Pllakatë dhe gurit, teknikat heqjen


 • Pllakatë dhe guri
 • Metodat moderne e duke u shpëtoj prej gurit
 • Një dhimbshme apo si për të hequr gurit?
 • Ose dëm nga procedura

  Pllakatë dhe guri

  Dhëmbët Kur hahet bluaj ushqim, dhe kjo në mënyrë të pashmangshme mbetet i vogël
  të mbetet në gojë. Në mishrat, ata nuk zgjatem dhe për të marrë në mes të dhëmbëve
  Intervalet, shumë i përshtatshëm për ta bërë këtë, ku janë të afërt
  brushing, e cila ka për qëllim të qartë ata jashtë dhe të pastër dhëmbët e
  të gjithë e tepërt. Nëse brushing tradicional mbrëmje apo nuk ishte e
  e ushqimit në gojë mbeti i paprekur?

  Ndërsa në këto zona u vendosën microflora shëndetshme të gojës,

  ndjenjë të mirë atje - ajo është mungesa e ngrohtë dhe i lagësht, i ushqimit, ajo
  nevojë? Për të shmangur duke u shqetësuar. Dhe në qoftë se ju furçë ose pastroj dhëmbët me pe kjo nuk ka të bëjë
  pastaj microflora janë konvertuar në makrofloru, duke formuar pllakë mbi dhëmbët,
  përbërë 95% të florës dhe faunës, dhe pjesa e mbetur 5% - nuk ka rëndësi
  çfarë. Kjo bëhet një microflora normale (natyrore
  te trupit) në patologjike (efektit të dëmshëm mbi trupin) është jo vetëm
  për shkak të numrit të tyre të madh, por duke ndryshuar strukturën e saj dhe
  Përbërja, efekt mbi dhëmbët dhe mishrat nuk është shumë e mirë, duke shkaktuar prishjen e dhëmbëve
  dhe periodontitis.

  Përveç kësaj sipërfaqe pllakë nuk është e qetë dhe i përafërt se


  përmirëson qëndruar besnik mbetje e saj ushqimore. Dhe gjithnjë e më shumë.

  Kur pllakë është një javë apo më shumë, ajo bëhet më e dendur dhe
  kthehet në gurit, e cila nuk ka furçë dhëmbësh ose
  pastroj dhëmbët me pe në gjendje për të hequr.


  Si gurit dhe pllakë ndikim në jetën e njeriut? Shfaqje
  është i ashtu-kështu, ju mund të jetë frymë, rritje të rrezikut
  formimin e prishjen e dhëmbëve, veçanërisht në qoftë se ka një vulë, nuk ka inflamacion
  Mishrat, duke çuar në paradontitis dhe lëvizshmërinë dhëmb.

  Ndikimi apo gurit dhe pllakë mbi dhëmbët? Komponent Microbial
  gurit dhe pllakë (të cilat, risjell, 95%) në procesin e
  Jeta acid formë, e cila është efekt katastrofik

  mbi smalt dhëmbit. Në gojë, rastësisht, ambient alkaline, dhe atë
  do të duhet për të neutralizuar të gjithë aciditetit. I lumtur që të jetë, por ajo
  ndërhyjnë përsëri të njëjtën pllakë dhe gurit. Ajo nuk mund të depërtojnë
  përmes atyre të dhëmbit.

  Konkluzioni: pllakatë dhe gurit të kontribuojnë në shfaqjen e kariesit.
  Dhe për të parandaluar ndodhjen e saj duhet të mbajë dhëmbët heqjen
  guri dhe pllakë.

  A pllakë mbi mishrat? Sigurisht! Së pari, ajo ndikon
  ajo mekanikisht, veçanërisht në qoftë se ju u rrit deri gurit. Një kronike
  trauma të çon në malcim nullesh. Por ne kujtojmë se gurit
  përbëhet nga florës patologjike.

  Si ajo ndikon në mishrat? Kjo është
  do të, së dyti, trupi është projektuar në mënyrë që kërkon për të hequr të gjithë
  e tepërt, duke përfshirë mikrobet, duke dërguar shkatërrimin e tyre Speciale
  qelizat e gjakut. Por në inflamacion të Mukoza është e thyer
  shtresë sipërfaqe që do të mbrojë dhe të bllokuar rrugën e infektimit,
  flora aq lehtë bie në mishrat e përflakur, njomje e saj
  përmes. Dhe qelizat e gjakut sulmuar mikrobet jo vetëm mundi ato, por
  qartë në të cilin ata janë të vendosura. Kjo përsëri rrit inflamacion
  i qartë, dhe ajo është nën presionin e gurit, florës pllakë dhe vet
  qelizat e gjakut Retreats dhe Retreats, ndërsa ekspozuar rrënjët e dhëmbëve,

  duke shkaktuar atrofi e kockave dhe rritjen e mobilitetit të dhëmbëve.

  Kjo do të jetë një përshkrim të shkurtër të periodontitis, që shpesh fillon me
  pllakatë banal, por si mbaron - pyes
  Fituesit protezat.

  Si për të jetuar? Në pllakë apo jo, ju vendosni. Dhe në qoftë se ju nuk keni
  vrapoi në telefon për të thirrur dentistin tim, lexoni në si
  heq gurit dhe pllakë.


  Metodat moderne e duke u shpëtoj prej gurit

  Filmuar Më parë gurit grepa veçanta. Tani kjo metodë
  është përdorur rrallë. Jo shumë e bukur ajo është, dhe më e rëndësishmja, nuk
  jap një pastrim të plotë të gurit.  Në vend të kësaj, kjo është një metodë e heqjes ultratinguj gurit. I veçantë
  pajisje gjeneron vibracionet tejzanor me të cilat i lëvizshëm
  hundë pastrohen me kujdes sipërfaqen e dhëmbit, nuk dëmton atë. Ekstraktim
  ultratingull gurit ndodh jo vetëm nëpër hundë touch
  sipërfaqe dhëmb, por edhe për shkak të efektit të cavitation - i fortë
  turbullirë fluide. Nuk është e nevojshme për të prekur gurit,
  të mjaftueshme për të tip ishte pranë tij. Për shkak të cavitation
  gurit vetë bie nga sipërfaqja e dhëmbit. Nëse pllakatë është shumë e
  i dendur, ajo është prekje shumë të lehta në kapak të tij, dhe ai
  kërcej.

  Presion i fortë duhet të jetë, si kjo
  Vibracionet tejzanor janë ulur, dhe heqjen e gurit do të
  Ashtu si heqjen grepa.

  Efekti i cavitation i dobishëm nga fakti se kur heqjen e gurit
  një alokimin e dezinfekton oksigjenit të ujit
  zonë trajtohet, që do të bien dakord, jo më pak. Veç kësaj
  një pastrim mekanik i sipërfaqes rrënjë dhe i qartë. Tërheqje
  gurit është krejtësisht pa mbetje.

  Heqja me vështirësi gurit dhëmbë nganjëherë të lartë densitet
  guri. Zbutur gurit nga droga specifike pas
  cila hiqni pllakatë do të jetë shumë më e lehtë dhe më të shpejtë.
  Pas tejzanor hapi heqjen e pllakatë është lustrim dhëmbët.
  Pse bëhet kjo? Të dhëmb sipërfaqe ishte jashtëzakonisht i pastër dhe
  Përgjithshme, të butë.


  Një dhimbshme apo si për të hequr gurit?

  Unë nuk dua banal, por ajo është krejtësisht pa dhimbje. Presioni mbi dhëmbit
  kur heqjen minimum gurit - vetëm për të prekur vetëm gurin.
  Prandaj, është procedurë krejtësisht pa dhimbje. Mund të jetë një i vogël
  ndjeshmëri në ujë të ftohtë, e cila lan dhëmbin. Kjo mund të jetë
  shmanget lehtësisht - përdorni ujë të ngrohtë. Më trego në lidhje me të
  hygienist - ajo ngrohur atë. Aq e thjeshtë. Në një çikë, ju mund të
  A anestezi.

  Por më besoni, përvojën tonë - incidente të tilla mund
  numërohen në gishta.


  Ose dëm nga procedura

  Q: dëmshme apo jo larje makinash, manikyr? Përgjigja është e mundshme
  nuk është. Nëse ajo është e keqe për të bërë, thonjtë rriten përsëri,
  makinë mund të ndryshohet. Me pak dhëmbët e ndërlikuar - ata nuk do të rritet, dhe
  ndryshuar ato nuk është e lehtë. Mundohuni të kuptoni nëse dëmin e kur hiqet
  gurit apo si për të shmangur atë. Lidhur rrezik zakonisht them
  se kur ju hiqni gurit smalt hollë, zeroja dhëmbët
  pllakatë ende duket.

  Aplikoni dhëmb mund të zeroja letër të përafërt me grepa dore.


  Me heqjen e kujdesshëm të ultrazërit tartar përjashtohet.
  Së pari, attachments nuk janë aq të mprehtë. Së dyti, kryqëzime të shtrënguar
  shtojcë të dhëmbit, vibracionet ultratinguj ndaluar.

  Lustrim agjentë për heqjen e pllakatë dhe përfundimtar
  lustrim janë shumë të ngjashme me disa pastë dhëmbësh. Prandaj, ata
  kërkesë është plotësisht i sigurt për smalt. Siç shkon duke thënë, ujë dhe gurë
  mprehje - mund të dëmtojë asgjë. Largimi i duhur i gurit dhe
  pllakatë nuk dëmtojnë dhëmbët. Përfitimet nga këto procedura të njëjta të dukshme -
  të parandaluar prishjen e dhëmbëve dhe sëmundjet periodontale
  (Paradontosis dhe paradantita).

  Informacion nga artikullin "Ku janë gurit dhe pllakë, si për të luftuar?"