Infeksionet që zhvillojnë në HIV


 • Cilat janë infeksione oportune
 • Cilat janë infeksione oportune
 • Parandalimi i infeksioneve oportune

 • Cilat janë infeksione oportune

  Kështu quhet sëmundje që mund të ndodhin në fazat e mëvonshme të infektimit me HIV në një sistem të dobësuar imunitar. Disa të zhvilluar vetëm në infeksionit HIV në kombinim me HIV tjetër janë formë veçanërisht të rënda, të rrezikshme për jetën.

  Vetë HIV nuk shkakton sëmundje ose vdekje, rrezikut të sëmundjeve oportune që zhvillohet në sfondin e infeksionit HIV. Këto sëmundje shkaktohen nga infeksione janë të padëmshme apo gati i pafajshëm nën imunitet normal, por zhvillimi i mangësi imune mund të çojë në probleme serioze.

  Ata janë quajtur gjithashtu sëmundje HIV-shoqëruara.

  Në kundërshtim me besimin popullor, një të thjeshtë të gripit të ftohtë apo nuk është më i rrezikshëm për njerëzit me HIV pozitiv se çdo tjetër. Jo të gjitha infeksioneve të lidhura me oportuniste dhe jo aq shumë.

  Cilat janë infeksione oportune

  Pneumoni bakteriale.
  Infeksioni me bakteret në infeksionin me HIV mund të zhvillojnë pneumoni bakteriale. Rreziku rritet nëse pini duhan apo droga të përdorimit. Parandalimi PTSP (pneumoni Pneumocystis) dhe ndihmon në parandalimin e pneumoni bakteriale. Bakteret mund të shkaktojnë çrregullime serioze gastrointestinale.
  Virusi lyth njeriut (HPV) - Infeksion i përhapur gjenital shkaktohet nga një grup i viruseve, të bashkuar nën emrin e "papillomavirus njeriut." HPV përhapet lehtë nga një person në tjetrin gjatë marrëdhënieve seksuale. Virusi shkakton lythat gjenitale që duken si gunga në sipërfaqe të penisit, vaginë apo anus. Disa lloje të HPV gjithashtu mund të jetë një shkak i kancerit të qafës së mitrës. Virusi mund të transmetohet nga një person në tjetrin, edhe në mungesë të simptomave. HPV mund të bartet në askujt, por njerëzit me sëmundjen e HIV është shumë më serioze dhe mund të rinovohet në mënyrë të përsëritur të kaluar një kohë të gjatë.

  I barnave të HPV ekzistojnë, por ka shumë mënyra për të hequr lythat dhe trajtuar dysplasia qafës së mitrës dhe anusit, të shkaktuar nga HPV.

  Histoplazmoza shkaktuar nga kërpudhat që jetojnë në tokë, i cili kalon përmes glasë zogu apo çështje të tjera organike. Në kërpudhat trupin e njeriut hyn thithjen e pluhurit që përmban kërpudhat. Ndikimi kërpudhat ekspozuar një shumë njerëz, por zakonisht në një trup të shëndetshëm nuk ka zhvilluar sëmundje. Histoplazmoza zakonisht prek mushkëritë, por në njerëzit me sistemet imun të dobësuar mund të përhapet në të gjithë trupin. Histoplazmoza nuk transmetohet nga personi në person.

  Histoplazmoza trajtohen drogë antifungal.

  Kandidozë (mëllenjë) zakonisht ndikon në gojë, fyt, mushkëri dhe / ose vaginë. Kërpudhave që shkaktojnë candidiasis, natyrisht i pranishëm në trupin e njeriut, ata janë shkaku i të shumtën e rasteve. Gjetur shpesh në njerëz me HIV-negativ, por HIV-pozitiv kanë tendencë shumë më shumë për të. Rastet e rënda të candidiasis janë njerëz me status imunitar më poshtë 200 qelizat / ml. Candidiasis është trajtuar me drogë antifungal, por rastet e përsëritura nuk janë të rralla.

  Mycobacterium avium kompleks - A semundja e shkaktuar nga Mycobacterium avium dhe Mycobacterium Mycobacterium intracellulare.

  Këto dy lloje të ngjashme të baktereve janë të pranishme kudo në ujë, tokë, pluhur dhe ushqim. Infeksioni mund të ndikojë askujt, por rrezik HIV-pozitiv i sëmundjes së rëndë është shumë më e lartë. Bakteret mund të ndikojë në disa fusha ose përhapet në të gjithë trupin. Ka një gamë të gjerë të produkteve për parandalimin dhe trajtimin e avium kompleks Mycobacterium, dhe për të parandaluar shpërthimet e tij të përsëritura.

  Meningjit kriptokoksik. Shkaktuar nga kërpudhat Cryptococcus, e cila në kushte normale është e pranishme në tokë, ku ajo kalon nëpër glasë zogu. Në njerëz Kriptokoku hyn thithjen e pluhurit, e cila është aktualisht kërpudhat.

  Ndikimi kërpudhat ekspozuar shumë njerëz, por në një sëmundje të shëndetshme të trupit zakonisht nuk do të zhvillohet. Meningjit kriptokoksik nuk transmetohet nga personi në person.

  Cryptosporidiosis - Infeksion zorrëve transmetohet lehtë nga kontakti me ujë, feçe dhe ushqim të kontaminuar me parazit i zakonshëm Cryptosporidium. Në sëmundjen e-negativ HIV zgjat një në dy javë, por në njerëzit me HIV, ajo mund të zgjasë shumë më gjatë dhe madje kërcënojnë jetën. Ilaçe për parandalimin dhe trajtimin e cryptosporidiosis nuk ekziston, por ka një shumëllojshmëri të metodave për të lehtësuar diarre shkaktuar nga infeksioni.

  Herpes zoster (Herpes zoster) , i njohur gjithashtu si herpes zoster, është shkaktuar nga i njëjti virus herpes lisë së dhenve-zoster, si li e dhenve.

  Edhe pse virus prek njerëzit e HIV-negativ, ajo është më e përhapur në mesin e HIV-pozitiv pavarësisht nga një dobësim i sistemit imunitar. Rezultat i humbjes virus është i nxituar jashtëzakonisht e dhimbshme në gjoks, mbrapa dhe fytyra. Skuqja zakonisht shfaqet në një pjesë të trupit dhe mbajtur disa javë. Herpes zoster trajtohen drogë protyherpesnyy dhe pajisjet për anestezi.

  Pneumoni Pneumocystis (PTSP). Patogjen - organizëm Pneumocystis carinii, që jeton kudo në mjedis. Besohet se kërpudhat përhapet nëpërmjet ajrit. Kërpudhat mund të jetë i pranishëm në mushkëritë e të gjithë, por pneumonia zhvillon vetëm në njerëzit me status imunitar më poshtë 200 qelizat / ml.

  Pneumoni Pneumocystis pse ekspozuar plotësisht në parandalimin dhe trajtimin, por është një sëmundje serioze që nëse nuk trajtohet mund të jetë fatale. Pneumoni Pneumocystis është e shërueshme dhe parandalimi përmes një shumëllojshmëri të antibiotikëve, të tilla si kotrimoksazola (Biseptol).

  Virusi Herpes simplex (HSV) - A semundja e shkaktuar nga nje virus Herpes simplex. Virusi herpes simplex shkakton plagë mbi buzët ("ethet") dhe sytë, dhe ky virus shkakton gjenitale apo herpes anal. Njerëzit me HIV janë njolla më e zakonshme herpes dhe më të fortë se në HIV-negativ. Në status të ulët imunitar përbën një problem serioz.

  Drogë antiherpetic ekzistues të lehtësojë simptomat dhe për të parandaluar herpes, por jo të kuruar atë plotësisht. Nëse nuk keni virus simplex herpes, për të shmangur infeksionin, e cila mund të ndodhë përmes kontaktit seksual ose përmes kontaktit me njerëz boleyuschymy formë aktive të herpes.

  Toksplazmozës. Patogjen - parazit brendaqelizor Toxoplasma gondii, e cila shkakton tek njerëzit me status imunitar më poshtë 100 inflamacion të trurit - encefalit. Toksplazmozës transmetohet me anë të përdorimit të gjysmë-pjekur mish, si dhe kontaktit me feçe e macet.
  Toksplazmozës nuk transmetohet nga një person në tjetrin dhe nuk zhvillohet në njerëzit me sistemet imun të shëndetshme.

  Pas infektimit të toksoplazmën mund të jetojnë gjatë në trup, duke reduktuar statusin imunitar nuk do të shkojë në një sëmundje të rrezikshme të infeksionit.

  Tuberkulozi (TB). Infeksion bakterial i rrezikshëm që zakonisht prek mushkëritë. Njerëzit mund të jenë të infektuar me TB nga një pacient me kollitet aktive TB, teshtin ose në bisedë. Edhe pse TB mund të merrni të sëmurë dhe HIV-negativ, për njerëzit me rrezik të HIV-it është shumë më e lartë. Edhe pse jo çdo person i sëmurë TB është i infektuar me HIV, infeksion TBC përshpejtohet zhvillimi i HIV është shkaku kryesor i vdekjes në mesin e njerëzve me HIV pozitiv në botë.

  Kjo është arsyeja pse HIV-pozitiv është parandalimi shumë e rëndësishme, diagnoza në kohë dhe trajtimin e tuberkulozit. Prania e Mycobacterium përcaktohet nga lëkurës testit provë - ajo duhet të kryhet rregullisht, të paktën një herë në vit. Nëse testi është pozitiv (papulë më shumë se 5 mm në diametër), është përshkruar trajtimin izoniacid parandalues. Varësisht nga shkalla e trajtimit të sëmundjes mund të duhen muaj dhe madje edhe vite.

  Citomegalovirus (CMV)
  mund të shkaktojnë njerëzit me status të ulët imunitar sëmundje e rrezikshme e syve - e retines - të çon tek humbjes së vizionit. CMV gjithashtu shkakton sëmundjeve të traktit gastrointestinal, sistemit nervor dhe organet e tjera.

  Një përgjigje pozitive për antitrupa CMV dhe të statusit të imunizuar trajtimit të ulët caktuar parandalues ​​(Ganciclovir dhe droga të tjera). CMV është tashmë i pranishëm në trupin e shumicës së njerëzve, ajo transmetohet shpesh përmes kontaktit seksual. Nëse jeni të CMV ohoronyaytesya negative duke përdorur kondom dhe seksit të sigurt.

  Parandalimi i infeksioneve oportune

  Kur HIV është e rëndësishme për të shmangur infeksionet që mund të jetë e rrezikshme nëse dobësuar imunitetin. Por për të jetuar "nën kapuç" është gjithashtu nuk kërkohet.

  Disa udhëzime bazë mund të ju ndihmojë të shmangur probleme:

 • Bisedoni me mjekun tuaj për vaksinim kundër infeksioneve të ndryshme.

  HIV-pozitiv nuk janë të rekomanduara "vaksinë e gjallë", në raste të tjera ata janë të kundërindikuar.
 • Mos hani peshk të papërpunuara dhe vezë, mish apo neprozharennoho pulave, ato mund të jenë baktere të rrezikshme. Ushqime të papërpunuara dhe të gatshme për t'u ngrënë duhet të ruhen ndaras dhe të prera në bordet e ndryshme të prerjes. Mos ruani ushqime shumë të gjatë pa ha se "është gati për të shkuar keq." Gjithmonë tërësisht lani frutat dhe perimet, dhe e dorës natyrisht.
 • Qentë dhe macet janë ushqimi më i mirë ushqyer special, mish jo i gjallë, dhe mos kaloni vizita të rregullta te vet. Cats bëni më mirë krejtësisht shtëpi dhe nuk le jashtë.

  Nëse jetoni në mace tabaka në shtëpi vetëm për të ndryshuar atë në doreza. Kur statusi imunologjik poshtë 200 qeliza / ml më mirë në qoftë se dikush tjetër do të bëjë atë.
 • HIV-pozitive gratë duhet të rregullisht (rreth çdo 6 muaj) të bënte një ekzaminim gjinekologjik. Të jetë i sigurt për të kontaktoni doktorin tuaj në ciklin menstrual, shkarkimin abnormale vaginale apo dhimbje në bark. Është e këshillueshme për të bërë ekzaminimin e rregullt citologjike e qafës së mitrës, ajo do të parandalojë zhvillimin e kancerit.
 • Kur statusi imunologjik poshtë 100 qeliza / ml për të pirë vetëm në shishe ose ujë të zier është e mirë për parandalimin e infeksioneve të tilla si cryptosporidiosis.

 • Nëse është e mundur, për të shmangur kontaktin me njerëzit me TB aktiv. Nëse keni pasur një rrezik të ngjashëm - shih mjeku juaj mund të kanë nevojë për trajtim parandalues ​​që do të parandaluar zhvillimin e TB.
 • Së fundi, mos harroni të shkoni te mjeku kur i rëndë dhe simptomat që mund të aplikohen në mënyrë të veçantë ndaj infeksioneve, temperaturë të lartë; Gjak në stol; diarre të zgjatur; dhimbje të forta në gjoks apo bark; dhimbje koke neprohodyachiy; gulçim; vizion të paqartë; djegia dhe ulcerat në gojë. Këto manifestime nuk mund të jetë i lidhur me ndonjë sëmundje serioze, por pse të marrin rastin në qoftë se ju mund të ndihmojë të shpëtoj prej tyre?

  Informacion nga artikullin "Lufta kundër infeksioneve oportune."