Impetigo e do dimrin


 • Winter kini kujdes impetigo
 • Shkaqet, simptomat dhe udhëzimet e trajtimit impetigo

 • Winter kini kujdes impetigo
  Winter - një kohë e vështirë për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e lëkurës. Lojë me birila të gjithë pezmatim i lëkurës, ekzemë dhe fungale infeksion tjetër është përkeqësuar në dimër. Ajo është shkaktuar kryesisht nga fakti se me fillimin e sezonit të motit të ftohtë fillon ftohjet e ndryshme që dobësojnë sistemin tonë imunitar dhe uljen e funksioneve mbrojtëse të trupit, të shkaktuara nga mungesa e vitaminave.

  ESCHE një aleat sëmundjet e lëkurës - lagështia e ulët. Radiatorëve, ngrohje - të gjitha dries fort ajrin në ambiente të mbyllura.

  Përveç kësaj, në dimrin ne rrallë veshin rroba të bëra prej pëlhurave të pambukut, duke preferuar diçka poteplishe shembull leshi dhe sintetike.
  Dhe këto materiale mund të rrisë kruarje në sëmundjet e lëkurës. Për shkak të gjithë faktorëve të pafavorshëm dimër këto, lëkura jonë është veçanërisht e ndjeshme. Midis problemeve të lëkurës që na rrethojnë në dimër është një sëmundje e keqe si impetigo. Si për të përballuar me të, thotë dermatolog, MD Lydia Okuaovich.

  Shkaqet, simptomat dhe udhëzimet e trajtimit impetigo

  Impetigo - një sëmundje e lëkurës që shfaqet në vend të shkurtimeve, gërvishtjet të vogla, të çara në qoshet e gojës dhe microtraumas të tjera të lëkurës.


  Ushtruesit e impetigo - depërtuar Stafilokoket lëkurës dhe bakteret streptokoket. Nëse sëmundja është shkaktuar nga Staphylococcus në lëkurë shfaqen flluska të vogla që ia plas lehtë dhe të formuar një kore kafe e artë.
  Nëse shkaku i sëmundjes - bakteret streptokoke flluska që ju shihni, por shoh kore. Vend i ndotur shumë itchy, nganjëherë pas scars puçrra lëkure të lëkurës mbeten. Lëkura i vogël i prekur është trajtuar nga jashtë, që përmban antibiotik.
  Nëse plagë zë një zonë të madhe, antibiotikët merret me gojë. Lëkurë i përflakur duhet të mbahet i hapur - zakonshëm dhe dressings të nxitur rritjen e baktereve.

  Faqe plagosin mund të shpejt, e përdorur për lehtësimin e kruarje kompresa të ftohta. Dhe mbani mend: impetigo - një sëmundje ngjitëse, kështu që të përpiqet për të shmangur kontaktit me njerëz të sëmurë.

  Informacion nga neni Alexandra Tyrlovyy "Ku kërpudha dimrit rritet?".

  Diskutoni në komunitet