Candidiasis apo mëllenjë si të përballen


 • Maja, dhe jo
 • Mëllenjë mashkull dhe femër
 • Trust mjeku, jo reklamat


  Shumica e grave të gjeni fenomen maja të padëmshme, të tilla si reklamat, madje siç na çliron nga detyrimi për të shkuar te mjeku. Mëllenjë, Candidiasis ose më mirë, ka të vërtetë nuk është një sëmundje e rrezikshme, nëse jo për të vetë-mjekoj. Mos harroni se candida - një sëmundje, ajo duhet të trajtohet, dhe të trajtohen vetëm nën mbikëqyrjen e një gjinekolog ose urolog.

  Maja, dhe jo

  Në fillim unë do të doja të hedhin poshtë mitin se mëllenjë - një sëmundje e grave ekskluzive-së dhe burrat nuk vuajnë prej saj. Kjo nuk është e vërtetë. Burrat gjithashtu kanë tendencë të candidiasis. Dhe kjo është shpjegim.

  Ndryshe sëmundjeve ngjitëse seksuale shkaktojnë mëllenjë nuk është ngjitëse bakteret, maja dhe kërpudhave. Këto kërpudhave të jetojnë në trupin tonë që nga momenti i lindjes. Getting në lëkurë e një porsalindur në kohën e kalimit të saj nëpërmjet nënës kanalit të lindjes, kërpudhave zgjidhet shpejt në të gjithë trupin: ata jetojnë në lëkurë dhe thonjtë, mukozës së gojës, zorrëve, të frymëmarrjes dhe rrugët stërgjyshore dhe madje edhe organet e brendshme personi i shëndetshëm.

  Ashtu si disa kërpudhave të tjera në trupin tonë, kërpudhave që shkaktojnë maja nën kontrollin e sistemit imunitar. I duhet vetëm të dobësojnë imunitetin tonë, pasi ata përjetuar stres, sëmundje, etj, si këto kërpudhave të kënaqur "revoltë" në trupin tonë.


  Një nga shkaqet kryesore të maja është imuniteti banal reduktuar.


  Mëllenjë mashkull dhe femër

  Burrat janë më pak të ngjarë kërpudhat, duke shkaktuar mëllenjë. Prandaj, maja e përdorur në trajtimin meshkujt zakonisht i ditës. Dhe zakonisht këto masa në trajtimin e mëllenjë mashkullor mjaftueshme. Megjithatë, në rastet kur sëmundja zhvillon një kohë të gjatë, dhe qasje në një mjek ishte mjaft vonë, pacienti është bërë obligim drogë antifungal për administrim oral. Shënim, megjithatë, se vetëm nuk ka infeksione të fshehura dhe sëmundjet kronike mund të sigurojnë kurë njeri të plotë të trazirave të tilla si candidiasis.

  Kjo do të ndihmojë për të kuptuar vetëm urolog.

  Gratë candidiasis ndodh ndryshe nga shumë. Dhe simptomat dhe trajtimi i mëllenjë në to shumë më seriozisht se meshkujt. Shumica e grave famëkeq për formën vaginale candidiasis. Dhe simptomë e parë e kësaj forme të infeksionit maja është zakonisht një, në rritje të mprehtë të shpejtë dhe të bëhet i kruhet pothuajse konstante në vaginë dhe perineum. Natyra i pajisur grua veçanërisht një numër të madh të mbaresa nervore në këtë pjesë të trupit sepse candidiasis vaginale - më të padurueshme dhe i jep shumë probleme.

  Infeksioni më i zakonshëm maja në gratë që varionte nga 20 me 45 vjet.

  Shoqëruar shpesh nga infeksionet maja të organeve gjenitale dhe të sistemit urinar. Përveç kësaj, sipas statistikave, më shumë pacientë me candidiasis në grupin e grave që janë të prirur diabet.


  Trust mjeku, jo reklamat

  Kruhet është simptomë e parë e mëllenjë. Kur e shihni kruarje të tmerrshme të shfaqet arna të bardha në mukozën e përzgjedhjes vaginë dhe pak gri "djathë". Por për shkak të thirrjeve kruajtje të rënda për higjienën zgjeruara, emisionet e qenësishme në maja, ju nuk mund të humbasë. Vetëm gjinekolog mund të vlerësoj një pamje të plotë të sëmundjes, kështu që nuk do të diagnostikuar veten, vetëm në bazë të ndjesive të njohur.

  Jo gjithmonë shkarkimit, kruarje dhe djegie - një shenjë e candidiasis. Saktësisht të njëjtat simptoma janë të mundshme me gonorre, Gardnerella, herpes gjenital, mycoplasmosis, ureaplasmosis, trichomoniasis, klamidia dhe infeksione të tjera. Sidomos mos e lejuar që të caktojë trajtimin e tij, ashtu si zonjat bujare e reklamave televizive.

  Por edhe në qoftë se ju jeni absolutisht të sigurt se infeksion tuaj maja dhe ju nuk jeni likuyetesya frikë dhe me sukses të përballen me atë vetë ende nevojë për të bërë një vizitë parandaluese në gjinekologu. Pas candidiasis është shpesh shenja e parë e problemeve serioze e tërë trupit - nga imuniteti të ulët për mosfunksionim ovarian, por ajo është shumë më e lehtë për të trajtuar në fillim.

  Informacion nga artikullin "candidiasis, apo mëllenjë si për të përballuar."