Mononukleoza infektive apo pasojat puthjeve


 • "Harvest" virus
 • A nuk do të vonojnë shkuar te mjeku
 • shërohen të gjithë, por ngadalë

 • Pasi sëmundja nuk është e njohur - "sëmundje potsilunkovoho", "sëmundje e shishes", "ethe gjëndrave", pectoris monocitike, sëmundje Filatov. Mononukleoza infektive është konsideruar gjithashtu një "sëmundje e re", - ai është në kërkim të viktimave të tij në mesin e njerëzve nën 35 vjeç. Ne gjithashtu e dimë se shkalla më e lartë e mononucleosis infektive të ndodhë në muajt e vjeshtës, edhe pse ajo i infektuar kryesisht në verë.

  Kjo sëmundje thotë se MD, profesor i Universitetit Shtetëror rus Mjekësi Alexander Karabinenko.
  "Harvest" virus

  Infektive mononukleoza - sëmundje virale. Është Epstein - Barr virus, e cila i përket grupit të viruseve herpes. Ajo është transmetuar viruset mënyrat më tradicionale - ajrore, kontakte, dhe transfuzionet e gjakut.

  Por viktimë më infektive mononukleoza prekje me pështymë. Prandaj, potsiluvavshys infektuar me mikun mononukleoza, shishe vidpyvshy birrë me të tyren ose dokuryvshy cigaren e tij, ju jeni shumë gjasa për të mbushëse me rradhët e sëmurë.

  Nuk është çudi, të ashtuquajturat grupe të organizuara - hostele, shtëpitë e fëmijës, kopshte dhe kampet - virus merr mbi tokë pjellore dhe të mbledhë bujare "korrat".
  Kjo kontribuon në faktin se mononukleoza infektive periudhës së inkubacionit të gjatë. Simptomat e para - ethe, dhimbje e rëndë i lënduar, lodhje dhe rritjen e nyjave limfatike të qafës së mitrës 2-3 cm - mund të jetë një "viktimë" jo më herët se dy muaj pasi virusi hyn në trup. Por nga kjo kohë sëmundja nuk shfaqet dhe virusonosiy një jetë aktive, duke ndarë virusin me miqtë dhe familjen. Megjithatë, kohëzgjatja e periudhës së inkubacionit gjithashtu varet nga gjendja e imunitetit - në qytetarë të brishtë simptomat e para mund të shfaqen brenda dy ditëve pas kontaktit me një të infektuar.  Parë "këmbanat" sëmundje ai vuajti shpesh vlerëson si anginë. Feature Epstein - Barr virus në se ajo ndikon në indet limfoide. E shtënë e parë të marrë në nyjet limfatike dhe bajamet - në pacientët edemë indet limfoide pesters kongjestion i hundës, zërin hundës, dhimbje të rënda në fyt, si një dhimbje të fytit, gërhitës dhe natën.

  Kur mononukleoza infektive gjithmonë në një farë mase e prekur mëlçinë dhe mërzi - ata të rritur në madhësi dhe bëhet i dhimbshëm në prekje (kontakt). Në disa pacientë një ndjenjë e shurdhim në kuadratin e djathtë e sipërme dhe urinë të errët. Shpesh sëmundja është me verdhëz.  Ethet në mononucleosis infektive mund të ndodhë në valë - nga ndryshimet e temperaturës gjatë ditës nga 1-2 gradë. Sëmundja shpejt dhe në heshtje shkon në fëmijët e vegjël vuajnë adoleshentët më të vështira dhe të rinjtë nën 30, gjeneratat e vjetra kanë tendencë që të ketë një virus - mononukleoza infektive referohet sëmundjeve që lënë pas imunitetit të rimëkëmbjes.


  A nuk do të vonojnë shkuar te mjeku

  Edhe pse simptomat e mononucleosis infektive janë mjaft karakteristike, vetëm mund të diagnostikojnë një mjek në bazë të hulumtimeve laboratorike. Kur mononukleoza në gjak rrit numri i limfociteve dhe qelizat atipike shfaqen - qelizat mononuclear atipike që paraqesin në gjak nuk duhet.

  Konsultimi është e nevojshme dhe për të përjashtuar një sëmundje të tmerrshme - dhe sëmundje të difterisë e sistemit limfatik.

  Trajtim specifik i mononucleosis nuk ekziston. Sëmundja trajtohet si të gjitha sëmundjet virale, pacientët janë të rekomanduar të pijshëm shumë lëngje, ushqim të fortifikuar, pjesa tjetër krevat, fyt antiseptik, vasoconstrictor hundë bie dhe antipyretics në rast të temperaturë të lartë.

  Rastet e rënda mund të kërkojnë barna hormonale anti-inflamator, por kjo për fat të mirë është e rrallë.


  shërohen të gjithë, por ngadalë

  Faza akute mononukleoza zgjat rreth dy javë, e ndjekur nga një rimëkëmbje të ngadaltë.

  Por jehonat e sëmundjes mund të jetë konfuze për një kohë shumë të gjatë. Rritja në nyjet limfatike dhe dobësi të vazhdojnë për muaj, dhe akuza të gjakut rikthehet më ngadalë - qelizat atipike mononuclear mundemi "gabim" në analizën për vitin.

  Virusi mononukleoza infektive ka aktivitet onkogjenik, sepse pas shërimit ende të rekomandojë pacientëve për gjashtë muaj përvojë në sëmundjet infektive. Komplikimet më të shpeshta të mononucleosis infektive - një shpretkë ruptured, sëmundje të zemrës dhe të mushkërive. Brenda dy muajve pas sëmundjes, mjekët rekomandojnë pacientët e tyre që të mos angazhohen në sport dhe punë të rënda fizike.  Informacion nga artikullin "mononucleosis Infektive, një sëmundje të re."

  Diskutoni në komunitet