Imuniteti dhe të ushqyerit


 • Hudhër
 • Flokëkuq
 • Kos
 • Oysters
 • Këto produkte të ndihmojë për të aktivizuar mbrojtjet imunitare
  sistem dhe forcimi i tij, duke e bërë trupin më të mirë dhe më të shpejtë trajton
  infeksion.


  Hudhër

  Hudhra përmban allicin, dhe ahoin
  Thiosulfate - tre lidhjet më që të ndihmojë të mbrojtur trupin nga
  infeksion dhe adresa. Efekti i këtyre substancave është aq i fortë që i papërpunuar
  lëng hudhër për efektivitetin krahasueshme me neosporinom se madhe
  dezinfektoj plagët e vogla. Si një antibiotik i ditës
  do të thotë Performance hudhër tejkalon edhe krem ​​të tillë të njohur si
  tinaktin dhe antifungals të tjera (p.sh., në trajtimin e fungale

  sëmundjet e këmbëve). Ka dëshmi se konsumi i hudhër në
  Numrat e mëdha në fazat e hershme të ftohjet ndihmë
  lëng kohë ratit e sëmundjes dhe për të zvogëluar simptomet.

  Si të përdorni: Shto
  një hudhër pak në salcë spageti apo merak. Mundohuni të përfshijnë hudhër në
  menu ditore, javore hani disa karafil të hudhër, por jo
  teproj - sepse hudhër ka një erë të fortë të veçantë. E rëndësishmja
  mos harroni shtetin që hudhër grimcuar shëndetshme (dhe ka një të fortë
  erë).


  Flokëkuq

  Flokëkuq përmbajnë një i madh
  Shuma e beta-carotene - të phytonutrients më të fuqishme stimuluese të prodhimit


  sistemit natyror imun qelizat vrasëse që luftojnë infeksionin, dhe
  citotoksike T-limfocite.
  Këto qeliza të shëndetshme "sulm" në mikrobet e vektorëve të sëmundjeve dhe të shkatërrojë
  ato.

  Përveç kësaj, karrota dhe
  përmban falkarynol - super-lidhje e cila konsiderohet shumë premtues
  në trajtimin e kancerit. Shkencëtarët Fakulteti i Bujqësisë dhe Rural
  Universiteti i Newcastle kohët e fundit zbuluan se minjtë janë brenda
  disa kohë ushqyer karrota të papërpunuara, tre herë më pak të ekspozuar
  Rreziku i kancerit kolorektal. Kështu që herën tjetër
  vidpravytesya dyqan, të jetë i sigurt për të përfshirë në listën e blerjeve të detyrueshme

  karrota. Atëherë ju kurrë nuk duhet të presin radhën e tyre në zyrën e mjekut -
  ju do të keni asnjë justifikim për të vizituar klinikën.

  Si të përdorni: për të
  Shfrytëzimi maksimal i pronat e dobishme e karrota, është për të ngrënë të papërpunuara.
  Karrota gatuar (i gatuar apo të skuqur) është gjithashtu e mirë për shëndetin
  por në procesin humbur trajtimit të ngrohjes e beta-carotene dhe disa nga
  falkarynol. Sa karrota duhet të hani për të ndjehen të prekshme
  përmirësuar shëndetin? E pra, të zëvendësojë cookies dhe ushqim të shpejtë që ju zakonisht
  hani ndërmjet vakteve, karrota. Mundohuni të hani një ditë jo
  më pak gota integruar karrota.


  Kos

  A mund të hahet bakteret jetojnë
  jenë të shëndetshme? Megjithatë, ajo është. Nevojë trupi ynë
  mikroorganizmave të caktuara, të cilat sigurojnë funksionimin e duhur. Acidophilic bakteriet e acidit laktik
  - Një shembull i mikroorganizmave të dobishme të nevojshme nga trupi. Këto
  Bakteret stimulon prodhimin e acidit laktik, përmirëson tretjen dhe
  përshpejtimin dekompozim e komponimeve komplekse në ushqyesve.

  Pa acidit laktik dhe acidophilus
  disa të tjera "të mira" bakteret organet tona do
  në gjendje për të absorbuar ushqyesve shumë që në mënyrë të pashmangshme do të çojë në frustrim
  sistemit imun. Përveç kësaj, bakteret acidophilus janë në mënyrë aktive duke konkurruar me

  mikroorganizmave patogjene, të tilla si bakteret dhe salmonela shyhelloy
  (Agjent shkaktar i dizenteri). Ato ndihmojnë në trajtimin e llojeve të ndryshme të dizenteria dhe
  madje disa infeksione virale.

  Mikroorganizmave të tjera të dobishme -
  Bifidobacteria qumështit - forcimin e sistemit imunitar dhe stimulon reagim
  të moshuarit. Zelanda e Re shkencëtarët kanë zbuluar se gjaku i njerëzve të cilët rregullisht
  duke marrë këto baktere janë limfocitet T më imunitar,
  qelizat ndihmëse (ndihmëtarë) dhe qelizat vrasëse, të cilat luftojnë
  bakteret në trup.

  Si të përdorni: kos
  me kulturat e gjalla bakteriale - burim fantastike të acidophilus

  bakteret dhe qumësht bifidobacteria. Mundohuni të hani kos çdo ditë, mundësisht
  zgjidhni kos ulët-kalori me një sheqer pak (fruta dhe vanilje
  kalori kos too). Shërbejnë standarde e kos nuk duhet të kalojë
  një filxhan. Kur të blesh kos lexoni me kujdes informacionin mbi paketën,
  sigurohuni që produkti nuk përmban mikroorganizma të gjalla,
  bakteret veçanërisht acidophilus.


  Oysters

  Oysters janë të dobishme jo vetëm për
  stimulimin e dëshirës seksuale dhe funksionin seksual.
  Këto molusqeve xhelatinoze - pasura
  burimi i zinkut, një nxitës mirë-njohur e sistemit imunitar. Zink
  kontribuon në riprodhimin e qelizave të bardha të gjakut dhe antitrupat e tjera, duke i bërë ata

  më agresive dhe më të përgatitur për përgjigje. Zink
  jetike për funksionimin e qelizave, dhe përveç kësaj, ajo stimulon
  punojnë rreth 100 enzime të ndryshme që janë përgjegjës për reaksionet kimike në
  trup.

  Edhe nëse këto argumente nuk e bëjnë
  ju merr gojën butak rrëshqitshëm, ju e dini se zinkut është gjithashtu drejtpërdrejt
  parandalon rritjen e baktereve dhe viruseve në trup, helmimit ose sëmundje
  bakteriet ose stimuluar një reagim imun në faqen e përhapjes
  infeksion.

  Edhe një mungesë e vogël e zinkut
  mund të shtypur funksionin e sistemit imunitar. Mangësi të rënda zinkut mund të shkaktojë
  në dështimin e plotë të sistemit imunitar, kështu që nëse ju ndonjëherë

  kishte për të provoni oysters, është koha për të filluar.

  Si të përdorni: një
  shërbejnë oysters (rreth gjashtë oysters të mesme) përmban rreth 76 miligram
  zink. Mjekët e vlerësuar kërkesë e përditshme për zinkut është 15-25 gram, por nëse
  përafrim të ndjehen të ftohtë, të ndjehen të lirë për të ligët në oysters. Konsumi total
  Disa oysters në javë mund të rrisë ndjeshëm nivelin e zinkut. Por
  Kini kujdes: një përmbajtje shumë të lartë të zinkut mund të jetë toksike.
  Tepërt e këtij elementi ngadalëson thithjen e bakrit dhe të hekurit, të cilat mund të shkaktojnë
  anemi. Pra, para se të shkoni në mënyrë dramatike oysters, konsultohuni

  Mjeku.