Ichthyosis, formë ichthyosis


 • Format ichthyosis
 • Diagnoza ichthyosis
 • Trajtimi ichthyosis

 • Ichthyosis dhe ihtioziformnye dermatit (erythroderma ihtioziformnye)
  përbëjnë një grup heterogjen (të ndryshme) e sëmundjeve të karakterizuara nga
  lëkurë të tepërt. Termi "ichthyosis" vjen nga greke «ichthy», që do të thotë "peshk". I trashëguar më e zakonshme
  format e ichthyosis, por është dukuri e mundshme e kësaj gjendje përsëri
  kundër sëmundjeve të tjera.

  Kjo është forma më e zakonshme e sëmundjeve të trashëguara
  keratinization (1: 3000-1: 4500 popullsia). Shkaku i sëmundjes është i panjohur.
  Ka disa forma klinike të shkaktuara nga grupe të ndryshme
  gjenet mutante, defekt biokimike të cilat më në fund

  decrypted. Kushton rëndësi të madhe të vitaminës A mangësi,
  endocrinopathies (përçarje e gjëndrave endokrine - hypothyroidism tiroide, gonads).


  Format ichthyosis

  Normal (vulgare) ichthyosis - Forma më e zakonshme.
  Trashëguar në një model autosomal dominuese (trashëgimia përcjellë fëmijëve
  Prindërit e formës kongjenitale
  sëmundja). Zhvilluar në 3/2 e parë
  vit e jetës dhe karakterizohet nga lëkurës mprehtë thatë, formimin
  në thekon saj sipërfaqësore të ngjyrës bardha ose pak gri, të rënda
  Raste të marrë formën e pllaka kafe dhe pllaka trashë, i dendur
  touch. Lëkurë lëkurë e madhe vathë dhe folds mbetet e paprekur.  Në fytyrë lëkurë është zakonisht pak në shuplaka dhe shputa
  nënvizuara linjat e lëkurës foto. Djersitje është reduktuar, ajo është e mundur
  distrofia e pllaka gozhdë dhe flokët. Ichthyosis Drejt shpesh
  kombinuar me dermatit atopik, ekzema seborrheik, bronkiale
  astmë. Gjendje e lëkurës përmirësohet me moshën, në verë dhe në
  lagështia e lartë, më keq në mot të ftohtë të thatë.

  Ichthyosis dështuar - Lloji i lehtë rrjedhin
  ichthyosis zakonshëm, karakterizohet me thatësi dhe vrazhdësi e lëkurës
  me pranine e shkallët vogla pityriasis mbi siperfaqet muskul zgjatues
  Gjymtyrët dhe mollaqe.

  Ichthyosis e bardhë peshore të ndryshme të bardhë.

  Gjilpërë - Disponueshmëria e leze shtresa me brirë në formë të thumba të mprehta dhe gjilpërat.

  Simple (pityriasis, pitiriaziformnyy) ichthyosis - Formimi i (0,5 cm) peshore të vogla pak gri bashkangjitur në lëkurë vetëm në pjesën e saj qendrore.

  ichthyosis gjarpri - Prania e peshore trasha gri pista, fort ngjitur me njëri-panele të tjera si (i përngjashëm snakeskin).

  Ichthyosis e zezë peshore të ndryshme kafe-zi i ulur në mënyrë të vendosur në lëkurë.

  Ichthyosis Brilliant - Peshore Transparenca dhe lokalizimi i tyre kryesisht në gjymtyrë.

  X-lidhur ichthyosis zhvillon, zakonisht si rezultat i

  placentare steroid mangësi sulfatase. Ndryshe nga
  ichthyosis zakonshëm ajo mund të ekzistojë që nga lindja. Complete klinik
  model vërejtur vetëm në djemtë. Thekon janë më shumë
  Madhësia se ichthyosis konvencionale, buruvate ngjyra. Disfatë
  më gjerë, procesi mund të përfshijë lëkurë folds, qafë, rear
  Sipërfaqet flexor këmbë e gjymtyrë, më pak tjerr,
  kokës. Një më intensive se konvencionale
  ichthyosis, ndikon në stomak. Jo të prekur lëkurën e shuplaka dhe shputa. Trazim vërejtur shpesh
  kornea, hipogonadizmi (hipoplazise e organeve gjenitale), cryptorchidism (mungesa e një ose të dy prej testiseve scrotum).

  Nuk mund të ketë defekte të ndryshme
  Zhvillim (mikrocefalia, stenozë pilorike, anomalitë e skeletit)
  vonuar mendor.

  Ihtioziformnye erythroderma (Ihtioziformnaya kongjenitale
  Brock erythroderma).
  Ichthyosis Klinike Ndryshe konvencional është
  Ekzistenca e inflamacion të lindjes.

  Bulloz ihtioziformnaya kongjenitale erythroderma (hyperkeratosis
  epidermoliticheskiy) - ashpër dhe prania e simptomave
  Nicholas (ndarja e veshje e guaskës për të formuar blisters, lëkura bëhet
  të ngjashme me letër mëndafshi).

  Ihtioziformnaya erythroderma nebulleznoe kongjenitale - Arsimi
  peshore të mëdha fiksuar në mënyrë të vendosur në lëkurë themelor (sidomos në

  Zona e folds e lëkurës), rritja e shpejtë e thonjve dhe flokëve, hyperhidrosis
  shuplaka dhe shputa.

  I lindur - Ichthyosis trashëguar që ndodh gjatë zhvillimit të fetusit dhe është gjetur në të porsalindur.

  Ichthyosis fituar. Zhvillimi i thatë, lëkurë i krisur nuk është
  domosdoshmërisht për shkak të arsyeve të trashëguar. Kjo ndodh kur
  tumoreve malinje, çrregullimet e ngrënies, çrregullimet metabolike,
  terapi të drogës. Në tumoreve malinje vëzhguara
  ulje sintezën e kequshyeshmërisë dermal lipidet (sindromi kequshyeshmërisë - karakterizohet nga çrregullimi
  thithjen në zorrë e vogël e një ose më shumë ushqyesve dhe pamja

  çrregullime metabolike), imun
  shkelje. Shumë çrregullime të hahet të shoqëruar nga patologjik
  ndryshimet në metabolizmin e vitaminës A. renale kronike
  dështimi të çon në hypervitaminosis A - kjo shkakton coarsening
  dhe lëkurë. Hypovitaminosis A folikulare hyperkeratosis-kauzë
  dhe lëkurë të thatë. Mekanizmat e drogës ichthyosis ndryshme.


  Diagnoza ichthyosis

  Diagnoza prenatale e ichthyosis kongjenitale kryer në
  historia relevante familje. Biopsi fetal lëkurë kryer
  midis 19 dhe 21 javë mund të zbulojë trashje e corneum shtrese, që nuk është
  ekziston normalisht deri 24 javë. Kjo korrespondon me lamellash

  ichthyosis, hyperkeratosis epidermoliticheskomu "fetus palaço."


  Trajtimi ichthyosis

 • pothuajse të gjitha format e ichthyosis - vitaminë A klasat e 2-3 muaj 2-3 herë në vit ose tigazon (etretinat);
 • kur ihtioziformnoy thatë lamelare ichthyosis erythroderma dhe -
  etretinat, Isotretinoin 0,5 mg / kg. Retinoids janë të kundërindikuar në
  shtatzënisë;
 • me formë bulloz - Cloxacillin ose erythromycin;
 • Fondet keratolytycheskye: 6% probabilitet melhem salicili, 5,10% probabiliteti i melhem ure.
 • Gjatë ichthyosis fituar zakonisht lehtësuar trajtimin
  sëmundje themelor. Trajtimi i ichthyosis kongjenitale i vështirë, veçanërisht të saj
  format e rënda.

  Informacion nga neni "ichthyosis".