Pounding zemra


 • Pse ka dridhje atrial?
 • Çfarë bëni dridhje atrial i rrezikshëm?
 • Mund aritmia shkojnë vetëm?
 • jo i keq
  Gjithmonë do të marrë pilulën?

 • Ne e dimë se çdo herë një rrahje zemre është në përputhje
  reduktimi i pjesëve të saj - e para e atria dhe ventricles. Vetëm
  Kjo ndërrimin siguron funksionim efektiv të zemrës. Kur aritmi,
  e cila ka marrë një emër të bukur "ndezje" humbur një prej
  Fazat e ciklit kardiak - domethënë tkurrje atrial. Muskul i tyre
  fibrave humbin aftësinë e tyre për të punuar në të njëjtën kohë. Si një atrium rezultat
  vetëm rastësisht twitching - ndrit. Nga kjo dhe ventricles fillojnë

  tkurret në mënyrë të pabarabartë.


  Pse ka dridhje atrial?

  Atje
  shumë arsye që mund të shkaktojnë këtë sëmundje. Për shembull,
  sëmundjet e ndryshme të zemrës, hipertension dhe disa
  defekte të zemrës, sëmundje infektive e zemrës dhe zemrës
  dështimi, sëmundje koronare të zemrës (CHD) dhe i frikshëm e tij
  komplikim - infarkt miokardi.

  Të rinjtë shkaktojnë aritmi
  shpesh bëhet rënie mitrale valvul, dmth sagging,
  brishtësia e një prej krahëve të valvulave mes të atrium e majtë dhe të majtë
  barkushe. Kushti zakonisht është i fshehur dhe i kthen
  aksident. Dridhje atrial mund të jetë manifestim i parë i saj.


  Por nuk e bëj
  vetëm të sëmundjeve të zemrës - shkaku aritmisë.
  Një shumëllojshmëri e sëmundjeve mund
  jap një fillim të saj. Dhe jo vetëm sëmundje.

  Shumë shpesh sulmojnë
  dridhje atrial shkaktuar duke ngrënë më shumë se zakonisht
  shumat e alkoolit. Nuk ka as edhe një gjë të tillë - "aritmia kardiake
  pushimet ". Në çdo ditë të caktuar ju mund të presin aritmi të njerëzve
  me sëmundje tiroide (veçanërisht me funksioni i saj i tepruar) dhe
  disa çrregullime të tjera hormonale.

  Shpesh aritmia
  zhvillon pas kirurgji, goditje, të ndryshme
  stresi. Ajo mund të provokojë zhvillimin e ushqimit të bollshme, kapsllëk, mbyllje
  veshje, kafshimet e insekteve, droga të caktuara.

  Për shembull, pritja
  për qëllim të diuretics për të humbur peshë shpesh çon "vetë Doktor" në
  krevat spitali. Rreziku i lartë i dridhje atrial në njerëz
  diabet, posaçërisht nëse kombinohet me diabet
  trashje dhe presionit të lartë të gjakut. Megjithatë, nuk
  gjithmonë mjekët nuk mund të përcaktuar shkakun arrhythmias.

  Si mund ta di
  Fillimin e sëmundjes? On ajo sinjalizon të tilla si norma e zemrës, kur
  Zemra pounding kështu që duket gati të hidhen nga gjoksin tim. Mund
  të jetë një ndjenjë e dështimit të zemrës. "Troket, troket, dhe papritmas ngrijë"
  ose "diçka në kthim" - përshkruan pacientët e tij

  shtet. Por aritmia shpesh shkon pa u vënë re. Vetëm impuls promatsavshy,
  Ju mund të vendosni parregullsinë e normës së zemrës. Shpesh sëmundja
  shfaqet vetëm gjatë ekzaminimit të EKG klinike. Por ka
  më keq: manifestimet e para të sëmundjes janë komplikime.


  Çfarë bëni dridhje atrial i rrezikshëm?

  Shpesh
  ajo është e shoqëruar me takikardi, pra një rritje në zemër
  normë. Kjo bie në zemrën e një peshë të madhe. Në
  Rezultati mund të jetë dhimbje gjoksi - simptomat e angina ose
  edhe infarkt miokardi. Sepse aritmi mund të ulur efektivitetin e
  zemra. Kjo do të çojë në komplikacione të tjera - zemrën

  dështim. Ky person përjeton gulçim, ajo që nuk duket
  ajër të mjaftueshme.


  Mund aritmia shkojnë vetëm?


  Në thelb, ju mund. Por në qoftë se aritmia vazhdon për disa orë ose
  kanë ndonjë komplikime, ju duhet menjëherë të kërkoni mjekësor
  ndihmojë. Megjithatë, edhe në qoftë se aritmia zhduk në vetvete, nuk duhet të jetë
  vënë jashtë duke shkuar te mjeku. Re aritmi mund të ndodhë në
  në çdo kohë dhe në fund tragjikisht. Prandaj, pak vetë
  ndihmojë.

  Si këndohen në një këngë të bukur, "Sa zemra
  validolom nuk shërohet, ende ndërprerje të vazhdueshme. " Fakti që
  BOC u bërë një ritëm normal është bërë e mirë në ditën e parë

  nga fillimi i aritmisë. Ju mund të hiqni aritmi dhe më vonë në jetë, por
  atëherë ajo do të ketë nevojë trajnime shtesë. Në dridhje atrial,
  kur normalisht nuk atriale prerë, ngadalësuar ndjeshëm
  rrjedhjen e gjakut, dhe clots prandaj formuar gjakut - clots. Kjo
  zhvillohet në ditën e dytë pas aritmia. Kur normal
  ritëm atriale është restauruar dhe të fillojë të bjerë, fragmente e clots gjakut
  mund të ndërpresë dhe të bllokojnë enët e gjakut të çdo organ. Zakonisht
  trombeve "noton" në enët e trurit. Kjo çon në një goditje.

  Saktësisht
  kështu çdo njeri që u kthye te mjeku më shumë se 24-48 orë

  aritmia herët, të përshkruajnë medikamente që i ngadalshëm koagulimit të gjakut.
  Vetëm kur efekti që rezulton në rreth 1-2 javë, ndoshta
  normë shërim. Si një ritëm normal të zemrës është restauruar?
  Ka shumë teknika.

  Më efektive - normë shërim
  nga një shkarkim elektrik. Procedura kryhet nën anestezi të përgjithshme,
  prandaj nuk shkakton siklet. Shpesh mjekët vazhdojnë
  aritmia përdorimin e drogës injeksion. Ajo është shumë më e vështirë për të marr
  drogës antiarrhythmic për mbajtjen ritmin normal të zemrës. Dhe
  Shumë varet nga ju, duke kaluar udhëzimet strikte të mjekut - është
  gjysma e betejës si çdo sulm i ri kryer arrhythmias

  më i rëndë se ai i mëparshmi.

  Mund të ruhen dridhje atrial
  e gjatë dhe e rrezikshme është ajo? Ka dy forma kryesore të arrhythmia:
  konvulsiv, e cila duket sulme të ndara, dhe
  kur atriale dridhje konstante vazhdon për vite dhe madje edhe
  dekada. Sigurisht, kërcënimi i vazhdueshëm i arrhythmia madh
  komplikime, veçanërisht në qoftë se të shoqëruara me takikardi. Por këtu
  Përdorimi i rregullt i ilaçeve të shpëtimit, ngadalësuar normën e zemrës.


  jo i keq
  Gjithmonë do të marrë pilulën?

  Ajo është e trishtuar se edhe në shkolluar ynë
  njerëz të moshës preferojnë të jenë të sëmurë në mënyrë që "të mos rrëmujë kimi trupit."
  Është e sigurt të thuhet se refuzimi i trajtimit do të sjellë shumë

  më shumë dëmtime të trupit. Në zemër të kujdeset veçanërisht. Nuk është çudi ajo
  i quajtur "zemra", që është thelbi, fokusi i jetës.