Kërpudha ngrënshëm si shkak i polyneuropathy


 • kërpudha "e gabuara"
 • Si kërpudhave ushqimor mund të shkaktojë polyneuropathy

 • kërpudha "e gabuara"

  Nëse vitin e kaluar për të derzhepidnahlyadu mes-gusht raportuar katër skonchavshyhsya, por këtë vit, që nga mesi i korrik në Rusi vdiq nga helmimi fungale janë pesë. Dhe kjo nuk është e gjitha: e shtunë 17-10 korrik njerëz me të njëjtën diagnozë janë marrë me helikopter nga Novokubansk në Krasnodar. Një nga gratë vdiqën gjatë hospitalizimit. Të mbijetuarit tani janë në kujdesit intenziv dy fëmijë të lidhur me një veshkë artificiale. Të gjitha viktimat - Banorët e një rruge, në darkë gala me kërpudha ftuar fqinjët.


  "White" kërpudha solli në shtëpi kokën e familjes, shofer shofer kamioni i cili kap ato në rajon Voronezh. Ky rajon i gjatë rus çon në numrin e helmimit kërpudha. Gjatë 5 viteve të fundit në rajonin Voronezh të helmimit kërpudha vrarë 128 njerëz. Gjëja më e keqe ishte 1992, kur spitali ishin më shumë se 400 kërpudha, 44 prej të cilëve vdiq, dhe 1999, kur 28 njerëz u vranë me kërpudha helmuarve 357.


  Ekspertët vendas nuk pajtohen në lidhje me pse rajoni i tyre është bërë i tillë "jonormal". Disa prej tyre besojnë se problemi është - thjesht statistikor. Në rajonin për shkak të pozicionit të saj gjeografik rritet numër të madh të kërpudhave të ndryshme, 500 lloje.


  Midis tyre - më shumë se 90 lloje të helmues dhe pangrënshëm. Rrjedhimisht, mbledhësit kërpudha shpesh i gabuar.

  Një tjetër version duket më realist - përveç kësaj, ajo shpjegon pse njerëzit janë të helmuar nga kërpudhave, të cilat konsiderohen gjithmonë të ngrënshëm. Mushrooms dhe miceli (miceli) si një sfungjer thith të gjitha substancat e dëmshme dhe metalet e rënda që do të tokës. Pra, edhe Maslyuk i zakonshëm i mbledhur në fabrikë kimike, kërpudha të aftë për të dërguar në botën tjetër. Në rajonin Voronezh vend fabrikave që lëshojnë ndotësve në atmosferë. Atëherë e tërë kimi i shiut të kthehet në tokë dhe akumulon në kërpudha.


  Dhe nga rruga, nuk është e nevojshme që të shndrrohet kërpudha. "Jo kërpudha mutants, fliten e në vitet e fundit, aty!" - Thotë oficerin shefi mjekësor rajonin Michael Chubirko Voronezh.


  Si kërpudhave ushqimor mund të shkaktojë polyneuropathy

  Mjekët ukrainas të cilët u përpoqën për të gjetur shkaqet e helmimit kërpudha në rajonin Mykolaiv, gjithashtu arriti në përfundimin se mutacionet fungjet që të bëjë asgjë. Në artikullin e tij "Karakteristikat e diagnostikimin dhe trajtimin e polyneuropathy shkaktuar nga helmimi me kërpudha" autorët theksojnë se nga 2002 në rajonin Mykolaiv, rreth 200 njerëz të sëmurë polyneuropathy rënda që dolën pas marrjes të ushqimit kërpudha ngrënshëm: kërpudha Chanterelle dhe.  Polyneuropathy, zhvilluar nga helmimi me kërpudha fillon dhimbje në duart dhe këmbët. Me progresion të sëmundjes shfaqen edemë, atrofi të lëkurës dhe simptoma të tjera. Reduktuara oreks, gjumë i shqetësuar, zhvillon neuroticism rënda. Që nga profesionistët më të shëndetit nuk janë të vetëdijshëm për mundësinë e polyneuropathy për shkak të marrjes të ushqimit e kërpudhave, rastet e para lidhur me të gripit, stresi nervor ose fizike, osteoporozën dhe shkaqe të tjera. Pacientët e trajtuar në specialitete të ndryshme mjekësore që vonuara fillimin e një terapi racional.  Mushrooms, duke çuar në polyneuropathy, të mbledhura vjelësit e përjetuar në mënyrë tipike kërpudha, shpesh hahet kërpudhave të ngjashme pa pasoja.

  Ajo u gjet gjithashtu se metodat e kërpudhave gatim nuk ndikojnë në zhvillimin e polyneuropathy. Helm Mysterious mbetet: nuk termostabilen shkatërruar nga gatim, pjekje, tharje dhe pickling. Magazinimi i kërpudhave të thata dhe të konservuara nuk do të zvogëlojë gjasat e helmimit. Kur të valë helm mund vozhonyatsya avull, studiuesit vërejtur çifte helmimi thithur gatuaj kazan gjatë kërpudha gatim. Sëmundje Regjistruar polyneuropathy baby, i cili ishte në gji.  Duke u ndalur në mushrooms faqen koleksion (pyjore, pranë fushat e drithërave dhe luledielli) dhe faktin se duke ngrënë kërpudha identike në pranverën e helmimit janë jashtëzakonisht të rralla, studiuesit hypothesized se substancë shkakton helmim mund të jetë një me helme që përdoren për kontrollin e brejtësit. Got miut helm për të migruar nga fusha të vendosura pranë shelterbelts dhe kopshte të braktisur, ku ata vdesin. Produktet e dekompozimit të tyre në kombinim me kimikatet toksike absorbuar kërpudha. Ka shumë të ngjarë helm që shkakton nevropati, i quajtur fosfidi zinkut.

  Sipas mjekëve të Ukrainës, metodat e edukimit shëndetësor të përdorur mediat nuk e zgjidh problemin.

  Ju mund, sigurisht, për të bërë fushatë për njerëzit për të blerë kërpudha në dyqane vetëm. Megjithatë, në mesin e pacientëve është e dominuar nga të ardhura të pakta dhe traditën e përdorimit të kërpudhat e egra "të lirë" mund të ndryshohet vetëm nëse është në përmirësimin e standardeve të jetesës. Nëse çdo gjë mund të zvogëlojë numrin e rasteve - po rregullon zbatimin dhe përdorimin e pesticideve.
  Informacion nga artikullin "kërpudha preferuar -. Djeshme ushqimor, sot helmues"