 kg. Dhe më te mjeku - kur është fjala për jetën dhe
  vdekje për të kursyer kohë për këshilla profesionale pa kuptim.