Pafuqi, diagnoza dhe trajtimi


 • Çfarë është impotenca
 • Shkaqet e impotence
 • Diagnoza e dobësisë
 • Trajtim pafuqi

  Çfarë është impotenca

  Ende
  kohët e fundit është konsideruar që pafuqi dhe normal
  njeri - dy janë të papajtueshme. Për fat të mirë, këto kohët ishin të
  prapa, dhe të gjithë e kupton se impotenca - një sëmundje të rëndë, e cila -
  për fat të keq - mund të ketë lidhje me ndonjë nga më të fortë
  gjysma e njerëzimit.

  Në të vërtetë, impotencë të quajtur "mungesa e ereksionit
  penis në meshkuj, e cila çon në pamundësinë e seksual
  akt ". Kjo është shoqëruar shpesh me një gjendje të qartë patologjike
  Mungesa e dëshirës (epsh) dhe ndjesi e orgazmës, derdhje e përshpejtuar,

  e cila, natyrisht, zvogëlon cilësinë (dhe sasinë) e seksual
  Jeta dhe ka një ndikim negativ në statusin psiko-emocional
  burra, marrëdhëniet ndërpersonale dhe familjare.

  Një kohë të gjatë
  Diagnoza "pafuqi" të vënë të gjithë njerëzit pa përjashtim që
  ankua mjekun për të reduktuar kohëzgjatjen dhe forcën e erections. Megjithatë
  në shumë prej këtyre pacientëve mbajtur një mbledhje vetëm detyrojë
  kjo nuk është e mjaftueshme për të kryer marrëdhënie normale seksuale.

  Përveç
  se ka gjetur se njerëzit me erections të ulët të cilësisë që
  më shumë se mungesë të saj. Pra, tani gjithnjë e më shumë në afat modë "mosfunksionim ngrerë" që është, mosfunksionim ngrerë, dhe impotenca - vetëm një shkallë ekstreme të manifestimit të këtyre çrregullimeve.


  Ka edhe pafuqi dytësor kur mbledhje normale ende ishte më parë, dhe parësor -
  në rastet mbledhje ku normal kurrë nuk kishte.
  Besohet se funksioni seksual zvogëlohet me kalimin e kohës. Në
  në të vërtetë ajo nuk është. Në mungesë të sëmundjeve që shkaktojnë erektil
  mosfunksionim, çdo njeri mund të ketë cilësinë e jetës seksuale në 50 dhe 60 vjet.


  Shkaqet e impotence

  Para
  u mendua se shkaqet kryesore të problemeve të dobësisë
  Karakteristikat psikologjike apo hormoneve metabolike. Megjithatë
  Tani është e qartë se edhe pse faktorët psikologjik dhe promovon sëmundje, por shkaku kryesor është ndryshimet organike në mekanizmin e ereksionit.


  Sipas raporteve të fundit, një nga shkaqet kryesore të pafuqi dhe mosfunksionim ngrerë lirimit:

 • Mental: depresioni, stresi.
 • Nervore: lëndim, dëmtim të disqe intervertebral, sklerozë të shumëfishtë, abuzimi me alkoolin, operacionet në organet e pelvisit, etj
 • Arterial: hipertensioni, duhani, diabeti.
 • Venoz: mekanizëm dëm duke kufizuar rrjedhjen e gjakut nga penisit.
 • Droga: marrjes medikamente të ulur tensionin, ilaqet kundër depresionit, hormoneve luteinizing.
 • Arsyet janë të shumta, por fajtorët kryesorë janë ulur potencë aterosklerozë progresive, diabet, hipertension,
  duhani dhe varësia e alkoolit.

  Në këto sëmundje të ndodhë
  ndryshimet e enëve të gjakut e trupit, ku muret e venave
  dhe arteriet humbin fleksibilitetin dhe elasticitetin e tyre, të bëhet i brishtë
  dhe i brishtë, e cila është një nga shkaqet më të shpeshta të
  impotencë.

  Në gjendje normale, nën pulses
  qendror të sistemit nervor, nuk ka relaksim i mureve të enëve të gjakut
  penis, duke shkaktuar gjak shpejt mbush penis.
  Rritja në arterie vëllimit compressing anije të vogla, të cilat
  cëcërin gjak shkarkuar në venë; rrjedhjen e gjakut në mënyrë dramatike
  reduktuar, dhe ofron një mbledhje.

  Megjithatë, progresion
  atherosclerosis dhe, rrjedhimisht, depozitimi i pllakave të kolesterolit në muret

  Anijet, përdorimi i barnave që ulin presionin e gjakut
  Lezionet diabetik vaskulare, abuzimi me alkoolin,
  ngarkesë stresi - e gjithë kjo së bashku dhe veç e veç, zvogëlon
  Kapaciteti për mbledhje normale.


  Diagnoza e dobësisë

  Apelim
  të paguajnë më shumë vëmendje për shëndetin e tyre - jo vetëm fjalë boshe.
  Statistikisht, vetëm një në dhjetë njerëz në fytyrë
  çrregullime seksuale referohet një specialist. Ndërkohë,
  më shumë se gjysma mbledhje mund të restaurohen. Ju duhet vetëm
  siç duhet kuptuar shkaqet e problemit. Dhe nuk ka asnjë të
  këshilla profesionale nuk mund ta bëjë - e vlefshme edhe një vizitë andrologist, si do problemi juaj.

  Para
  të gjithë, mjeku do të gjeni nëse ose jo i fshehur nga anomalitë në zonën gjenitale
  sëmundjet inflamatore të prostatës, fshikëzës, etj
  Për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje, ju gjithashtu mund të drejtohen për të konsultoheni me një urolog, e ndjekur nga ultrazërit, analizat e gjakut, dhe duke marrë shtupë bakteriologjike.

  Nëse
  sëmundje inflamatore jo zbuluar, mjeku juaj mund t'ju rekomandojë
  një takim me endokrinolog sepse abuzimi shpesh potencë
  të shoqëruara me çrregullime hormonale, teste të veçanta krijojnë nivelet e gjakut të një hormon.

  I enëve të gjakut
  Çrregullimet që çojnë në impotencë, janë duke përdorur modern

  Metodat e hulumtimit - ultratinguj Doppler, modern
  teknika mund edhe të përcaktojë sasiore dhe cilësore
  treguesit e furnizimit me gjak të penisit.


  Trajtim pafuqi

  Në vend nxitës i njohur erdhi dhe publikuar gjerësisht "Viagra". Por kjo nuk është zgjidhja, si zakonisht besohet. "Viagra" është dhe efektet anësore
  ndër të cilat ajo me mirësi - një e papritur ndjesi ngjyra ndryshim në
  ku çdo gjë është blu. Por lista e më të rënda
  Pasojat "Viagra" përfshin dhimbje koke dhe t'i shtyer
  personi dhe, në disa raste, përkeqësimin e sëmundjeve të zemrës, dhe ajo
  për të mos përmendur falsifikim të shumta të parave.

  Pra, të marrë "Viagra" ose ndonjë pilula të tjera pa u konsultuar me një mjek - absolutisht jo!

  Lidhur me zgjedhjen e trajtimeve
  kjo pyetje varet tërësisht nga çfarë sëmundje shkaktojnë. Metodat
  shumë - nga trajtimi mjekësor të kirurgjisë.

  Është e mundur që në fund do të japë intrakavernoznye stimuluesve përzgjedhjes injeksione ose penis protezave.

  Ashtu si me çdo çrregullime të tjera seksuale nuk është seksolog i njohur këshillë e tepërt
  ose terapist. Për kohën e tashme trajtimit mjek-specialist
  Kërko pafuqi të gjatë nuk është e nevojshme, pasi nuk janë të mjaftueshme

  Numri i klinikave të specializuara.

  Informacion nga neni "impotence".