Ichthyosis, simptomat dhe Trajtimi


 • Çfarë është ichthyosis, simptomat dhe kursi
 • Çfarë është ichthyosis kongjenitale
 • Trajtimi ichthyosis

 • Çfarë është ichthyosis, simptomat dhe kursi

  Ichthyosis - një sëmundje e trashëguar manifestuar shkelje përgjithësuar e keratinization e lëkurës.

  Etiologji është i panjohur. Ka disa forma klinike,
  shkaktuar nga grupe të ndryshme të gjeneve mutants biokimike
  defekt nuk janë deshifruar plotësisht. Kushton rëndësi të madhe
  Vitamina A mangësi, endocrinopathy (tiroide hypothyroidism
  gjëndër, gonads).

  Normal (vulgare) ichthyosis
  - Forma më e zakonshme. Trashëguar në një model autosomal dominuese (trashëgimia përcjellë fëmijëve

  Prindërit e formës kongjenitale
  sëmundje.).
  Shprehur në fëmijërinë e hershme dhe karakterizohet me lëkurë të thatë,
  Formacioni më thekon saj sipërfaqësore të ngjyrës bardha ose pak gri,
  në raste të rënda të marrë formën e pllaka kafe dhe pllaka trashë,
  të ngurta në të prekur. Lëkurë lëkurë e madhe vathë dhe vathë eshtrat
  paprekur. Në fytyrë lëkurë zakonisht është i vogël, dhe pëllëmbët
  thembra nënvizoi vizatim
  Linjat e lëkurës. Djersitje është reduktuar, distrofia gozhdë e mundur
  pllaka dhe flokët. Ichthyosis Drejt shpesh e kombinuar me atopic
  dermatitis, eczema seborrheic, astma.


  Çfarë është ichthyosis kongjenitale  Ichthyosis kongjenitale janë të shprehur në lindje,
  ndarë në fetus ichthyosis dhe erythroderma ihtioziformnuyu. Ichthyosis
  fruta është e rrallë, e trashëguar në një autosomal ikës (lindjeve e mundur
  Fëmija i sëmurë nga i shëndetshëm
  prindërit.)
  zhvilluar në III-V muaj të shtatzënisë. Në lindje, lëkura e foshnjës
  i mbuluar me shtresa të trasha me brirë që i ngjajnë predhë breshkë
  ose lëkurë krokodili. Gojës shtrirë, ose joaktiv,
  Kontrasti ngushtuar ndjeshëm. Fëmijët shpesh e parakohshme dhe të paqëndrueshme.


  ihtioziformnoy erythroderma (grup i sëmundjeve të njeriut që janë reagim kryesisht inflamator gjithë lëkurë) të lëkurës që në lindje

  i mbuluar
  film i hollë thatë verdhë që kujton collodion pas
  refuzim cila është e qëndrueshme skuqje difuz gjithë
  lëkurës (duke përfshirë folds e lëkurës) dhe lamellated lëkurë,
  ashpërsia e cila rritet me moshën, dhe erythroderma
  dobëson. Ka gjithashtu një shumëllojshmëri të lindura bulloz
  ihtioziformnoy erythroderma - ichthyosis epidermoliticheskiy, karakterizohet
  më i rëndë me formimin e blisters. Në kongjenitale
  ihtioziformnoy erythroderma dëme të jetë e mundur sy (ectropion,
  blepharitis), distrofia gozhdë, flokët dhe Keratosis e shuplaka dhe shputa, lezionet
  nervor dhe sistemet endokrine.

  Sëmundja zgjat një jetë.


  Trajtimi ichthyosis

  Vitamina A brenda 30 pika 2 herë
  ditë për periudha të gjata kurse të përsëritura, festës / m ose
  kapsula, tigazon, vitamina B6 dhe B12 / m, hekur, arsenik,
  thyroidin (nën kontrollin e gjëndrës tiroide).
  Në raste të rënda,
  erythroderma ihtioziformnoy - kortikosteroidet nga goja.
  Treguar si rrezatimi ultravjollcë, banje detit, banjot me
  duke shtuar boraks, sode buke, niseshte, kripë deti. Krem yndyror me: nga pamja e jashtme
  vitaminë A, 10% krem
  e klorur natriumi, ure, derri yndyrë.

  Informacion nga artikullin "Ichthyosis".