Impetigo një fëmijë


 • Ku e bën impetigo
 • Simptomet e impetigo
 • Si për të trajtuar impetigo

 • Ku e bën impetigo

  Ku fokusi kryesor i impetigo? Ka një acarim të lehtë të lëkurës apo dëmtim i: e para, plagë. Një fëmijë me duart e pista prek e acarim apo dëmtim, kruarje atë. Dhe - duke e bërë Staph ose, më shpesh, infeksion streptokokut, shumë të ngjashme me atë që shkakton ethe të kuqe flakë dhe erizipelë. Kjo është një nga arsyet që kërkojnë trajtim të fuqishëm të impetigo, e cila lejon për shërimin e shpejtë: kjo strep mund të shkaktojë komplikime të rënda në veshka apo nyjeve.

  Edhe pse një sëmundje akute inflamatore shkaktohet nga infeksioni, dhe nuk konsiderohet veçanërisht i vështirë, por ajo është e reputacion të keq dhe izolimin e pacientit merituar shumë kërkon fëmijën gjatë impetigo si transmetohet lehtë nga pacienti për shëndetin.

  Të gjitha moms të cilët janë ballafaquar me këtë sëmundje të lëkurës, e di se impetigo është zhvilluar shumë shpejt dhe ajo duhet të fillojë të shërohet sa më shpejt dhe energjikisht për të parandaluar përhapjen e saj të mëtejshëm të infeksionit dhe të gjithë anëtarët e familjes, fëmijët e veçanërisht të tjera.

  Simptomet e impetigo

  Impetigo është manifestuar në zonat e hapura të flluska të vogla të trupit të mbushura Vetly por përmbajtje gradualisht mutneyuscheho.


  Bubbles goxha shpejt të zbulojnë përmbajtjen e tyre me të thatë, duke e kthyer në ngjyrë qelibar kafe, një sochatsya vogël: lëshojnë një substancë pamja ngjan beeswax. Lëkura rreth këtyre crusts përflakur. Blisters shpesh formojnë në fytyrë, rreth sytë, gojën, këmbët dhe të armëve, si fat, ajo është në vende të tilla si fëmijën e lehtë raschesyvat.Raspolozhennye afër ata nganjëherë limfatike nyjet bymehet dhe të bëhet i dhimbshëm.


  Si për të trajtuar impetigo

  Mjekimi është kryesisht në respektimin e rreptë të të gjitha rregullave të higjienës. Është e nevojshme që të shkurtojë shkurtimisht furçë të tërësisht të pastër thonjtë tuaj, ju duhet të lani duart shpesh me sapun antiseptik, fëmija nuk do të mund të transferojë mikrobet që shkaktojnë sëmundje për të pastruar fushat e trupit dhe mund të infektojë vëllezërit e tyre, motrat dhe miqtë.

  Ndonjëherë është e nevojshme të caktojë penicilinë në çdo formë, kështu që agjenti impetigo jashtëzakonisht i ndjeshëm për të. Gjatësia zakonisht të shkurtër kurs 6 ditë - 7 ditë për të nxituar zonën e rënë dukshëm.

  Fëmija duhet të lahen me sapun antiseptik të paktën dy herë në ditë. Ju gjithashtu duhet për të zbutur kompresa kore duke përdorur zgjidhje të veçanta dhe të xhiruar ato, sepse në qoftë se mikrobet mbeten nën kore, është e vështirë për të arritur efikasitetin e trajtimit lokal. Pasi kore do të hiqen (ju do të shihni se ato të mbeten nën ndritshme sipërfaqe të kuqe e erozionit) duhet të djeg vendet ku ata janë të vendosura, një zgjidhje alkoolike të ngjyroset, të tilla si e shkëlqyer e gjelbër dhe eosin dhe krem ​​anti-inflamator për të lyej anti.

  antibiotikët. Asnjë zakonshëm nuk duhet të zbatohet më mirë për të mbajtur zonat e prekura për të hapur qasje të ajrit.

  Me trajtim të tillë intensiv të impetigo kurë për disa ditë pa shkaktuar problemin më të vogël dhe nuk çon në komplikime. Por ne duhet të vazhdojmë trajtimin deri në zhdukjen e kores së fundit!

  Informacion nga artikullin "impetigo".