Pabesë si belching ose vëzhguar etiketë


 • Pse belching
 • Si për të parandaluar belching, këshilla

 • Pse belching

  Pasi të keni marrë me ndihmuar shijshme sallam skuqur, ju lëshoi ​​belching që mund dokotytysya në Alpet Bavareze. Reagimi i hotelit pritës është mjaft i favorshëm: një ftesë për vitin e ardhshëm partia polak. Por dhimbje stomaku juaj i përgjigjet: Faleminderit për pak ju mund të shfryj - ose të paktën që është brenda në ajër.

  Ndërsa ju perezhovuvaly ushqim dhe sipped ajër të lëngshme natyrisht merr në gojën tuaj dhe gëlltitjes në heshtje rrëshqet në ezofag. Pastaj ka dy mundësi.

  Ajror apo më shumë kalon në stomak, apo vonohet në ezofag më të ulët, në pritje të marrjes së pjesës tjetër. Pastaj, si flluska valë ujit, ajrit papritmas shkon në drejtim të kundërt në fyt dhe nga goja e tij - ndonjëherë me një tingull unik.

  Ju mund të ndjeheni se stomaku është plot me ajër, por ajo nuk është e nevojshme të jetë i belching. Por në qoftë se dikush swallows ajrit dhe ajo akumulon në ezofag, probabiliteti është belching shumë e lartë.

  Me sa duket, gëlltitjes ajrit është shkaku më i zakonshëm i regurgitation.

  Alergjive ushqimore dhe mbindjeshmëri ndaj qumështit gjithashtu mund të shkaktojë belching me sekrecion të pamjaftueshme acid stomakut.
  Ashtu si urth, belching e lidhur me ekspozimin ndaj përmbajtjes acid stomak në ezofag - një pasazh të ngushtë që lidh gojën te stomakut. Pretty madje duke hedhur racione të vogla Shkruani ose acid nga stomaku, kështu që ata kapen menjëherë në fytin e tij.

  Njerëzit që vuajnë nga belching, ka relaksim periodik i muskul unazor ulët ezofag - valvula bllokojë kalimin mes stomakut dhe ezofagut. Kjo valvul është projektuar për të kaloni ngrënies. Në gjendje normale, ajo duhet të mbetet e mbyllur për procesin e tretjes. Megjithatë, kur ajo hapet, përmbajtja e stomakut në ezofag mund të depërtojnë apo edhe në gojën tuaj.

  Ndonjëherë nën këtë përzierje njerëz kosi shije të ketë fenomen të quajtur belching. Ndonjëherë ajo është e mjaftueshme për të të jetë në ikje në rrëmujë, pozitë të kufizuar apo hani mirë, se ka pasur një gromësij.

  Belching ndodh me të gjithë, por për disa njerëz kjo ndodh më shpesh se të tjerët. Ndonjëherë ndodh aq shpesh se ka urth.

  Sëmundja, e njohur si diverticula vertikale gjithashtu mund të shkaktojë belching përmbajtjen acid stomak pas vakt kaluar.
  Nëse diverticulum Një ushqim vertikale nuk bie direkt në stomak, pjesë e saj është mbajtur në xhepat e ezofagut. Nëse pasi të hahet, do të biesh për një kohë, pastaj xhepin dhe mund të çlirojë veten e Write do të lëvizin në drejtim të kundërt.

  Ushqimi kështu kurrë mjaft arrin në stomak, ajo merr mbërthyer në xhep.


  Si për të parandaluar belching, këshilla

  Edhe pse burping dhe nuk është një çrregullim, ajo mund të ju shkaktojë siklet, sidomos kur ju jeni në publik. Rekomandimet e propozuara do të lejojë që të përputhet më mirë me rregullat e pasurisë.

  Mundohuni të gëlltitje më pak ajër. Edhe pse nuk ka prova që përtypet ushqimin me gojë mbyllur mund të pezullojë belching, ende përtypet i ngadalshëm dhe i plotë i ndihmon për të shkruar ato. Ajo gjithashtu nxit tretje më të mirë dhe për të reduktuar formimin e gazit në stomak.

  Nerva qetë.

  Disa njerëz janë shtet nervor të fillojnë për të prekur apo trokitje e lehtë gishtat tuaj. Disa vetëm fillimi për të gëlltisë ajër kur ato thahen gojën dhe fytin. Mundohuni të gjeni një tjetër dalje për tension të tyre nervor. Stand up. shtrirje dhe pure, duke e bërë një shëtitje rreth shtëpisë.

  Shmangni pije të gazuara. Pasoja të padëshirueshme pije me sodë është rritur formimin e gazit që duket mënyrë për të dalë. Nëse ju nuk dëshironi të vuajë përmes gromësirë ​​gjatë, pasi të hahet darkë, ju duhet të jetë i kujdesshëm në lidhje me disa pije. Është më mirë që të zgjedhin për ata që nuk përmbajnë dioksid karboni.  Get shpëtoj e çamçakëz. Çamçakëz promovon akumulimin e pështymës, e cila është prekje pastaj së bashku me ajër.

  Pini ujë nga një gotë apo filxhan. Kur njerëzit të pijnë pije përmes një kashtë ose ujit nga burimet, aq më e madhe sasia e ajrit të përzier me ujë.

  Limit produkteve të ajrit. Produktet whipped tilla si milkshakes dhe në shishe zakonisht përmbajnë një sasi të konsiderueshme të ajrit, duke rritur rrezikun e regurgitation.

  Përjashto disa ushqime nga dieta juaj. Nëse asnjë nga këto metoda nuk do të ju ndihmojë të hequr qafe të regurgitation, është e mundur që arsyeja qëndron në alergji e saj e ushqimit apo intolerancës në qumësht.

  Nëse ju provoni duke shmangur disa ushqime nga dieta juaj, ju do të jetë në gjendje për të sqaruar këtë çështje. Më shpesh belching është i lidhur me produkte të tilla si qumështi, vezët, gruri, misri, soje, arra, fruta agrume, coca-cola dhe çokollatë.

  Në qoftë se ju të ndaluar për disa ditë të pijshëm qumësht, për shembull, dhe pastaj ju zhduken belching, konsiderojnë burim gjet. Por të jetë i sigurt provoni përsëri shtoni pak qumësht për të ngrënë. Nëse belching shërohen, atëherë ju duhet të shikoni për një burim të ndryshme të kalciumit.

  Kryen testin. Nëse keni konsideruar të gjitha arsyet për belching tyre dhe nuk i përgjigjem, pyesni doktorin tuaj për të kontrolluar nivelin e aciditetit të stomakut.

  Acid tepërt të çon në ulcerat. Mungesa e acidit ngadalëson procesin e tretjes, duke shkaktuar belching.

  Shto një acid pak. Nëse ju keni vëzhgoi ulur aciditetin e stomakut, ju mund të kenë nevojë të shtoni një acid pak në vakt të hershme, të tilla si tableta me acid klorhidrik.

  Mundohuni të mos shtrihem pasi të hahet. Është joshëse për të marrë një sy gjumë pas një darkë të shijshme. Megjithatë, ju rrezik shkaku belching, në gjumë shtrirë në shpinë, në qoftë se unë me të vërtetë duan të fle në pasdite, të bëjë atë, ndërsa i ulur në një karrige të rehatshme në mënyrë që trupi u gjet në një pozitë pak të ngritura.

  Por kjo do të ishte shumë më mirë në qoftë se ju zaymetesya diçka të tillë si vidpravytesya një shëtitje. Kështu, gjasat reduktuar e gjetjes përmbajtjen e stomakut në ezofag. Që nga paraqitja e regurgitation është i lidhur me të njëjtat arsye si urth, ajo ndihmon të shpëtoj të të njëjtit ilaçeve.

  Tregojë mjekun tuaj. Nëse asnjë nga mjetet e projektuar për të eliminuar urth nuk të ndihmojnë dhe ju ende mërzit regurgitation, mjeku juaj mund të bëjë një studim të ezofagut. Në rast të diverticulum Një pozicion vertikal mund të korrigjohet me kirurgji.

  Informacion nga artikullin "gromësij".