Dhe hernia më shumë se ju nuk e shqetësojnë


 • Hernie Sa e rrezikshme?
 • Trajtimi: Dje dhe Sot
 • Përmbledhje

 • Në murin e barkut çdo njeri nga momenti i lindjes është
  "Dobët" ose vende "të dëmtuar" - kanalit inguinale, kërthizë, aponeurosis
  linea alba. Ajo është me anë të tyre në një rastësi të caktuar
  Rrethanat mund fryrje nën lëkurën e organeve të brendshme, dmth,
  duket hernie.


  Problem e vendos në mur abdominal është në
  të gjithë, por për ndodhjen e hernie nuk është e mjaftueshme. Arsyeja kryesore
  sëmundje - dobësi e indit lidhor. Ajo është e lindur
  (Sëmundje e rëndë e trashëguar) ose e fituar si rezultat i
  ushtrim i tepërt, shtatzënisë dhe lindjes së fëmijës - është gjithashtu

  shkakton dobësimin e indeve lidhës.


  Hernie Sa e rrezikshme?

  Duket
  që në vetvete hernia - "pafajshëm" sëmundje, por sapo ajo mund
  Data e komplikimeve. Komplikimet janë mjaft serioze. Në mungesë të duhur
  Trajtimi i hernia ka të ngjarë që ata do të rezultojë jashtëzakonisht
  pafavorshme.

  Më i rrezikshëm komplikacion - hernia mbytje, organet compression
  janë në qeses hernie, në unazën hernial. Zhvillim
  Kufizimet hernia zakonisht paraprin fizike të tepruar
  ngarkimit, kollë të rënda, stërvitje intensive. Kjo hernie
  pushon për të praktikuar, ka dhimbje të ndryshme intensiteti


  zgjatje hernial, dhe pastaj rreth barkut. Shtypje
  hernia mund të shoqërohet me nauze dhe vjellje.

  Nëse brenda
  1-2 orë pacienti nuk ofrojnë kujdes mjekësor, gjendja e tij fillon
  shpejt përkeqësohet. Në murin e thyer të zhvlerësuara
  Furnizimi me gjak, e cila mund të çojë në nekroza e indeve, të thyer murin
  trupi i uritur, peritonit, dhe madje edhe vdekje.

  Në këtë
  Situata për të shpëtuar jetën e pacientit ka nevojë kirurgji emergjente,
  rezultati i të cilave varet kryesisht në diagnozën e duhur dhe
  trajtim. Kirurgjia është kryer nën anestezi të përgjithshme.


  Trajtimi: Dje dhe Sot

  Për fat të keq, as vetëm dhe as nën ndikimin e gjimnastikës, ilaçe dhe FA SHAT hernia zhduket.

  I vazhdueshëm
  hernie konservator terapi çon në rritjen e tij. Pika e pacientëve
  Ndërsa operacioni hernia është më efektive
  dhe probabiliteti i rikthim - minimum.

  "Trajtim" nonsurgical
  përfaqëson vetëm goma me interes historik, dhe tani
  është në dispozicion. Veshja e zakonshëm, sigurisht, parandalon shkelën
  organet e brendshme në hernia inguinale hernial unazë anë të një hernie
  qese, por nuk eliminojnë ajo kurrë nuk merr shpëtoj komplikime (ankth,
  hernie nevpravymaya, pengim akute zorrëve). Përveç kësaj, të veshur

  fashë shpesh komplikon kirurgji të mëtejshme.

  Si
  Përjashtimi i terapi konservative konsiderohet i vlefshëm vetëm në verë
  pacientët me hernias gjigante. Ajo është emëruar atë rrezik
  kirurgji dhe anestezi lart përfitimet e mundshme
  pacient. Në të tilla raste, pacientët caktuar jetën veshin
  bende elastike.

  Deri më sot, trajtim vetëm për hernie, e cila jep rezultate të mira është operacioni (kirurgji).

  Tradicional
  Trajtimi kirurgjik i hernia - "Tensioni". Ata janë: mbyllja
  indet e vetë pacientit hryzhovohovorit-së nga layering ato
  qepur, koleksione.

  Ky kirurg përpiqet për të hequr hernie
  defekt për shkak të indeve shumë të dobëta nëpërmjet të cilave
  formuar hernia. Paradox? Në përgjithësi, po. Shkalla rikthim pas hernia
  këto operacione arrin 14%. Gjithashtu disavantazhet e operacioneve të tilla
  është një sindrom dhimbje në ditët e para pas operacionit
  (Për shkak të pëlhurë tensioni) dhe afatgjatë fizik
  rehabilitimi që mund të arrijë më shumë se 3-4 muaj.
  Në këtë
  kjo metodë shkakton plastike hernia ka asnjë
  përdoren.

  Në vitet e fundit, futja e përhapur e një
  kirurgji dhe përdorimi i teknologjive të reja dhe plastike moderne
  sutures përmirësuar dukshëm cilësinë e

  hryzhosichennya, reduktuar numrin e relapses dhe postoperative
  komplikime.

  Deri më sot, "standard i artë" në trajtimin e hernie inguinale është teknikë nenatyazhnoy Lichtenstein. Ajo mund të përdoret në çdo hernie inguinale, pavarësisht nga madhësia, forma, dhe mosha dhe gjinia e pacientit.

  Avantazh
  ky operacion është se indet dobësuar në hernia
  special përforcuar rrjetë implant, i cili merr të gjithë
  ngarkimit. Rrjetë implant është bërë nga një filamente të veçanta polimer,
  është biologjikisht inert dhe padëmshme për të trupit. Fabrics
  kur transaksione të tilla nuk janë të akuzuar (përjashtuar dhimbje

  pas operacionit) dhe përforcuar në mënyrë të vendosur protezë rrjetë që lejon
  pacienti për të shërohen shpejt dhe të kthehet në jetën normale
  1-2 ditë.

  Teknikat që përdorin Lichtenstein hernia
  defekt ind është e mbyllur përgjithmonë. Numri i relapses pas
  një operacion tillë është më pak se 1%. Pacientët pas "nenatyazhnoy" hernioplasty
  mund të lejohen të shkojnë në shtëpi të nesërmen pas operacionit
  ndërhyrje. Ata pothuajse nuk kanë nevojë për të marrë qetësues, ju lutem
  përgatitjet dhe shpejt shkojnë në punë.


  Përmbledhje

  Hernias jo
  reduktuar dhe nuk shërohet aplikimin e terapisë konservatore.
  Sa më shpejt që ju të kontaktoni një kirurg, më shumë të ngjarë që

  Privimi hernie do të jetë i suksesshëm dhe ndikim të ulët. Me kohë
  trajtim adresa hernia është kryer në spital një ditë,
  përdor teknika moderne duke implantet rrjetë që
  pothuajse 100% të garantojë mungesën e përsëritje të sëmundjes.