Miokardit Survival Guide


 • Çfarë është zemra pas një sulmi në zemër?
 • Gjashtë hapa për të mbijetuar
 • Çfarë ndodh një sulm të dytë në zemër?
 • Faktorët e rrezikut për sulm në zemër
 • Nëse keni pasur një sulm në zemër, të kërkojë të sigurojë që ...
 • Obschehoholesterina normal të gjakut
 • dietë anti arterosklerotik
 • Thotë MD, Profesor, Shef i Departamentit të
  rehabilitimi dhe parandalimi i mesëm i sëmundjeve kardiovaskulare
  Mjekësia DNITS parandaluese, Ministria e Shëndetësisë David Meyerovych Aronov.


  Çfarë bëhet e zemra pas një sulmi në zemër?

  Pas infarkt miokardi në rrëpirë e muskujve të zemrës është për shkak
  humbur pjesërisht funksionin e zemrës. Përveç kësaj, shkaku i infarkt miokardi
  - Atherosclerosis e zemrës - dhe mbetet, në fakt, mund

  gradualisht dhe nganjëherë përparojë shpejt.

  Të gjithë këta faktorë të flasin
  që, për fat të keq, të bëhet plotësisht i shëndetshëm pas sulmit në zemër
  e pamundur. Por kjo nuk do të thotë se ne nuk duhet të marrë kujdesin e tyre
  shëndetësor. Detyra e njeriut - për të siguruar se ajo është pothuajse e
  i shëndetshëm, që cilësia e tij e jetës do të jenë të kënaqur. 80% e pacientëve
  trajtimi i duhur, trajtimi dhe rehabilitimi është e mundur.

  Për shembull,
  nëse njerëzit të lënë duhanin, duke kufizuar futje alkoolit, stërvitje
  program i moderuar me kujdes merr përshkruar ilaçe,
  ajo siguroi një ndjenjë të mirë.

  Sigurisht, duhet të ndjekin disa rregulla, por ajo nuk është e vështirë


  - Ata mundësisht të mbajnë të gjithë, jo vetëm ata që kanë qenë
  sulm në zemër. Nëse ju jeni për shkak të sëmundjes koronare arterie operacioni në zemër iu nënshtrua, atëherë një
  muaj e gjysmë pas saj (në qoftë se operacioni ishte i suksesshëm dhe trupi
  është e qëndrueshme) ju mund të kthehen në punë të punëve të zakonshëm.

  Jo
  Mos harroni se një herë ju keni të rrezikuara, dhe duhet të rregullojë e tyre
  Zakonet për të shmangur komplikime të ishin shumë më pak e mori i dytë
  sulm në zemër.


  Gjashtë hapa për të mbijetuar

  Hapi 1. Ju duhet të marrë ilaçe të përshkruara nga mjeku.
  Justifikime të tilla si "do të bëhet më mirë - unë do të ndaluar të pijshëm pilulë", "unë jam i frikësuar dëm
  e drogës do të jetë më shumë se i mirë "," unë nuk dua të marrë të përdoret për të drogës "

  dhe kështu me radhë. n. pranohen. Ajo është rreth jetës dhe vdekjes. Droga bëjë
  një domosdoshmëri. Shqetësimet tuaja janë krejtësisht të pabaza.

  Për më tepër,
  Vetë ndërprerje ose të ndryshojë drogës mund të jetë
  i rrezikshëm - ka quajtur "fenomeni i tërheqjes." Qëllim
  droga të veprojë në mënyrë strategjike, dmth të parandaluar më tej
  progresion e sëmundjes shkaktohet pas infarkt miokardi:
  Aspirina zvogëlon koagulimit të gjakut; Statins të normalizuar nivelin e
  kolesterolit Cro mo; droga që trajtojnë hipertension,
  zvogëluar madhësinë e barkushe të majtë, e cila natyrisht rrit
  pas infarktit të miokardit, hipertensionit.

  Në total janë 4 klasa të barnave që ulin yndyrnat e gjakut në
  Gjaku dhe të japë efekt anti-sklerotike: Nikotina
  acid ngadalshëm leshim sequestrants acidit bile, fibrate
  dhe statins. Konsideruar përgjithësisht më të besueshme dhe efektive.
  Ndërlikim më i rrezikshëm i statins - një shkatërrim sistematik i muskujve -
  ndodh në rreth një rast të disa qindra mijë, por
  Rusia u vërejtur.

  Vendi ynë ka regjistruar statin e mëposhtme: Lovastatin,
  simvastatin, pravastatin, dhe atorvastatin flyuvastatin. Një ose dy
  tableta në ditë e këtyre barnave është e mjaftueshme për të reduktuar kolesterolit "të keq".

  I pyetur nëse duhet të marrë ilaçe për jetën, e vështirë
  përgjigj pa mëdyshje. Ndërsa këtyre vëzhgimeve atje. Kap një stacion
  5-6 vjet - kohë e nevojshme për të demonstruar plotësisht efektivitetin
  Mjekësia (rritja në diametër përfundimit arteriet progresion
  ateroskleroza). Por disa rezultate aty para.

  Për shembull,
  Edhe pse arteriet atherosclerosis ndikuar të qenët i qartë arterie
  rritur pas 3-4 vitesh të trajtimit, por pas 2 muajsh
  marrin terapi statin rrit rrjedhjen e gjakut në muskujt e zemrës, është i shtypur
  trombozë, predotvraschayutsya lloje të caktuara të aritmisë
  zemra.

  Hapi 2.

  Luftoni me atherosclerosis prej arterieve të zemrës dhe në kokë
  tru
  - A është shkaku kryesor i sulmeve në zemër, tru dhe vdekjeve. Në
  ajo do të duhet të rishikojë sistemin e saj të energjisë. Në atherosclerosis në
  Arteriet ekziston një rritje e substancave yndyrore (kolesterolit). Gradualisht
  yndyrore rritjet pllakë dhe bllokon qasje e gjakut në zemër, tru
  dhe organet e tjera. Ajo mund të ndezur, ulqerim. Nëse një
  këputje pllakë, ky vend është formuar mpiksje që mund të bllokojë
  arterie.

  Njerëzit të cilët kanë pasur një sulm në zemër ose goditje për shkak të trombozës
  omertvevaet i muskulit të zemrës ose trurit. Në vend të vazhdimisht

  muskujt duke punuar gradualisht rritet ind lidhës, duke formuar
  mbresë. Kjo zemër është sigurisht inferior në forcë dhe të shëndetshme
  durim.

  Gradualisht pjesa e shëndoshë e muskujve të zemrës merr përsipër
  funksioni i pjesës së prekur, por që mund të dobësojë veten. Nga këtu
  ka dështim të zemrës, aritmia. Mbrojtjet shumë
  operojnë, kontrollojnë sistemin kardiovaskular, zvogëlimin e
  efektet e sëmundjes. Por ata kanë nevojë për ndihmën tuaj - pa drogë dhe
  vetë-kontrollit është e nevojshme.

  Ul kolesterolin. Hiperkolesterolemia (
  rritur niveli) - arsyeja kryesore për atherosclerosis mësipërm.
  Kjo është nxitur kryesisht nga ushqime të pasura me kolesterol (gazele peshkut,

  e verdhë veze, mëlçisë, veshkave, trurit) dhe acide yndyrore ngopura
  (produkte të qumështit, yndyrë të kafshëve).

  Është e njohur se kolesteroli është "i keq" dhe "i mirë". Kur niveli i rritjes "i keq" kolesterolit ose
  mbetet i pandryshuar, por nivelet e kolesterolit "të mirë" reduktuar -
  sëmundje ndodh. Ndryshe nga kolesterolit të keq "ne nuk janë të mira
  mund të merret nga ushqimi. Ajo është prodhuar në trup në
  trajnimi i rregullt dhe i moderuar fizik.

  Përqendrimi i saj
  rrit, ndërsa duke marrë jo më shumë se 60-70 gram në ditë të pijeve
  ose 1 gotë verë të thatë të natyrshme. Por jo më! Intensiv
  fiznahruzka dhe rregullat e tepërta të alkoolit do të çojë në efektin e kundërt -

  shuarje e kolesterolit "të mirë".

  Rregullisht të kthehet në analiza, të shikojnë nivelin tuaj kolesterolit. Madje
  vetëm një rritje të vogël (mjaft pak) është e vendosur. Kjo
  kanë një arsye për të vepruar, ju duhet menjëherë të reduktuar kolesterolin në normale.

  Hapi 3. Lufta hipertensionit. Presion të lartë - një i fuqishëm
  faktor rreziku për atherosclerosis, dhe në këtë mënyrë një tjetër sulm në zemër. Rrezik
  hipertensionit dhe që është një rrezik i madh i hemorragji të trurit
  goditje apo tru. Kur kombinohet me hipertension
  atherosclerosis, rreziku i sulmit në zemër dhe sëmundjeve të tjera kardiovaskulare rrit 5
  kohë. Presion të lartë përshpejton atherosclerosis, begati atë dhe

  kontribuon në shfaqjen e komplikimeve.

  Sot, çdo hipertension me trajtimin e duhur në fazat e hershme
  rreth një e treta e pacientëve të çon për të përfunduar shërim. Në
  Përndryshe udhëzimet pajtueshmërisë mund të parandaluar dhe madje
  shkaktojë regres të ndryshimeve patologjike.

  Problemi është se shumë pacientë janë në dijeni të sëmundjes së tyre, dhe
  disa pacientë ende e di për këtë, por preferojnë të mos trajtohet ose
  ndryshojë regjim në tuaj (të reduktuar dozën e ilaçeve,
  organizojmë një pushim në trajtim, zëvendësim të drogës).

  Mjekët besojnë atë
  Shpresa normal naiv dhe bosh për një mrekulli. Hipertensionit ka

  pronë vazhdimisht duke përparuar, i vendosur kështu mënjanë "për më vonë" e tij
  Shëndeti nuk është e nevojshme.

  Përveç terapi të drogës është gjumë i rëndësishëm të paktën 7-8 orë në
  ditë, do të përpiqen për të shmangur shqetësime të panevojshme, emocional
  tension.

  Hapi 4. lënë duhanin! I rëndomtë mund të mendojnë kush
  lexuar këtë fjali. Nuk ka diskutim, por fakti që ju të ndërgjegjshme
  helmojnë trupin tuaj, gjithashtu, është një fakt. Të jetë i sigurt se
  Incidenti rol të rëndësishëm ka luajtur miokardit varësisë të cigareve. Dhe
  Nëse ju vazhdojnë në pirjen e duhanit, sfidant i parë për të qëndruar
  sulm në zemër dhe një duzinë sëmundje jashtëzakonisht të rrezikshme për disa

  Arsyet:

 • yndyrë në gjakun e duhanpirësve është më e lartë se në jo-duhanpirësve (e cila është një rrugë e drejtpërdrejtë për atherosclerosis);
 • Ora koagulimit pirja e duhanit është përshpejtuar në 15-26%, e cila çon në formimin e clots gjakut;
 • gjeti se nikotina ka aftësinë për të shkaktuar tensionin e lartë, është edhe një rrezik i anijeve sklerozë duhanit.
 • Kështu, pirja e duhanit - "përsosur mënyrë" lënduar veten, kështu që
  faktorët e rrezikut në një. Profesori i shquar L. Fogelson dikur
  tha: "Gjysma e pacientëve të ndaluar pirjen e duhanit pas sulmit të parë, dhe
  Pjesa tjetër - pas të dytin ". Na vjen keq, ju duhet të shtoni: "... në qoftë se ata
  të mbijetuar. "

  Përsëri duhani mitet lidhur.

  Për shembull, çfarë të mprehtë
  nuk ka pirja e duhanit është e keqe për trupin. Kjo është një gënjeshtër absolute. Ose:
  ish-duhanpirësve të fituar peshë. Ndoshta në qoftë se kjo ndodh dhe,
  pastaj pas 6-8 muajsh ju keni rnetes në ish-madhësi. Nëse shtesë
  £ ende atje, ju keni nevojë për të lëvizur më shumë dhe kufi
  Përmbajtja kalori të ushqimit.

  Një tjetër pengesë: lënë duhanin janë të shqetësuar dhe
  nervoz. Dhe kjo mund të luftohet duke marrë për herë të parë
  qetësuesve, droga anti-ankthi.

  Hapi 5. Get shpëtoj e trashje. Kjo është gjithashtu një faktor rreziku i
  e cila është shkruar dhe thënë mjaft. Për shkak se obeziteti është tashmë
  Sulmet dobësuar zemrës dhe vështirësi kryerjen e funksioneve të tij.

  Deri tani
  metodë e luftimit të trashje një: aktivitet fizik, i emëruar
  mjeku në varësi të sistemit kardiovaskular, dhe
  dietë të ulët kalori.

  Hapi 6. veprim më shumë. Fitness - një mjet efektiv
  atherosclerosis luftuar. Njerëzit të cilët rregullisht merren me të
  (30 minuta të paktën tri herë në javë), përmirëson gjendjen e gjakut
  Normat yndyrore, reduktohet sensibilitet për trombozë,
  zhvillimin e enët më të vogla të gjakut që ushqejnë muskulin
  zemrës, kolesterol normal, gradualisht "shpërndarë" yndyrë
  pllakë.

  Kur pasiviteti fizik, në të kundërt, nuk ka asnjë copëtim i plotë

  yndyrë dhe kolesterol, ata janë depozituar në muret e arterieve, duke shkaktuar dhe
  rritjen e arteriosklerozës.

  Nëse ju infarkt i përfshirë në mënyrë aktive në sport, ngarkesa do të
  ulur ndjeshëm. Problemi më i madh në tenis dhe
  lojtarët. Ata gjithmonë ngarkesës papritur, shpesh
  i tepruar dozimin ata pothuajse e pamundur.

  Prandaj, pas
  infarkt miokardi vijim sporte nuk janë të rekomanduara për shkak se ata mund
  të jetë i rrezikshëm.
  Zelli i tepruar në edukimin fizik mund të provokojë
  angina, i dytë miokardit, krizë hypertensive.

  Sa për qendrën moderne palestër, atëherë ata janë të
  duke ofruar muskujt e pompimit dhe të papërshtatshme për pacientët me

  sëmundje të zemrës. Nëse ju nuk e keni kap një program të personalizuar dhe jo
  Mjeku sipër Këshilla më e mirë për të mos rrezikojnë shëndetin e tyre.

  Paralajmërimet e veçanta rreth aktivitetit fizik unë dua të kushtoj
  Cottagers dhe cirk. Kopshte GRUB - thjesht rusisht
  tipar, kështu që është e zakonshme "sulm në zemër në një shtrat" ​​ose "sëmundje perime." Aktiviteti fizik Efikasiteti nuk është
  Emri. Në stacionet janë vetë kryesisht të moshuar shpesh -
  janë mbi aftësinë e kufizuar.

  Në mënyrë të qartë, shpesh duke i dhënë - një infermiere
  familjar. Por kultivimi - kjo është punë shumë e vështirë fizike në
  e cila ka veprim absolutisht kundërindikuar, duke përfshirë

  ndërtimit dhe riparim punë kur ngriti ashpërsi të madhe.


  njerëz të sëmurë ajo mund të çojë në pectoris (kështu
  ju duhet gjithmonë të ketë një nitroglycerin për lehtësimin e një sulmi). Mund
  zhvilluar e krizave të rënda hypertensive, nganjëherë në
  pash. Në rastet më të rënda në zhvillim të zemrës ast ma, dhe nëse
  jo ndihmë në kohë, njerëzit mund të vdesin.

  Nëse puna nuk mund të shmanget, të veprojë me kujdes, ngadalë. Çdo
  20-30 prishet minutë. A nuk e vënë një detyrë për të kryer
  një sasi të caktuar të punës. A sa më shumë punë, dhe
  jo sa më shumë që ju dëshironi.


  Çfarë ndodh një sulm të dytë në zemër?

  Sulmi i dytë zemër ndodh në 10-20% të pacientëve. Kjo është për shkak të shkallës së
  Ndryshimet që janë aq të fortë se ata kanë mjaft për një të dytë, dhe
  sulm në zemër treta, veçanërisht në qoftë se ka rekomandimet e nevojshme.

  Probabiliteti i një incidenti të ri varet nga shumë faktorë: hipertension,
  predispozicion gjenetik, dietë të varfër, i tepruar
  peshë, emocional dhe mbingarkesë mendore. Burrat në këtë kuptim më shumë
  i prekshëm sesa femrat.

  Sulmet e përsëritura të zemrës ndodh sepse deri tani ne nuk kemi
  Nuk është një program shtetëror të parandalimit të sëmundjeve të mesëm
  (Që synon ndalimin progresion të sëmundjes ekzistuese).
  Efektiviteti i programeve të tilla tejkalon pritjet.

  Për shembull,
  Shtetet e Bashkuara, ku problemi i SKV vënë re 40 vjet më parë, gjatë
  Ora vdekshmërisë reduktuar me 50% në Finlandë nëpërmjet programeve
  Parandalimi sekondar - 60%.

  Në sot për vdekshmërinë
  krahasuar me vendet evropiane dhe Shtetet e Bashkuara është 3 herë më i lartë. Njerëzit tanë
  pësoi një atak në zemër dhe mendon se ai nuk ishte në rrezik. Pa marrë parasysh se sa shumë
  Mjekët thonë se ju duhet të ndiqni udhëzimet, regjimi mjekim
  shumë asnjëherë nuk arrijnë përmbajtjen e asaj që u tha. Përveç marrë pjesë bisedë me
  Mjekët zakonisht boils poshtë për të folur për 1-2 minuta, të cilat
  krejtësisht të padobishme jo-detyruese.

  Programet e parandalimit sot duke u zhvilluar.


  Për të pranuar dhe zbatuar, kërkon kohë dhe para të konsiderueshme. Deri
  ajo është, njerëzit vazhdojnë të sëmuren. Por tani ju jeni në gjendje për të
  parandaluar pasojat e rënda të sulmit në zemër dhe për të përmirësuar e tyre
  shëndetësor.


  Faktorët e rrezikut për sulm në zemër

 • nivelet e kolesterolit të lartë të gjakut;
 • hipertensionit;
 • pirja e duhanit;
 • predispozitë gjenetike për sëmundje të zemrës;
 • pasiviteti fizik;
 • trashje.

 • Nëse keni pasur një sulm në zemër, të kërkojë të sigurojë që

 • nivelet e kolesterolit nuk i kalonte normën,
 • tensioni i gjakut ishte nën 140 më shumë se 90 mmHg. shekull.
 • Ju nuk ka shtuar në peshë nëse ajo e tejkalon normën - reduktuar atë
 • keni pasur aktivitet sistematik të moderuar apo të moderuar fizik të paktën 3 herë në javë, ju nuk pi duhan.


 • Obschehoholesterina normal të gjakut

 • për njerëzit e shëndetshëm - më pak se 200 mg / dL (5.2 mmol / g)
 • për njerëzit e shëndetshëm me 2 ose më shumë faktorë të rrezikut
  (Për shembull, seksi mashkull dhe pirja e duhanit, gjinia femër mbi 60) - më pak
  160 mg / dL (4 mmol / L)
 • për pacientët me sëmundje koronare të zemrës (angina, infarkt, infarkti miokardial) - me pak se 130 mg / dL (3.4 mmol / l).

 • dietë anti arterosklerotik

  Kjo nevojë dietë të kolesterolit dhe yndyrave të tjera në
  Gjaku mbetur nën normale - është e rëndësishme të mos
  atherosclerosis përparuar. Kjo tabelë liston produktet
  që rrisin nivelin e kolesterolit "të keq" apo zvogëluar atë

  si dhe ato që përdorimi i të cilit është më e mirë për të kufizuar në minimum.

  Informacion nga neni Julia Harmatinoy "miokardit:. Survival Guide"