Gurët e veshkave te fëmijët


 • Sëmundje të veshkave në fëmijë

 • Sëmundje të veshkave në fëmijë

  -George V., sëmundje të traktit urinar janë karakteristikë e vajzave dhe djemve të cilët?

  - Në vajzave, parashkollore dhe shkollave fillore fëmijët kanë shpesh inflamacion të fshikëzës - cystitis dhe djemtë - inflamacion të penisit glans dhe prepucit - balanoposthitis.

  - Çfarë simptoma ndodhin në fëmijët me infeksionet e traktit urinar? Kjo mund të tregojë se është e nevojshme të kthehet në urolog?

  - Para së gjithash - çrregullime të ndryshme të urinimit (e dhimbshme, të shpeshta, i vështirë), pastaj i gjatë (më shumë se 3 ditë) temperaturë pa dëshmi të ndonjë inflamacion tjetër, njollë e urinës (kuqe, kafe, baltë).

  Gjithashtu, kjo ka kuptim për të konsultuar një urolog me dhimbje "paqartë" në stomak për një periudhë të zgjatur, djemtë - me përsëritura inflamacion në penis glans dhe lafshë (ënjtje, skuqje, shkarkimit).

  - A është e vërtetë se në të rënda dhimbje të sëmundjeve të veshkave është shprehur pak, por më tepër një ndjenjë bezdisur në rajonin e mesit? Si të mos humbasë këto sëmundje serioze në fëmijët? Sa shpesh duhet të kalojnë një test urina?

  -Vërtetë, dhimbje e sëmundje të veshkave është i shpeshtë, por jo domosdoshmërisht një simptomë. Intensiteti i tyre dhe lokalizimi mund të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme. Në fëmijët e vegjël kjo shpesh ndodh në bark.


  Ndonjëherë, duke i kërkuar një fëmijë, është e vështirë për të përcaktuar se çfarë ai dhemb. Diagnoza e hershme në këtë situatë mund të jetë e vështirë edhe për një pediatër me përvojë. Prandaj, dyshimi më i vogël i sëmundjes renale urinalysis përshtatshme, e cila në shumicën e rasteve do të ndihmojë të sqaruar situatën. Kjo analizë i përgjithshëm duhet gjithashtu të marrin në planifikimin e ekzaminimeve parandaluese (vit i parë i jetës - në 1 muaj, 3 muaj, 6 muaj, 1 vit, pastaj 1 herë në 1 vit; në fëmijët e shkollës - 1 në vit). Është gjithashtu e këshillueshme për të kaluar urinalysis para imunizimit të planifikuar.

  - Çfarë mund të shkaktojë shfaqjen e gurëve në veshka në një fëmijë?

  Sun?
  ? GDSs ose formimin e gurëve dhe rërës në veshka e lidhur me çrregullime metabolike?

  - Nëse unë kam tre fjalë për të shpjeguar shkakun e formimit të gurit, me sa duket, do të ishte të bëjë më të famshme urolog. Por seriozisht, sigurisht, faktor i rëndësishëm i trashëguar, por me formimin metabolike guri duhur jo gjithmonë. Më i rëndësishëm korrelacion të veshkave proces formimi guri i përbërjes minerale të ujit në disa zona.


  - Ju tha se shumë varet nga uji që ne pije ne dhe fëmijët tanë. Çfarë është rekomandoj për të pirë?

  - I përshtatshëm për përdorim të përditshëm ujë mineral.

  Dining dhomë-mjekësore dhe mjekësore të përshkruara nga mjeku nëse është e nevojshme, dhe, natyrisht, i pakontrolluar dhe i gjatë pini fëmijët e saj nuk është e rekomanduar për të drogës nuk do të bëhet një helm. Ju gjithashtu mund të përdorni ujë të pastrohet nga filtri. Uji i gjallë është më mirë të mos përzihen, që do të ishte i mirë në komunitetin tuaj është.


  - Gjetjet në veshka janë të ndryshme - rërë, gurë, kristalet ... Na tregoni se cilat një është më e pakëndshme?

  -Më i rrezikshëm për fëmijë dhe të rritur, është "staghorn" gurët në veshka, për fat të mirë, ata janë të rralla. Në çdo rast, me kusht gur i madh identifikojnë struktura e saj kimike "shkon" në sfond, nuk ka asnjë lidhje të drejtpërdrejtë midis përbërjen e gurit dhe "Damet" Gjëja kryesore është e privuar rrugën e saj guri pacientit ose në një tjetër.

  Unë gjithashtu dua të theksohet se urinalysis, normal, mund të jetë Kristal pranishëm të oxalate kalcium në sasi të vogla. Shfaqja e "kripërave" të tjera - të përzënë qasje në një mjek.


  - Getting shpëtoj e gurëve kur ata e gjetën fëmijën, dhe çfarë hapa ju mund të marrë për të parandaluar këtë të ndodhë përsëri?

  - Qytetet aktualisht udhëheqës nga gurët duke hequr veshka u bë lithotripsy extracorporeal - shkatërrimtar. Kjo është metoda më pak traumatike. Lithotripsy Extracorporeal lejon për të shkatërruar gurë duke përdorur valë tronditëse pa kirurgji.
  Gur Parandalimi pas largimit guri është i përhershëm, i gjatë-kohë vëzhgimi i përcaktimit profesional të trajtimit të veçantë dhe dietë.

  - Cilat janë nga larg metodat më efektive të diagnostikimit të sëmundjeve të veshkave dhe sistemit urinar, dhe janë të përshtatshme për fëmijët?

  - Metoda më efektive, të pranueshme dhe të përballueshme të diagnozës është, kaq të çuditshme të mjaftueshme, urinalysis. Më tej, rëndësinë e arritjes ekzaminime të tjera testeve laboratorike, ultratinguj, X-ray. Latest krejtësisht e pranueshme për fëmijët e nëse është e nevojshme.

  Në lidhje me farmakologji, nuk ka droga të reja "revolucionare" farmaceutike për administrim oral nuk është lëshuar në 10 vitet e fundit. Kishte disa grupe të reja të antimicrobials për rrugë intramuskulare ose intravenoz të administratës.

  - Me praktikën tuaj personale të fëmijëve që vuajnë nga veshkave dhe sistemit urinar në vitet e fundit është rritur apo ulur? Dhe kur ju mendoni për atë që ajo mund të jetë arsyeja?

  - Numri i fëmijëve që vuajnë nga sëmundje të veshkave, mbetet i pandryshuar. Duke u përmirësuar vetëm metodat e diagnostikimit të hershëm të sëmundjeve që mund të zbulojë sëmundje me kursin "fshehur" dhe devijimet "të vogla". Deri futja e ultratingull shteteve të tilla nuk janë diagnostikuar.


  - Pasi sezonin not është e gjatë. Mund fëmijë marr në ujë dhe të sjellë një infeksion të traktit urinar?

  - Unë mund të ju lutemi nënat tona, kjo mundësi në ujrave të banjës në Rusi qendrore nuk është, në qoftë se ju ndiqni rregullat bazë të higjienës.

  Mos shurrë në ujë për të marrë një dush pas not në ujë të hapur. Por ky problem mund të jenë të rëndësishme kur udhëtojnë në vendet tropikale.


  - Dhe vetëm qetësohuni, riblihen, fëmija mund të?

  - Për grupmoshave të ndryshme dhe kushte të ndryshme të motit, ndërsa në ujë dhe jashtë individualisht. Dush baby në ujë të hapur mund të jetë 3-4 vjeç. Temperatura nuk duhet të jetë nën 24-25 gradë, temperatura e ujit - jo më pak se 20 gradë. Duration banje fillimisht duhet të jetë 1-2 minuta, si problematike dhe në varësi të përgjigjes së fëmijës ajo zgjeruar gradualisht për 5-10 minuta.

  Për të kontrolluar gjendjen zakonisht të mjaftueshme prindërit tru. "Chill veshkën", me kusht që fëmija vuan nga inflamacioni kronik është pothuajse e pamundur, por për të "fituar" Ari, duke rezultuar si pasojë e trajtimit të vonuar apo të pahijshme me shfaqjen (si një komplikacion) të inflamacionit akut në traktin urinar, ajo është realiste.

  Informacion nga neni "The problem të madh" në të vogla "."

  Diskutoni komuniteteve:

 • Shëndeti dhe zhvillimi i fëmijëve nën 1 vit
 • Shëndeti i fëmijëve pas 1 viti
 • Sëmundje kronike të mushkërive