Historia, diagnoza dhe trajtimi i sindromi sohrena Sjogren


 • Nga historia ...
 • Sindromi Sohrena (Sjogren së)
 • Sindromi Diagnoza Sohrena (Sjogren së)
 • Sindromi Trajtimi Sohrena (Sjogren së)

 • Nga historia ...

  Shkretëtirë e thatë dhe një pikë uji - këto emblemat zgjedhur të pacientëve të kompanisë Sohrena me sindromin (Sjogren së). Ndjenja e rërës në sy dhe në gojë e thatë - ankesat kryesore të pacientëve me sindromi Sohrena.

  Emri Sindromi Sohrena u emërua mjek Suedisht Henry Sohrena
  (Emri i tij është ndonjëherë i shkruar si Sjogren së). Një nga suedeze më të famshme
  Ophthalmologists lindur në 1899 në një familje të pasur borgjeze.

  Që nga fëmijëria, dua e muzikës dhe lexim.

  Muzika ishte një hobi për Henry
  jetës, ai nuk ishte vetëm një pianist i mirë, por edhe shkruante
  disa pjesë të vogla. Familja e Henry nuk ishte mjekët.
  E tij
  Vëllai më i vjetër filloi të studiojë mjekësi, por vdiq nga gripi spanjoll.
  Ndoshta ky ishte argumenti kryesor në favor të ardhmen tregtisë
  Henry. Në moshën 20 ai hyri në Institutin Karolinska në
  Stockholm. Ka takuar edhe dashurinë e tij të parë dhe të vetëm, Marinë
  Vajza Hellren Stockholm okulist, i cili më vonë u bë e tij
  gruaja. Henry studiuar me sukses dhe zgjedhur profesionin herët, të njëjtin
  si nuses dhe babai i tij, ishte një okulist. Në 1929, Henry


  Sohrenu takuar një pacient i cili i shqetësuar thatësi e syve,
  Goja e thatë dhe joints lënduar. Këto simptoma individualisht
  i njohur edhe mjekët.

  Henry Sohren dhe okulist francez Henry
  Houherot ishin të parët për të kuptuar rëndësinë e këtij kombinimi të simptomave.
  Gjatë dhe të vështirë studiuar Henry sindromi thatë. Ai shqyrtoi shumë kujdes
  pacientët duke përdorur metoda të rënda - studimin e sipërfaqes
  Membranat e syrit (kornea dhe konjuktiva) dhe nën mikroskop
  lacrimal fotografisë dhe gjëndrat pështymore. Sindromi i thatë ka qenë subjekt i tij
  Teza e doktoraturës. Shumë shkencëtarë udhëheqës trajtohen pastaj
  Exploration Henry skeptik, si rezultat, ai nuk e ka marrë titullin

  Profesor. Ishte një goditje. S për të ardhur shumë Sohrenu
  më vonë. Një nga veprat e tij janë përkthyer në anglisht, dhe pastaj
  pasoi ftesa për konferenca të ndryshme dhe simpoziume. Çfarë
  njohje duhej të priste një kohë të gjatë më parë, por në moshën 62
  shkencëtar i quajtur një profesor. Henry Sohren vdiq në 1986,
  varrosur në Stokholm me gruan dhe prindërit.


  Sindromi Sohrena (Sjogren së)

  Sindroma Sohrena - një gjendje në të cilën
  qelizat e imunitetit të depërtojnë gjëndra që prodhojnë lagështi, të tilla
  si lacrimal, pështymës kanceri gjëndër Bartoliniyevi vaginë. Gjëndra
  shkatërruar, në mënyrë që ata të fillojnë të ndajë lagështi të mjaftueshme.


  Sohrena sindroma - një nga autoimune më përbashkët
  Sëmundjet. Për shembull, ajo prek rreth 4000000 amerikanët. 9 nga 10
  Pacientët - gratë. Mosha mesatare e fillimit të sëmundjes rreth 40 vjet. Në
  50% sindromi Sohrena ndodh në mënyrë të izoluar, dhe në 50% - së bashku
  me sëmundje të tjera të indeve lidhës: artrit reumatoid,
  eritematosus sistemik lupus, skleroderma sistemike, polimiositi, ose
  dermatomyozytom.

  Simptomat më të zakonshme janë të thatë,
  Ndjenja e sadnenyya rërë dhe sytë e djegur, fotofobi. Sytë mund të
  bëhen të kuqe në qoshet, ndërsa gjumi formë kore. Në shumë

  Rastet përparuara nelechennoho sindromi Sohrena, kornea mund
  ulcerat formuar. Në vend të ulcerat shërohesh formuar mbresë që
  çon në humbjen e vizionit apo edhe verbëri.

  Në njerëz, ka tre gjëndra të mëdha pështymës, sublingual, pranë veshit
  dhe Wharton. Sindromi Sohrena nganjëherë ata bymehet dhe
  bëhen të dhimbshme, ndonjëherë gjëndra në rritje mund të ndodhë në
  ethe sfond. Goja e thatë ndërhyn them përtypet i vështirë dhe
  gëlltitjes, ushqim veçanërisht i thatë çon në progresion e kariesit dhe
  sëmundje çamçakëz, ajo mund të plas dhe të bëhet i dhimbshëm.

  Goja e thatë dhe hunda janë shkaku shqetësim i shijes dhe

  erë. Fyt i thatë shkakton kollë, predraspolezhennosti të
  bronkit dhe pneumoni. Pacientët me Sohrena sindromi profesion të cilit
  lidhur me të folurit publik (mësuesit, spikerët) në
  disa raste të duhet të shkojë në një punë tjetër. Ndonjëherë
  thatësi ndjerë në organe të tjera. Vuajtje mund të ndikojë veshkat,
  traktin gastrointestinal, enët e gjakut, mushkëritë, mëlçinë,
  pankreasit dhe sistemit nervor qendror. Shumë pacientë
  duke përjetuar lodhje dhe dhimbje të përbashkët. Pacientët me sindromën
  Sohrena ka një tendencë për disa kancer
  sëmundjet, kështu që rreziku i gjetjes Limfoma është rritur 40 herë,

  në krahasim me të tjerët, sepse të gjithë pacientët me këtë sindrom
  duhet të shqyrtohet me kujdes dhe nën konstante
  mbikëqyrje mjekësore. Çdo simptomat individuale të pacientëve,
  pamundur për të gjetur dy pacientë identike. Disa tregon
  sëmundje e lehtë, këta pacientë mund të për shumë vite nuk të kërkojnë
  kujdes mjekësor dhe të ndjehen relativisht mirë. Gjithçka
  të mësohen për të. Manifestime të tjera të së njëjtës sëmundje që shkaktojnë të rënda
  vuajtje.


  Diagnozë nga indromy Sohrena (Sjogren së)

  Sindromi Sohrena shpesh nuk diagnostikuar. Që jo të gjithë
  manifestimet e sëmundjes shfaqen në të njëjtën kohë, mjekët dhe dentistët

  ndonjëherë të trajtuar çdo simptomë individualisht dhe nuk e njohin sistemin
  sëmundje. Për më tepër, arsyet për thatësi mund të jenë të ndryshme, për shembull,
  si një efekt anësor i trajtimit të drogës (ilaqet kundër depresionit dhe drogës,
  presionin e ulët të gjakut). Nga fillimit të sëmundjes në formulimin
  diagnoza zgjat mesatarisht rreth 6 vjet.

  Nëse mjeku i dyshuar sindromin Sohrena, ajo mund të ketë disa analizat e gjakut. Faktor Antinuclear (ANF) - një grup i antitrupave që reagon me komponentet e bërthamës qelizore, ata janë 70% e pacientëve me sindromën Sohrena. SSA (ose RO) dhe SSB (ose LA) - shpesh gjenden në këtë sindrom, SSA - 70% dhe SSB - 40%.

  Faktor reumatoid (RF) - një test që tregon sëmundje reumatike është pozitive në 60-70% të pacientëve. Rritja e Shkalla e eritrociteve sedimentimit (ESR) tregon aktivitetin inflamacion. Sindromi gjithashtu rrit Sohrena imunoglobulinë G (IgG).

  Terapist gjithashtu mund t'i referohet pacienti për një okulist dhe dentisti për më shumë hulumtime. Testi Schirmer
  a produkte masë lot. Për të zbuluar qelizat abnormale
  në sipërfaqen e syrit përdorur ngjyrë rozë Bengal. Përveç
  që të shqyrtojë në sy duke përdorur një llambë çarë.
  Dentisti mund të masë
  Shuma e pështymës të prodhuar gjatë një periudhe kohore.


  Pështymës studime gjëndër scintigraphy funksion i gjëndrave të pështymës, sialohrafiya - thonë kanalet e tyre. Diagnoza gjithashtu ndihmon biopsi
  Buzët: sindroma e pështymës gjëndra Sohrena i vogël se
  vendosur në sipërfaqen e brendshme të buzëve, infiltrative
  Limfocitet që mund të shihen me mikroskop.


  Trajtim nga indromy Sohrena (Sjogren së)

  Pacienti kryesor mjek me sindrom të Sohrena - rheumatologist. Por
  sëmundja sy dhe semundja oral trajtohen me përshtatshme
  specialistë. Thatësi e gojës duke përdorur komponimet veçanta që zëvendësim
  pështymë. Për të ngadalshëm progresion të kariesit, në vend
  sweeteners sheqerit duhet të përdoret.

  Mos harroni
  Pastrimi i rregullt dhe vizita preventive dentare te dentisti. Sytë
  mund të mbrohen duke përdorur lotët artificiale (Lotët Naturale, Oftagel,
  Vidisik, Lakrisin) dhe syze dielli. Në disa raste,
  Mjeku sëmundje vonë fazë mund të rekomandojë një operacion të thjeshtë,
  si rezultat gyp i ngushtë i bllokuar lotsjellës, dhe lot më gjatë
  mbetet ne sy. Për të përdorur veçantë kripur hidratues hundës
  sprays. Kur lëkura e thatë mund të përdorni kremra të veçanta dhe në shtëpi - humidifiers. Nëse është e mundur, ju duhet të përpiqet të shmangë
  kondicionuar dhe ngrohje. A nuk merrni të përfshirë sunbathing,

  udhëtojnë për në klimat e ngrohta dhe dush, sidomos sauna. Thatësi
  lubrifikantë vaginale mund të ndihmojë të veçantë, por të përdorni vazelinë
  nuk duhet të jetë.

  Në varësi të shkakut dhe ashpërsia e simptomave mund të jetë
  përdorur droga nonsteroidal anti-inflamator (p.sh.,
  DIKLOFENAK) delagil, hormonet (glukokortikoide) dhe immunosupressanty.

  Sohrena Syndrome - një serioze, por zakonisht jo fatal
  semundja, nëse diagnostikuar në kohë. Më helm
  Jeta sytë e thatë dhe gojë, por trajtimi në kohë mund të filluar
  në mënyrë të konsiderueshme të ngadalësojë përparimin e sëmundjes, dhe në shumicën e rasteve
  gjithashtu të reduktuar ekspozimin e saj.

  Informacion nga artikullin "Cindromom Sohrena (Sjogren së)."