Pash


 • Çfarë po ndodh?
 • Pse është ajo manifestohet?
 • Diagnozë
 • Riaftësim
 • Parandalim
 • Efektet e një goditje me të vërtetë
  katastrofik. Deri në 85% e pacientëve vdesin ose janë të paaftë, dhe vetëm
  rreth 10% e pacientëve shëruar plotësisht tion. Megjithatë, edhe në mesin e
  Pacientët e mbijetuar janë të ardhur në 50% të pash korrente në 5 vitet e ardhshme
  jeta. Pas 55 vjetësh, rreziku i pash dyshe
  me rritjen e moshës për çdo dhjetë vjet.

  Çfarë po ndodh?

  Një goditje ndodh kur compression, bllokim apo këputje e enëve të gjakut që ushqejnë trurin. Shumica e strokes janë ishemike.

  Në mekanizmin e kësaj goditje është shumë e ngjashme me infarkt miokardi

  (Në faktin, ajo është një infarkt cerebral), arterosklerotik
  pllakë, ndodhet në një prej arterieve cerebrale, shkatërruar, dhe në vend
  Dëmi gjak formuar mpiksje - një mpiksje të gjakut që mbyllet
  lumen.

  Qelizat e trurit i mungon oksigjeni,
  dhe në qoftë se ngjitur furnizimi i gjakut arterie nuk mund të marrë këtë faqe
  me veten e tyre, brenda disa minutave ata vdesin.

  Shumë më pak
  lumen arterie mbyllur pikat e naftës ose flluska e ajrit
  (Fat dhe emboli ajror), një mpiksje gjaku nga barkushe të majtë të zemrës, ose
  shtrydhur nga jashtë si pasojë e traumave ose tumor.

  Arsyeja hemmorahicheskaya
  Stroke është gjakderdhje.


  Kjo ndodh rrallë, por shumë më tepër
  kërcënuese për jetën. Në këtë rast, defekt mur pushim
  arterie.

  Kjo mund të jetë një aneurysm, apo shkelje të integritetit
  mur vaskulare nëpërmjet njëjtin arteriosklerozës dhe precipitimin
  faktor - presionit të lartë të gjakut. Si rezultat, gjaku
  derdhur në indet e trurit. Qelizat vdesin nga mungesa e oksigjenit,
  dhe derdhur përshkon gjakut dhe fasha indet përreth,
  parandalimin e tyre nga të funksionojë siç duhet.

  Shenjë paralajmëruese e pash mund të jetë aksident i rastit cerebrovaskulare ose atak ishemik i përkohshëm
  (TIA).
  Kjo mund të ndodhë javë apo muaj në datën e pash.


  Kjo "goditje e vogël" përkohësisht ndalon qarkullimin e gjakut
  në tru. Për shkak të mungesës së trurit gjakut nuk mund siç duhet
  funksion.

  Simptomat TIA janë shumë të ngjashme me simptomat e një goditje, por
  janë plotësisht në 10-15 minuta. Në këtë fazë, trupi është
  Në pamundësi për të shpejt të rivendosur rrjedhën normale të gjakut
  dhe për të shmangur pariparueshëm.

  Disa zona
  trurit përgjegjëse për lëvizjen e armëve, këmbët, fjalim, vizion, etj Më parë
  efektet e infarkti varet cilën pjesë të trurit
  goditur fatkeqësi. Kjo mund të jetë paralizë (palëvizshmëri e plotë)
  apo parezë (çrregullim i pjesshëm lëvizje) krahun ose këmbën në anën,
  përballë plagë, fjalim të ashpër dhe të shkruarit,

  Çrregullimet e mr amyati, shkeljet e ndjeshmërisë, etj


  Pse është ajo manifestohet?


  Stroke shpesh ndodh herët në mëngjes ose natën vonë. Shenjat e tij të para janë:

 • mpirje e papritur ose dobësia e muskujve të fytyrës, krahun ose këmbën, sidomos në njërën anë të trupit;
 • popped vështirësi artikulim apo perceptimin e të folurit, teksti;
 • Përkeqësimi i mprehtë i vizionit në një apo të dy sytë;
 • Humbja e papritur e koordinimit të lëvizjeve, unsteadiness të ecje, marramendje;
 • dhimbje koke e papritur të mprehta dhe të pashpjegueshme.
 • Si
  Në mënyrë tipike, këto manifestime të ndodhë përkundër sfondit të rritjes së gjakut
  presion. Nëse ju apo personi tjetër për ju atje si

  shenja, telefononi menjëherë një ambulancë.

  Mos harroni se në këtë situatë
  vonojë vërtetë "si vdekja." Vetëm të përshkruani dispeçer
  gjithçka që ishte për të bërë një neurologjike të specializuar
  ekip.

  Ndërsa mjekët nuk vijnë, vë
  pacienti, e bëjnë atë të ajrit të qetë dhe të freskët. Në
  pranimi në spital, mjekët vlerësojnë kardiak dhe respirator
  Aktivitetet, të sigurojë ndihmën e nevojshme e parë. Ku
  neyroreanymatsyonnoy nevojshme njerëzore dërguar menjëherë në departamentin.

  Diagnozë

  Së pari, mjekët duhet për të vendosur llojin e pash. Për këtë qëllim MRI
  Imazhe Brain (MRI) për të dalluar hemorragjike

  goditje ishemike dhe për të sunduar nga sëmundje të tjera dhe
  për të përcaktuar vendndodhjen e saktë dhe madhësinë e zonës së prekur e trurit.

  Pas përcaktimit të
  Diagnoza për "goditje ishemike" sjelljes ultrazërit
  Anijet e qafës dhe trurit, duke përfshirë dyfishtë skanim dhe
  Angiografia cerebrale dhe echocardiography. Përveç kësaj, ajo mund
  Nevoja e monitorimit Holter (regjistrimi
  elektrokardiogramë gjatë ditës).


  Diagnoza "goditje hemorragjike" për të përcaktuar shkakun e gjakderdhjes
  të nevojshme për të kryer angiography cerebrale dhe enët e gjakut Doppler
  truri. Nëse është e nevojshme, ju mund nevojë për këshilla

  neurokirurgu.

  Riaftësim


  goditje në zjarr trurit formuar nga qelizat nervore të vdekur pozitë
  dhe madhësia e cila të përcaktojë shkallën e shkeljes së një funksioni.
  Dhe përreth dhe rreth tij - qelizë është thënë të jetë përkohësisht
  inaktivuar, "vonuar". Ai është nevoja për t'u kthyer
  aktivitet.

  Ka nga ata që nuk kanë qenë të përfshirë më parë
  për të siguruar gjuhën lëvizje, por të gatshëm për të rigrupohen dhe më shumë ose
  një tjetër të marrë në "detyrat" e viktimave. "Teach"
  puna e tyre në mjedisin e ri, duke hequr pengesat për
  operacion normal të rajoneve të caktuara të trurit, vetëm mund
  përmes një shumëllojshmëri të ushtrimeve.

  Kjo është, para së gjithash, dhe është
  për rehabilitimin e pacientëve goditje.

  Restaurim
  Funksionet e cenuara është i ngadalshëm, kështu që pacientët të cilët iu nënshtruan
  pash, kanë nevojë për vëmendje të veçantë dhe mirëmbajtje të kujdesshëm.

  Parandalim


  të zvogëlojë gjasat e pash, veçanërisht në qoftë se ju vuani nga arterial
  hipertensionit rregullisht (dy herë në ditë!) të shikojnë gjakun
  presion. Nuk është se e vështirë, vetëm duhet të keni një aparat matës tensioni në shtëpi
  dhe të mësojnë se si të përdorin atë. Ajo doli se vetëm një dimension
  presion dhe duke e mbajtur atë normal mund të zvogëlojë numrin e sulmeve të zemrës
  infarkti në 19-21% dhe numri i goditje reduktohet nga 43-45%!

  Përveç
  presionit të lartë të gjakut, aty eshte nje grup i tërë faktorë
  rreziku i pash, vëmendje për të cilën është e mundur për të vazhduar jetën tuaj,
  dhe të plotë të jetës.