Candidiasis sistem i organeve të brendshme


 • Candidiasis sistemik
 • Simptomet e candidiasis sistemike
 • Parandalimi i candidiasis sistemike

 • Candidiasis sistemik

  Beson se zhvillimi i candidiasis i organeve të brendshme fenomen i rëndësishëm dysbiosis. Vlera më e lartë në zhvillimin e dysbiosis sigurojë antibiotikët gjerë spektrit (penicilinë, streptomicinë, Synthomycin, etj) dhe sidomos kombinimin e tyre. Përdorimi i antibiotikëve jep ekuilibër vitaminë në të pacientit (p.sh., frenon aktivitetin e shkopinj zorrëve, që marrin pjesë në mënyrë aktive në sintezën e vitaminave të ndryshme dhe mbushje), ka një mangësi vitaminë që kontribuon në zhvillimin e candidiasis.

  Besohet se antibiotikët stimulojnë drejtpërdrejt zhvillimin e majave. Një rol i kortikosteroideve dhe drogës citotoksike hiqet, edhe pse mekanizmin e veprimit, duke çuar në candidiasis, studiuar në mënyrë të pamjaftueshme. Ndoshta në zhvillimin e organeve të brendshme candidiasis arsye të rëndësishme analizua dominuar faktor në disa raste të dysbiosis, të tjerët - vitamina A mangësi, etj


  Simptomet e candidiasis sistemike

  Në candidiasis organeve të brendshme më shpesh të prekur mukozën e traktit respirator, traktin gastrointestinal, traktin urinar. Përshkruar dashuri maja kardiovaskular dhe nervor sistemit, veshkat, mëlçisë, shpretkë, mushkëri dhe bronke (pneumoni), indet e trurit, muskujve të zemrës, enët e gjakut dhe organet e tjera.


  Candidiasis organeve të brendshme mund të çojë në gjendje të rëndë infektive që ndonjëherë ndodh pa shkatërrimin paraprak të organeve të brendshme. Këto lezione zakonisht ndodhin në debilitated dhe kequshqyer pacientët me infeksione të rënda kronike ose sëmundje të rënda të përgjithshme dhe trajtimin e pacientëve me antibiotik, kortikosteroidet ose citotoksik.

  Simptomat specifike klinike për candidiasis organeve të brendshme ka ose shumë pak. On lezioneve maja të organeve të brendshme duhet të mendojnë në rastet kur sëmundja bëhet zgjatura, natyrisht ngadaltë (pneumonia, enterit, kolit, miokardit, etj), aty subfebrialnaya temperaturës (37-37,5), nuk ka efekt në metodat konvencionale të trajtimit, të përkeqësuar procesin e aplikimit antibiotikët.

  Dyshohet candidiasis organeve të brendshme shpesh ndihmon plagë maja membranat mukoze të dukshme (veçanërisht në gojë), kreshtat gozhdë dhe pjatë gozhdë, e cila është e shoqëruar shpesh nga lezione të organeve të brendshme. Rrallë në këto raste ndikon në fusha të ndryshme të lëkurës. Së fundi, çështja është vendosur në bazë të testeve laboratorike.

  Candidiasis është diagnostikuar me zbulimin e materialit të marrë nga lezioni, tharmet.


  Parandalimi i candidiasis sistemike

  Ofron për masat sanitare me identifikimin e lezioneve maja janë dermatoses profesionale mbi baza bimore, industrisë ëmbëltore, bujqësi dhe familjeve.

  Profilaksia e candidiasis në fëmijët është për të identifikuar dhe trajtuar lezionet maja në gratë shtatzëna, fëmijë në gji, të punësuarit, kujdesin e fëmijëve, maternitete, spitalet e fëmijëve. Fëmijët e sëmurë dhe të rriturit e izoluar. Në shtëpi dhe në punë është kryer dezinfektimin.

  Zbulimi i hershëm dhe trajtimi i lezioneve maja, sidomos mukozës së gojës, bijtë dhe stafi është parandalimi i candidiasis në grupe masive të fëmijëve (mëllenjë, Zayed, maja pezmatim i lëkurës foshnjat). Parandalimi Newborn i maja e lidhur me masat rehabilituese për nënat shtatzëna dhe lactating me parandalimin kujdesin e fëmijëve të individëve që vuajnë nga lezione maja.

  Fëmijët e sëmurë duhet të jenë të izoluar nga shëndoshë. Në parandalimin e candidiasis te fëmijët më shumë theks në të ushqyerit, kujdes higjienës, artikuj të kujdesit dezinfektimi dhe rroba. Ajo duhet të kujtojmë ato të faktorëve endogjene dhe ekzogjene që kontribuojnë në zhvillimin e candidiasis, dhe të përpiqen për të eliminuar ato. Po, antibiotikët dhe kortikosteroidet duhet të administrohet në një sfond të ngopjes së vitaminave pacientit me kujdes dhe të monitorojë rregullisht gojën, si pamja e një pllakë të bardhë është shpesh shenja e parë e candidiasis organeve të brendshme.

  Kontrolli për teknologjinë e prodhimit është kryesisht profilakhiki interdigital erozioni maja brushat punëtorët dhe fruta canning dhe perimeve, të cilat duhet të përjashtojnë epidermë tretje ujë, acide, shurup frutash, për të kryer luftën kundër traumatizimit.

  Diabeti dhe trashje në pacientët me metabolizmin e dëmtuar, sëmundjet e traktit gastrointestinal, vehetonevroz, pacientët terapi debilitated tonik, njerëzit që kanë pasur infeksion të rëndë, eliminimin e shkeljeve të vitaminës bilancit - të gjitha të cilat është parandalimi i candidiasis sipërfaqësore dhe sistemike. Këta pacientë për të parandaluar candidiasis rekomandoj vitamina, sidomos B dhe për të marrë doza të mëdha të antibiotikëve dhe kortikosteroidet - Nystatin.