Kafja dhe çaji parandalojnë diabetinLëshuar në 2005, rishikimi i studimeve për diabet deklaruar se dashurin e hidhur kafe një të tretën më pak gjasa për të marrë të sëmurë me diabet se sa ata që pinin pak kafe apo pije në të gjitha. Në vitet e mëvonshme, shuma e hulumtimit në kafe më shumë se dyfishuar dhe, së pari, në rrjedhën e negociatave konfirmuar se kafe mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit, dhe së dyti, ajo u gjet se çaj dhe kafe dekafeinato mund të jetë masë parandaluese kundër diabet.

Për të rregulluar të dhënat e 2005, një ekip i kryesuar nga Dr Rachel Huxley (Rachel Huxley) nga Universiteti i Sidneit (Universiteti i Sidneit) analizoi rezultatet e periudhës ndërmjet 1966 dhe 2009 tetëmbëdhjetë studimet e kafe, çaj, kafe dekafeinato dhe rrezikun e diabetit diabet 2.

Numri i përgjithshëm i të gjitha studimeve - 458,000 njerëz.
Sipas Institutit Kombëtar të Diabetes dhe sëmundje ndihmon tretjen e ushqimit dhe sistemit renal (Instituti Kombëtar Amerikan i Diabetes dhe ndihmon tretjen e ushqimit dhe sëmundjeve të veshkave), diabet tip 2, e cila është zakonisht e lidhur me trashje, prek rreth tetë për qind të popullsisë amerikane.

Studimi Autorët gjeti se secili filxhan kafe e përditshme e rrezikut të një personi për marrjen e diabetit është ulur me shtatë për qind.
Gjashtë hulumtim shkencor në temën e kafe dekafeinato ekspozimit njerëzor treguar se njerëzit që pijnë më shumë se tre ose katër gota e kafe dekafeinato në ditë, rrezikon marrjen e diabetit nga tridhjetë e gjashtë për qind më pak.


Dhe shtatë studime, që ishte subjekt i çajit vëmendje, ka gjetur se njerëzit që pijnë më shumë se tre ose katër gota të çajit në ditë, tetëmbëdhjetë për qind më pak gjasa për të marrë një diagnozë "diabet".

Por shkencëtarët na paralajmërojnë nga detyrimi për të ri-vlerësuar ndikimin e këtyre pijeve në trupin e njeriut, sepse eksperiment nuk ishte aq i qartë për të sunduar nga shkaqet e tjera të gjasave më të ulët të diabetit, të tilla si lëndët e duhura të ushqyerit.

Fakti që i njëjti efekt në shëndetin e njeriut kanë treguar jo vetëm çaj e zakonshme dhe kafe, dekafeinato kafe por gjithashtu sugjeron se nëse rezultatet janë të vërtetë atë që duket të jetë, kjo nuk është aspak kafeinë dhe substancave të tjera të përfshira në këto pije.

Këto substanca mund të jenë magnez, lignans (ngjajnë hormoneve kimikatet e estrogjenit që gjenden në bimë), ose acid chlorogenic - një antioksidant që ngadalëson thithjen e sheqerit në gjak pas një vakt.

Shkencëtarët thonë, për të gjetur nëse këto pije të ndihmojë në parandalimin e diabetit, provat klinike janë të nevojshme. Dhe shtoj se nëse pronat e vlefshme të pijeve janë konfirmuar, mjekët mund të shpejt të fillojnë për të rekomanduar për pacientët në rrezik për diabet jo vetëm bëni ushtrime për humbje peshe, por edhe pini më shumë çaj dhe kafe.

Lajme përgatitur në www.abcnews.go.com

Diskutoni komuniteteve:

  • Type diabet mellitus i (insulin-i varur)
  • Type diabeti mellitus II (insulin-i varur)