Kolit ishemike


 • Klasifikimi i kolit ishemike
 • kolit siptomy ishemike
 • Diagnoza e kolit ishemike
 • Trajtimi i kolit ishemike

 • Klasifikimi i kolit ishemike

 • Formë Hanhrenoznaya e kolit ishemike.
 • I rastit formë ishemike kolit.
 • Formë Strikturiruyuschaya e kolit ishemike, si rezultat i formave kalimtare.

 • kolit siptomy ishemike

  Formë Hanhrenoznaya e kolit ishemike. Kjo formë paraprin zemrën
  dështimi nga shkaqe të ndryshme (infarkt miokardi, sëmundjet e zemrës, etj). Përveç
  dhimbje akute të barkut dhe goditje në diarre ballë dhe gjakderdhje,
  shkaktohet nga nekrozë e murit intestinal. Në ekzaminimin zbuluar

  shenjat e shokut, acarim i peritoneum, gjakderdhje. Vdekja ndodh në 50% të pacientëve.


  Formë Tranzitorpaya e kolit ishemike
  më shumë i zakonshëm. I ndryshëm i papritur
  Dhimbje e vogël cramping në rajonin e majtë çapokor me i shpeshtë
  tenesmus dhe diarre duket një ditë me gjak të ndritshme ose të errëta. Dhimbje së bashku
  zorrë që ndodh në 15-20 minuta pas ngrënies dhe subvencione gjatë
  1-3 orë ka disa vlera diagnostike sepse ajo tregon
  Dështimi i rrjedhës mezenterike të gjakut. Për kolit ishemike karakterizohet
  gjakderdhje të vogla, gjakderdhje kaq masiv të flasin kundër kësaj forme


  patologji. Dhimbje të zgjatur (për disa ditë) show
  Zhvillimi i ndryshimeve organike në murin e zorrëve dhe përparimit. Në
  Kjo ndodhë edhe shenja të sëmundjeve të zemrës, atherosclerosis, hipertension
  sëmundje.

  Rezultati i formave kalimtare e kolit mund të proces rikuperimi i rritur ose
  zhvillimi i kufizimeve. Në rastin e parë kufizohet në çrregullime organike
  shtresë mukozale dhe submucosal e zorrëve, simptomat zhduken brenda disa ditësh. Në
  rasti i dytë, fillojnë të zhvillojnë simptoma të pengimit të pjesshme zorrëve.
  Cramping i gjatë dhe diarre (ose kapsllëk) tregojnë formimin

  kufizimet sepse kjo formë është quajtur kolit strikturiruyuschim. Proces
  shtrihet thellë në shtresën submucosal dhe edhe membranës muskujve, e cila
  necrotising dhe pastaj zëvendësohet nga indet granulimi me zhvillimin e mëvonshëm
  kufizimet fibrotike. Latest formuar shpesh në kënd shpretke
  zorrës së trashë dhe mund edhe të jenë në rektum.


  Diagnoza e kolit ishemike

  Nëse ju jeni efektet irrigoskopii vrull e murit të zorrëve, humbje haustration,
  kontur të qetë ose dhëmbëzuar (pa dhëmbë). Thickening dhe hemorragji të krijuar një tablo
  në krahasim me "printime thumb" - është më e rëndësishme diagnostike

  nënshkruani. Zgjatje Saccular përgjatë kontur të zorrëve për shkak të formimit
  psevdodivertikulov gojë gjerë është tipar i dytë i rëndësishëm. Më tej
  shenja radiologjike zhduken, por në disa raste ato mund
  vazhdojnë. Shfaqja e natyrës me tuba të plagë në zorrën e trashë
  yshemy-tion kolit shpesh dyshues nga kanceri.

  Po aq metodë e rëndësishme e shqyrtimit është angiografi selektiv bryzzheechnaya,
  gjatë të cilit janë stenozë dukshme dhe mbyllje e arterieve: nuk ka
  kontrast arterie kryesore mbushjen reaksionar e degëve, dhe trungu
  arterie.

  Sigmoidoscopy ndihmon në diagnostikimin e procesit të lokalizimit në skajor

  zorrës së trashë. Ka pasur shenja të ënjtje dhe liri të mukusit, nganjëherë
  film gjelbër gjelbër ose të errët.

  Fibrokolonoskopiya përdorur me biopsi për diagnozën.

  Diagnoza diferenciale është bërë me kolit ulcerativ, semundja Crohn,
  diverticulitis, kancer. Ajo duhet të marrë parasysh moshën e pacientit, praninë e patologji
  zemër dhe hipertensionit vaskulare, kolitno histori të shkurtër.
  Kolit ulcerative është pothuajse gjithmonë ndodh me lezione të rektumit, ishemike -
  kënd i shpretkës. Semundja Crohn shpesh ndodh me artritit dhe simptomat tjera sistemike, e cila nuk është në kolit ishemike.


  Trajtimi i kolit ishemike

  Nëse keni nevojë për një formë kalimtare e mendjes dietë bezshlakovaya, Vasodilators periferike,
  antispasmodic, reoprotektory analgjezik. Përveç kësaj, korrigjimi është bërë
  ujit dhe electrolyte ekuilibër, agjentët antiplatelet. Kur i lidhur
  inflamacion infektive përshkruajnë antibiotikët, sulfonamides.
  Së bashku terapi e kërkuar të sëmundjeve kardiovaskulare.

  Në formën e treguar kirurgji strikturnoy.