Infarkt miokardi


 • Çfarë është ajo?
 • Pse ndodh kjo?
 • Çfarë nëse kjo ndodh?
 • Simptomat dhe Diagnoza e sulmit në zemër
 • Trajtim
 • Rehabilitimi pas sulmit në zemër
 • Parandalim

 • Çfarë është ajo?

  Myocardium - një muskul të zemrës. Në arteriet,
  i quajtur koronare, ajo hyn në gjak. Nëse
  ndonjë prej këtyre arterieve të bllokoj mpiksje gjaku - trombo,
  ajo pjesë e zemrës, të cilën ajo ushqen, është pa furnizimit me gjak,
  dhe kështu pa oksigjen. Qelizat "dietë uria" mund të sulmojnë
  jetojnë në të mirë 20-30 minuta. Atëherë ata vdesin - kjo është
  miokardit nekrozë komplot në inde të zemrës. Në zonën e prekur
  mbresë mbetet.

  Kohët e fundit, infarkt miokardi shpejt
  "Rinj". Sot nuk është e pazakontë kur ajo prek njerëzit, gati
  tridhjetë kaluar pragun. Megjithatë, në gratë më të rinj se 50 vjet
  sulm në zemër - një gjë e rrallë. Deri në kthesën e anijes nga
  atherosclerosis i estrogjenit dhe hormoneve të tjera të seksit.
  Por me fillimin e grave të menopauzës, për dallim, sëmuren më shpesh meshkujt.


  Atë
  kjo ndodh?

  Shkaku kryesor i sëmundjes - ateroskleroza, e cila eshte pothuajse
  secili prej nesh. Përveç kësaj, ne e quajmë rrethanat jetësore
  (Dhe i varur nga ne dhe jo), në të cilin mundësia e kontraktimit më
  I lartë:

 • mashkull;
 • Grave të moshës rrezikshme në vijim


  50 vjet
 • trashëgim (sëmundje koronare të zemrës, sulmi në zemër, goditje,
  të paktën një prej të afërmve të drejtpërdrejta: prindërit, gjyshërit,
  vëlla, motër, veçanërisht nëse sëmundja ata filluan
  deri 55 vjet);
 • kolesterolit ngritur gjakut (madh se 5 mmol / l
  ose më shumë se 200 mg / dL);
 • pirja e duhanit (një nga faktorët më të rëndësishëm
  rrezik!)
 • jetese mbipeshë dhe i ulur;
 • rritje
  tensioni i gjakut (mbi 140/90 mmHg në ndonjë
  mosha);
 • diabet.
 • Prania e të paktën një prej këtyre faktorë
  në të vërtetë rrit rrezikun e "takim" me infarkt miokardi. Për më tepër
  bashkuar çdo faktor të re rrezikut rrit gjasat

  i sëmurë në mënyrë eksponenciale.

  Ata gjithashtu thonë se
  baldness model mashkullor është një lloj shenjë paralajmëruese për një sulm në zemër,
  si një faktor në pamjen e baldness është rritur
  nivelet androgen, dhe në rastin e luhatjeve hormonal në trup
  përgjigjet ndryshimet në përmbajtjen e hormoneve rritet e gjakut
  presion dhe nivelet e rritura të kolesterolit.


  Çfarë nëse kjo ndodh?

  Atherosclerosis -
  një proces në të cilin një mur i arterieve të mëdha të depozituara disa
  yndyrna (kolesterol dhe lipide të tjera) në qoftë se ata janë më të mëdha
  në gjak. Këto vende në mur ku lipidet akumulimeve veçanërisht
  shumë janë të thirrur pllakave aterosklerotike.

  Pllaka - më
  fshij në murin vaskulare. Sidomos në qoftë se ajo është "e re" dhe ajo
  nuk ishin rebeluar ende kalcium. Në më të papritur moment muri
  pllaka, dhe kështu membrana e brendshme të arterieve të zemrës mund të plas,
  shpërthejnë. Për trupit është një alarm. Ajo kërkon për të goditur
  shëruar mpiksje gjaku.

  Prandaj, vend i dëmtuar
  menjëherë fillon të ngjizur gjak. Kujton trombo Edukimi
  kodrina mbledhje nga malet. Nëse ai nuk ka ndërhyrë, një mpiksje gjaku
  rritje të shpejtë deri të ngushtë gjithë arterie zhdoganimit. Pastaj qarkullimit të gjakut
  përmes ajo ndalon, fillon vdekjen e qelizave dhe zhvillimin sulm në zemër
  infarkt.

  Çfarë mëdha arterie nga trombo mbyllur, qelizat më shumë
  infarkt vdesin.

  Pllakatë Integriteti mund të thyejnë palpitations zemrës dhe presionin e lartë të gjakut.

  Miokardit Can
  të fillojë gjatë një stresi të rëndë fizik ose emocional,
  por ajo shpesh zhvillon për asnjë arsye të dukshme, si në qoftë se në një vakum
  vend. Është e mundur - edhe në gjumin e tij. Por është e "preferuar" e kohës së tij - në fillim
  mëngjes.

  Në varësi të madhësisë së pjesës infarkti
  në krupnoochagovy në të cilën nekrozë shtrihet gjatë gjithë trashësinë
  muskujve të zemrës, dhe imët. Më të ashpra sulmet krupnoochagovy zemrës
  i mëparshëm infarkt mur.

  Pasme miokardit ose anësore muret,
  veçanërisht melkoochahovom (nuk trashësi të plotë), efektet e saj nuk janë aq të
  traumatik. Mbresë mbi muskujt e zemrës është për jetën.
  Ajo nuk mund të shpërndajë, dhe zemra miokardi "kujton"
  gjithmonë.


  Simptomat dhe Diagnoza e sulmit në zemër

  Shenja e parë,
  Sulmi mund të dyshohet zemra zakonisht është dhimbje mizore
  gjoks, janë në mes të gjoksit. Zakonisht kusht
  pushoni; presion, pirja e duhanit, fasha mund të rrezatojë në krahun, shpatullat, përsëri,
  nofulla dhe qafë.

  Nëse ju pëlqen dhimbje angina ndodh gjatë
  ngarkesës dhe miokardit ajo është e fillon të forta e më shumë në pjesën tjetër

  dhe nuk është pranuar pas njëri tjetrit tableta nitroglycerin 3
  (1 tabletë nën gjuhë, çdo 5 minuta).

  Nëse këto
  shenja menjëherë të thërrasë një "ambulancë". Aftësia për të duruar në këtë
  rast - një armik i rrezikshëm. Ndonjëherë sëmundja manifestohet me të vjella ose
  siklet në bark, zemrës ose ndërprerje në vështirësi
  frymëmarrje, humbja e vetëdijes.

  Po, kjo ndodh kjo:
  njeri pësoi një atak në zemër edhe pa e vërejtur atë. I ashtuquajturi
  formë pa dhimbje i infarkt miokardi është më shumë i zakonshëm në njerëzit që vuajnë
  diabet. Ndryshimet që po ndodhin në të miokardit në mënyrë të qartë të dukshme

  në elektrokardiogramë. Për të sqaruar këtë zonë dhe shkallën e dëmit mund
  të jetë për ultrazërit zemrës (ehokardiografi), e cila mundëson
  shoh ndryshime strukturore. Në disa raste, mjeku juaj mund të rekomandojë
  i scintigraphy.


  Trajtim

  Për të luajtur atë të sigurt, të paktën
  sulm të dyshuar zemër, mjekët dërguar njerëzit në kujdesin intensiv
  të lagjes. Sa më shpejt, aq më mirë. Ajo është vetëm brenda
  Orët e para, hyjnë përgatitjet e veçanta mund të shpërbëhet
  "Fresh" mpiksje dhe rivendosur rrjedhën e gjakut në arteriet koronare. Pastaj
  duhet të parandaluar formimin e mpiksjen e reja të gjakut.

  Për këtë qëllim,
  Medikamente që koagulimit të gjakut i ngadalshëm.

  Një nga më të besueshme
  droga - aspirina, aspirina është normale.
  Ajo zvogëlon numrin e komplikimeve dhe zgjasin jetën për njerëzit që kanë vuajtur
  sulm në zemër.

  Shpesh përdoret në trajtimin e beta-bllokues. Këto
  droga të reduktuar kërkesën miokardit oksigjenit, dhe në këtë mënyrë të shpëtuar
  Qelizat e muskujve të zemrës nga vdekja, të zvogëluar madhësinë e nekrozë.
  Ata gjithashtu e bëjnë zemrën më ekonomike që miokardi
  shumë e rëndësishme.

  Në vitet e fundit, e përdorur për të trajtuar krizë zemre
  jo vetëm ilaçe. Në veçanti, e ashtuquajtura metoda invazive
  përfshijnë koronare angioplasty tullumbace.
  Angioplasty është treguar në

  terapi paefektshëm drogës. Përndryshe kardiak
  mund të sugjerojnë koronare arterie anashkalojë kirurgji shartim.

  Në parë
  ditë e kërkuar pjesën tjetër të rreptë krevat. Në këtë kohë, të dëmtuara
  zemra nuk mund të përballojë edhe një tions mini ngarkesa. Më parë personi
  pësoi një sulm në zemër, nuk ngrihet nga shtrati i tij për disa javë. Sot
  Pjesa tjetër afat krevat ulur ndjeshëm.

  Por ende,
  të paktën tre ditë pas një sulmi në zemër mund të gënjejë në shtrat nën mbikqyrjen
  mjekët. Atëherë lejohet të ulen pas duke up për të ecur. Fillon
  shërim, adaptim të ri "posleynfarktnoy" jetës së.


  Rehabilitimi pas sulmit në zemër

  Mund pas
  Kthimi i miokardit në jetën normale? Për të thonë në mënyrë të vendosur "po" ose "jo"
  i vështirë. Ajo është në të gjithë: një është një hamall, dhe tjetri
  kalon ditët e tij pas një tavolinë. Së pari ajo do të jetë e vështirë për të angazhuar
  Aktivitetet e zakonshme, dhe i dytë do të jetë pak bit. Përveç kësaj,
  komplikime, dhe shumica e të gjithë sulmeve të zemrës janë të ndryshme.

  Restaurim
  pas shtrirje të miokardit për disa muaj. Për shkak të sëmundjes
  jo i gjallë, ajo është e nevojshme për të shqyrtuar e jetesës së tyre, diçka në atë
  ndryshojë.

  Rehabilitimi fillon në spital, ku së bashku me primin
  droga dhe fizioterapi pasazh

  ndërtuar gradualisht deri intensitetin e stërvitjes. (Speciale
  vini re - fjalën "gradualisht").

  Në asnjë rast nuk do të detyrojnë ngjarje.
  A terapi fizike, duke ecur së pari në një sipërfaqe të sheshtë,
  pastaj - shkallët.

  Nga rruga, shkallët - një test i mirë
  gatishmëria për të qenë aktiv. Nëse pacienti mund mesatare ritmin
  deri në katin e katërt pa përjetuar dhimbje gjoksi ose gulçim, atëherë
  shërim është i suksesshëm. Për një vlerësim më të saktë të
  shpesh përdoret dosed me ngarkesë testuese. Ajo kryhet zakonisht
  një biçikletë të veçantë - biçikletë ose "udhë garash."

  Si
  kohë ju duhet për të marrë ilaçin? Përgjigja është e njëjtë: një jetë! Edhe sikur
  të ndjehen të bukur. Kjo është arsyeja pse ajo është e bukur dhe vazhdimisht
  droga e marra ndihmojë zemrën.

  A është e mundur që të jenë seksualisht
  Jeta pas një sulmi në zemër? Pa ndonjë turp të vënë këtë pyetje
  Mjeku. Çdo gjë do të varet se si ju lëvizë
  Ngarkesa politike fizkabinet (një akt seksual - një barrë dhe i konsiderueshëm).

  Por ka
  dhe e përbashkët për të gjitha rregullat që duhet të mbani mend se sexy
  Kontaktoni me fund të lumtur, por jo një sulm të ri të zemrës.

  Së pari, ajo duhet të jenë të njohur me një partner, dhe së dyti,
  në rrethin familjar, dhe së treti, duke zgjedhur pozicionin për marrëdhënie

  duhet të preferojnë këtë, në të cilin ngarkesa minimale - për shembull,
  në anën.


  Parandalim

  Prej disa faktorëve të rrezikut (gjinia
  dhe trashëgim) nuk mund të shpëtojnë. Por të gjithë mirë tjetër
  ekspozuar ndaj përpjekjeve tona! Ruajtja presion normal të gjakut,
  dhe sigurohuni që moti - për shembull, njerëzit me të lartë
  tensioni i gjakut është ngrohjes rrezikshme dhe gjeomagnetike
  ngjyrë kafe.

  Normalizimin e sheqerit në gjak. Lëviz më shumë! Plotësisht
  jo domosdoshmërisht "të drejtuar nga një sulm në zemër", mjaft një shëtitje në të freskëta
  ajrit të paktën 5-6 kilometra në ditë. Është e rëndësishme për të lënë duhanin - ajo
  një nga më të "agresive" faktorët e rrezikut.

  Mundohuni për të humbur
  peshë.

  Çfarë duhet të jetë pesha normale? Le të llogarisin: pesha
  në kilogram ndajnë rritje në metra, ngritur në shesh.
  Numri që rezulton është quajtur indeksi në masë trupit. Ne duhet të përpiqemi
  për të siguruar që ajo nuk kalon 26.

  Dieta duhet të jetë minimal
  përmbajtja e yndyrë të kafshëve dhe kolesterol. Më shumë fruta dhe perime.
  Në vend të mishit të derrit yndyrë - pulave mishit të bardhë, gjalpë, të zëvendësojë
  luledielli, yndyrë - peshk. Një dietë e tillë mund të zvogëlojë jo vetëm
  kolesterol, por edhe shpenzimet.