Infeksionet tjera që shkaktojnë aeruginosa Pseudomonas


 • Infeksionet e syrit të shkaktuara nga Pseudomonas aeruginosa
 • Osteomielit shkaktuar nga Pseudomonas aeruginosa
 • Arthritis shkaktuar nga Pseudomonas aeruginosa
 • symphysis shkaktuar nga Pseudomonas aeruginosa
 • Osteochondritis e këmbë të shkaktuara nga Pseudomonas aeruginosa
 • Infeksionet e traktit gastrointestinal
 • Infeksionet e traktit urinar shkaktohen nga Pseudomonas aeruginosa
 • Infeksionet e lëkurës dhe indeve të buta të shkaktuara nga Pseudomonas aeruginosa

 • Infeksionet e syrit të shkaktuara nga Pseudomonas aeruginosa

  Pseudomonas aeruginosa është një korne inflamacion personi (Keratitis) dhe inflamacion purulent prej skeleteve te brendshem te syrit (endoftalmit). Në lëndimeve të vogël të syrit ky bakter hyn përmes një defekt në korne.

  Shkaku i keratitit mund të jetë lentet e kontaktit, lente veçanërisht të butë për veshin zgjeruar.
  Burimi i infeksionit janë të njëjtat lente dhe zgjidhje për kujdesin. Përveç kësaj, pezmatimi i kornesë shpesh zhvillohet pas ekspozimit rrezatimit sytë në viktimat e djegie të rënda dhe në pacientët që janë në reanimim, veçanërisht pa ndjenja.


  Sëmundja zakonisht fillon me ulcerat e vogla në qendër të kornesë, e cila zgjeron dhe kap shumë më e kornea dhe sclera. Formuar gradualisht në sipërfaqen e pllakës mukoze ulçere-purulent. Ulcerat mund të kapur të gjithë kornea në më pak se 2 ditë, megjithatë, me subakut ajo rritet shumë më ngadalë.


  Gjendja e përgjithshme zakonisht nuk është prekur.


  Inflamacion purulent nga predha e brendshme të syrit (endoftalmit) ndodh kur thekshëm plagët e syrit pas operacioneve korneale në Keratitis komplikojë vrimë, dhe përhapjen e Pseudomonas aeruginosa nga gjaku.


  Zakonisht endoftalmit përparon me shpejtësi. Save shikimi nuk arrin, vetëm duke filluar trajtimin menjëherë.


  Simptomet përfshijnë dhimbje në sy, skuqje të syve, ënjtje të qepallave, ulur mprehtësi vizuale,
  plehu kopleniem direkt në frontin e irisit, etj


  Osteomielit shkaktuar nga Pseudomonas aeruginosa

  Osteomielit e shpinë të shkaktuara nga Pseudomonas aeruginosa, duke ndërlikuar infeksionet

  traktit urinar studim instrumentale dhe kirurgji në traktit urinar dhe
  organet gjenitale. Kjo ndodh kryesisht në të moshuarit dhe ndikon në lumbosacral.
  Përveç kësaj, përdoruesit e drogës injeksion priren sëmundje, e cila ndikon në të qafës së mitrës dhe
  shpinë lumbosacral.


  Psevdomonadnoy osteomielit e shpinë zhvillohet shpejt. Prandaj, diagnoza më vonë
  javë dhe muaj pas fillimit.


  Së pari, ka një dhimbje në qafë apo dhimbje prapa. Ethe dhe simptoma të tjera të përgjithshme janë të rralla. Karakterizohet nga dhimbje në rruaza prekur dhe kufizimin e lëvizjes.


  Për teknikat diagnostike radiologjike të përdorura, por metodat më të ndjeshme diagnostike - tomography (CT) dhe rezonancë magnetike (MRI) llogaritet.
  Informacion të vlefshëm zakonisht dhënë scintigraphy kockave.


  Për të përcaktuar shkakun e osteomielit kërkohet mbjellje.
  Material për të është marrë nga birë ose
  biopsi percutaneous kryer nën mbikëqyrjen e renthenoskopichnym. Ju mund të kenë nevojë për të hapur dhe
  biopsi.


  Arthritis shkaktuar nga Pseudomonas aeruginosa

  Në përdoruesit e narkotikëve injektues ndodh shkaktuar nga Pseudomonas aeruginosa artriti qelbëzuese e kafaz i kraharorit-heqësit të përbashkët, i kombinuar ndonjëherë me endokardit.

  Zakonisht prek një të përbashkët. Disi më pak vërejtur shpesh artrit e kafaz i kraharorit, joints brinjë.


  Me Arthritis Pain në lëvizshmëri të përbashkët dhe të kufizuar të supe, shpesh ethe. Këto simptoma janë mbajtur zakonisht për muaj, por nganjëherë për artrit është akute.
  Është vërejtur dhimbje, skuqje dhe ënjtje të përbashkët prekur.


  X-rrezet ndryshime të dukshme në të përbashkët prekur.
  Kur mbjellje e sstava lëngjeve apo biopsia materiale tregon aeruginosa Pseudomonas.


  symphysis shkaktuar nga Pseudomonas aeruginosa

  Infeksion Psevdomonadnoy pubike i përbashkët ndodh pas operacionit

  Intervenimet në organet pelvike dhe përdoruesit e drogës me injektim. Përbashkët pubike (symphysis)
  veçanërisht të ekspozuar ndaj Pseudomonas aeruginosa infektimit të gjakut.


  Për inflamacion të përbashkët pubike (symphysis) karakterizohet nga dhimbje në ijë, kofshë dhimbje, dhimbje në hip dhe dhimbje të barkut që është më keq kur ecin. Fever nuk është gjithmonë. Nga koha diagnoza është nga disa ditë deri në disa muaj.
  Për diagnozën përdorur X-rreze metodën e hetimit. Informative dhe scintigraphy
  kockat.


  Për për mbjelljen e birë nevojshme apo biopsi perkutan.

  Vetëm mori
  për të dalluar symphysis bakteriale e sëmundjeve të tjera.


  Osteochondritis e këmbë të shkaktuara nga Pseudomonas aeruginosa


  Shkaktuar nga Pseudomonas aeruginosa Osteochondritis (inflamacion i prylezhascheho kërc për të dashur kockave, kërc mbulon) eshtrat e këmbës ndodh si një komplikacion i plagëve të birë e këmbë dhe gjendet kryesisht tek fëmijët. Trupë proksimal i prekur, kockave fyell,
  joints plyusnefalanhovye, kockat, tarsal, calcaneus, dhe nyje të tjera të vogla dhe eshtrat e këmbës.
  Sëmundja zgjat një mesatare prej disa javësh. Gjendja e përgjithshme zakonisht nuk është prekur.
  Dhimbje tipike kur nadavlivnii, inflamacion i indeve përreth të butë.

  Në mënyrë tipike,
  radiografi informativ dhe scintigraphy e kockave.


  Nëse ju merrni një pleh të përbashkët birë i prekur, të cilat tregojnë aeruginosa Pseudomonas (errësirë ​​Gram e egra, kulture).


  Infeksionet e traktit gastrointestinal

  Infeksion Pseudomonas aeruginosa shkaktuar ndonjë traktin gastrointestinal - nga orofaringut në rektum. Më shpesh ato ndodhin në foshnjat dhe të rriturit me imunitet të reduktuar ndjeshëm. Qëndrim më të gjatë spitalor dhe antibiotik ndodh nën ndikimin e transportuesit Pseudomonas aeruginosa në dy pika. Me dobësimin e imunitetit (p.sh., për shkak të kimioterapi) bakter penetron nga zorrë të mëdha në gjak.  Pseudomonas aeruginosa shkakton enterocolitis nekrotizues (inflamacion të zorrëve të vogla dhe tolskoho) në foshnjat dhe pacientët e kancerit. Më të prekur çapok, zorrës së trashë dhe të verbër. Në gjakderdhje mukozës dhe ulcerat të shfaqet. Kur plagë shtrihet në submucosa, bakteret depërtojnë enët e gjakut dhe u përhap në të gjithë trupin. Humbjen cipë muskulor dhe i lëngshëm çon në zorrë vrimë dhe peritonit. Këto ulcerat janë gjetur ndonjëherë në orofaringut, ezofag, stomak dhe zorrë e vogël.


  Inflamacion i cecum (typhlitis) - një sëmundje që ndodh kryesisht në pacientët me leuçemi - shoqëruar me nekrozë dhe gangrenë e murit të cecum.

  Agjent i tij në shumicën e rasteve është e Pseudomonas aeruginosa.
  Typhlitis shpesh çon në zorrë vrimë, peritonit dhe vdekje.


  Pseudomonas aeruginosa është gjithashtu paraproctitis më e zakonshme shkaku në pacientët e kancerit.


  Infeksionet e traktit urinar shkaktohen nga Pseudomonas aeruginosa

  Pseudomonas aeruginosa - shkaku më i zakonshëm i infeksioneve dytësore të traktit urinar. Ato ndodhin kur instalimi kateter urinar, studime instrumentale, kirurgjikale
  ndërhyrje apo sfond traktit urinar pengim, urolithiasis, prostatitis kronike. Këto infeksione janë shpesh kronike apo karakter përsëritur.
  Pseudomonas aeruginosa është domethënie e mundur të gjakut në traktin urinar, por shpesh është e kundërta -
  infeksion të traktit urinar shkakton bakteret hyjnë në gjak.


  Infeksion kronik të traktit urinar në shpeshtë në mesin e kirurgji rindërtues iu nënshtruan në traktin urinar, pacientët me i themeluar kateter afatgjatë Foley, dhe në mesin e pacientëve me paralizë.


  Infeksionet e traktit urinar karakteristike e zgjatur, të përsëritura dhe kronike, dhe
  Rezistenca për të terapisë me antibiotikë. Ndonjëherë ka një privilegj i veçantë Pseudomonas aeruginosa
  Humbja - plagë mbi mukozës renale legen, uretër dhe fshikëz.


  Infeksionet e lëkurës dhe indeve të buta të shkaktuara nga Pseudomonas
  coli


  Pseudomonas aeruginosa lehtë penetron lëkurën e dëmtuar, plagë të infektuar, djegie, plagë, sores presion dhe të infektuar nga çdo fushë dermatosis. Infeksion Zhvillim
  promovuar ambient me lagështi (e cila është krijuar posaçërisht gjatë pelena lagësht në foshnje) dhe imunitetin ulur.

  Në pacientët me tretë-shkallë djeg shkaqet aeruginosa Pseudomonas djeg sepsë.
  Ajo obsemenyaetsya
  djeg penetron plagë nën një djegie në dermis, është futur në enët e gjakut dhe në gjak. Sepsis, përveç abuzim lëkurës paprekur, të nxitur antibiotik rezistente Pseudomonas aeruginosa specie karakteristike e sëmundjes djegur dhe imunitet të dobësuar.

  Me zhvillimin e infeksionit kore bëhet e zezë, temnokorychnevuyu ose ngjyrë vjollcë, hlubzhelezhaschie pëlhurë pathyeshëm, ka gjakderdhje dhe zhvishem parakohshme refuzimit. Edemë, hemorragji dhe shkatërrimi përhapur mbi lëkurë në zonat e shëndoshë të skuqje. Gjatë djegur plagës është formimi i kores së re (kore) në të zezë ose ngjyrë kafe. Ka ethe (ose rënie në temperaturën e trupit), ndërgjegje të dëmtuar, mbajtje urinar, të reduktojë presionin, ndonjëherë - dështim të frymëmarrjes ose pneumoni. Diagnoza e sepsë psevdomonadnoy vënë nën biopsi përshkruar klinike dhe të plagët e djegur.


  Kur mbjellje biopsia tregon aeruginosa Pseudomonas.


  Vaskë nxehtë, dush, Jacuzzi, pishinë, obsimeneni Pseudomonas aeruginosa, mund të jetë
  të shkaktojë inflamacion të follicles flokët (folliculitis) - një sëmundje që ndodh me skuqje të lëkurës itchy.

  Përshkruani të paktën dy shpërthime në spital të folliculitis shkaktuara nga Pseudomonas aeruginosa. Një prej tyre ka shërbyer si një burim i infeksionit për pishinë ushtrim. I nxituar ndodh vetëm në fushat e lëkurës të mbuluara me një kostum banje, apo shtrihet përtej tyre, kapjen jo vetëm kokën dhe qafën. Ka urnota, dhimbje koke, dhimbje veshi, dhimbje dhe ndjenja të djegjes në sytë, hundën, fytin, ënjtje të gjirit, cramping dhimbje barku.

  Rrallë është temperaturë të ulët-grade. Sëmundja zakonisht shkon larg tyre, në qoftë se ju të ndaluar kontakt me burimin e infeksionit. Megjithatë, në një shpërthime spitalore në mesin e tranzicionit me imunitet të kompromituar vrojtuar psevdomonadnoy një folliculitis gangrenizuar ecthyma.

  Informacione nga artikullin "Infeksionet e shkaktuara nga Pseudomonas aeruginosa"