Metodat kirurgjike të kataraktës moderne të trajtimit


 • Katarakt
 • Parandalimi i cataracts
 • Trajtimi i kataraktit

 • Katarakt

  Me moshën, personi nuk bëhet vetëm urtësi, dituri dhe përvojë profesionale. Gjithashtu, për fat të keq, në trup fillojnë të ndodhin këto ndryshime fiziologjike kur vija në mes shëndetit dhe sëmundjes është malorazlichimoy. Aging dhe des krijojë sfond, e cila po zhvillohet një bandë e tërë e sëmundjeve, duke përfshirë edhe publikut.

  Në një sistem kompleks optik te lentes syrit qëndron jashtë. E ashtuquajtura lente biologjik që i ngjan gotë biconvex se nuk ka enët e gjakut apo mbaresa nervore, e cila lejon një person për të parë të mirë.

  Normalisht, lente është plotësisht transparent.

  Ai përbëhet nga uji, proteina, minerale. Ajo ushqen nga lëngun intraocular është prodhuar vazhdimisht në sy dhe lan lente. Me moshën dhe në një numër të sëmundjeve në të cilat lëngshme akumuluese metabolitet që mund të ketë një efekt toksik, përfshirë në okular. Kjo çon në abuzojnë me pushtetin e tij dhe si rrjedhojë, humbja e transparencës. Shfaqja e trazim në lente quhet katarakt. Perde karakter, vlerësim sasior dhe cilësor të shkaktojë një shumëllojshmëri të llojeve të cataracts.

  Askush nuk është i imunizuar nga cataracts. Në arsimin katarakt mund të ndikojnë faktorë krejt të ndryshme: kushtet e punës keq, dietë të varfër, mungesa e vitaminave, rrezatimi jashtme, të tilla si rrezatimi.


  Shpesh nje komplikim i zhvillimit katarakt e një numri të sëmundjeve të tilla si patologji të përgjithshëm dhe okulare.
  Mund zhvillohet në pacientët diabetik pas lëndime traumatike të syrit, në disa sëmundjeve inflamatore të syrit. Cataracts zakonisht ndodhin për herë të parë në njërin sy, diçka më shumë në të majtë, dhe jo domosdoshmërisht të zhvilluar në të njëjtin ritëm në të dy sytë.

  Simptomet e cataracts janë shqetësime të ndryshme, por kryesisht vizuale. Së pari, ajo ul pak. Para se sytë mund të shfaqen "fluturon fluturues."

  Në një shtet i tillë zgjat për vite me rradhë, të tjerët maturimi i kataraktit është mjaft i shpejtë.

  Lente bëhet më e turbullt, ndonjëherë shtohet, duke rritur në vëllim, e cila është e shoqëruar zakonisht nga rritja e presionit intraokular dhe kërkon trajtim të menjëhershëm. Në fazën e mprehtësisë pjekur katarakt vizual është reduktuar në mënyrë që njeriu e dallon vetëm dritën nga errësira dhe sheh praktikisht asnjë faqe. Natyrisht, katarakt nuk do të ndihmojë ndonjë syzet e fortë, sepse rruga drita duhet pengesë padepërtueshëm - lente me re.


  Katarkty Parandalimi

  Medikamente mund të privojë njeri i kësaj sëmundjeje nuk është zhvilluar ende. Nuk ka parandalim specifik.

  Ne nuk mund të eliminojnë efektet e dëmshme të jetës - rrezatimit, rrezatimi. Por, për të parandaluar një cataracts fillestare ekzistuese fazë mund.

  Krijuar dhe e përdorur gjerësisht pika që ndihmojnë ngadalshëm maturimin e kataraktit. Këto pika kanë marrë emrin vitaminë përgjithshme, që përmbajnë enzime, aminoacidet, vitaminat, elementet gjurmë. Aplikimi sistematik i pikave përmirëson ushqyerit dhe metabolizmit në lente, kështu duke parandaluar zhvillimin e cataracts. Por krejtësisht të ndaluar e turbullirave të pamundur, ajo vetëm arrin të ndaluar për një kohë. Në dispozicion në kompani të ndryshme dhe pika të dizajnuara për përdorim të vazhdueshëm.

  Çfarë bie të gëzojnë atë që duhet të jetë instaluar regjim - të gjithë mjeku vendos që merr parasysh natyrën e perde e lente, arsyet prapa zhvillimin e cataracts, comorbidities.


  Trajtimi i kataraktit

  Herët ose vonë do të zgjidhë problemin e kirurgjisë katarakt. Kështu nuk është e nevojshme për të pritur për humbjen e plotë të vizionit. Shumë shekuj më parë, katarakte hequr në këtë mënyrë, i quajtur "reklinatsiya": healers shtrydhur lente tij të dorës shoi dhe ai ra në pjesën e poshtme të syrit. Njeriu atëherë do të mund të shohin. Të varfër, jo më shumë se 2-3%, yjet që kthehen, por që nuk ishte verbëri.

  Një katarakt diagnostikuar shumë e thjeshtë. Lente me re të bardha në pamjen dhe nxënës duket si njollë të bardhë apo gri.

  Sot, trajtim efektiv dhe radikal për cataracts në botë konsiderohet të jetë kirurgji. Nëse mosha pacienti punës përmes cataracts zhvillim nuk mund të kryejnë punën e tyre normale ose kanë vështirësi në jetën e përditshme, jo domosdoshmërisht të prisni për katarakt plotë. Teknologjitë moderne të lejojë për të hequr cataracts ndonjë pjekuri. Me një hyrje të gjerë në praktikën e trajtimin e sëmundjeve të syrit i teknologjisë moderne mikrosurgjikale gjithë operacioni në katarakt dhe ndikim të ulët ndodhin zakonisht pa komplikacione të rënda.  Metoda më e zakonshme e nxjerrjes katarakt - duke hequr të gjitha çantat e përmbajtjes kryshtalykovyh me ruajtjen ndërsa muret e saj të pasme. Kjo krijon kushte ideale për lente implantimin artificial të materialit polimer. Këto zhvillime lidhur me emrin e Svyatoslav akademiku Fyodorov. Ai ka bërë shumë për këtë metodë është përdorur gjerësisht në vendin tonë. Nuk është një version që erdhi idenë e krijimit të një lente artificiale rastësisht. Një pilot të pasur një aksident, dhe një fragment të qelqit, i cili u bërë kuti, e goditi atë në sy. Lente u hoq, por piloti nuk e lë në harresë - ishte nëpër xhami, e cila mbeti në sy.  Por përvoja e parë implantimi i lenteve të syve përfshin okulist anglisht Ridley, i cili bëri këtë operacion në 1949. Rreth në fund të 1960 për kirurgji katarakt janë përdorur ultratinguj të ulët të frekuencave. Kjo metodë quhet phacoemulcification, dhe në dekadat e fundit ai ishte veçanërisht i përhapur. Kirurgji katarakt me prerje të vogla dhe mikro-malotravmatychnoy duke bërë këtë operacion, zvogëlon rrezikun e komplikimeve të mundshme. Megjithatë, duke përdorur këtë metodë nuk mund të heqë të gjitha cataracts sepse ekziston rreziku i ndikimit negativ të vibracioneve tejzanor në indet e syrit, veçanërisht në korne.  Pas syrin katarakt humbet pjesë shumë e rëndësishme optike - lente. Pronat thyes e media të tjera optike - kornea, lagështi mëparshëm dhomës, i tejdukshëm trupit - jo të mjaftueshme për të marrë një pamje të mirë. Prandaj operuar nevojat sy të ndihmojë për korrigjim shtesë. I largët mund të kryejnë syzet lente, lente kontakti apo lente artificiale.

  Mënyra më e fiziologjik dhe i përshtatshëm për të trajtuar cataracts - intraokular implantimin lente. Por kjo nuk do të thotë se ajo mund të aplikohet në çdo rast kirurgji katarakt. Gjendja e indeve të syve, enët, disa pacientë mund të parandaluar sëmundje intraokular implantimin lente.

  Por ka situata ku ju nuk mund të vënë një lente artificiale në vend të largët. Nën kushte të caktuara patologjike është i mbushur me komplikime. Për shembull, kronike, me acarimin e shpeshta nyje humbjen, sëmundjeve të syrit inflamatore që rezultojnë do të sjellë operacionet në një rezultat minimal.


  Age në vetvete, madje drejt greminës, nuk është një contraindication për kirurgji katarakt. Well themeluar teknikë microsurgical, modele të ndryshme të lente artificiale, metodat e anestezisë - e gjithë kjo e bën operacion tolerohet mirë, duke siguruar një nivel të lartë të rehabilitimit mjekësor, profesional dhe social të pacientëve.