Përsëri derdhur dëborë


 • Çfarë bën seborrhea?
 • Si i seborrhea lëngshme?
 • Si e bën një seborrhea të dendur?
 • Çfarë është zbokth dhe se si ajo ndryshon nga seborrhea?
 • Si për të trajtuar seborrhea?
 • Si për të kuruar zbokth?

 • Çfarë bën seborrhea?

  Atje
  me vaj, i trashë me vaj dhe të përziera lloji. Në varësi të përbërjes
  sebum sekretuar nga lëkura. Me një shënime të trashë me vaj
  ndryshojë cilësinë e sebum, që është më
  trashë, ajo zvogëlon numrin e acideve yndyrore të ulët (zhydko th
  konsistenca) dhe përmbajtja në rritje të acideve yndyrore (të trasha dhe
  konsistencë e vështirë).


  Si i seborrhea lëngshme?


  me vaj shpërndarje të lëngshme shënuar tepërta zakonisht nuk është e

  modifikuar cilësisht sebum. Alokimi zakonisht tepruar
  ndodh në fytyrë, gjoks, mbrapa sipërme. Lëkurë
  është me vaj, goja me shkëlqim (poret) e gjëndra dhjamor dhe zgjeruar
  çuditem. Kur squeezing lëkurën mund të shihni shkarkimin e hollë të bardhë
  filamente dhjamor.

  Edhe pas 1-2 orë pas degreasing, lëkura bëhet
  dhjamor përsëri. Pas disa viteve të lëngshme me vaj në
  atje është një model i vazhdueshëm baldness e burrave dhe grave të rëndësishme hedh lëng
  flokët. Gjithashtu vuri në dukje shfaqjen e vulgare (dhe papular
  pustular) puçrra fytyre. Nga 24-26 vjet salootdeleniya intensitet ul
  skuqje dhe puçrra fytyre zakonisht ndërpritet.  Si e bën një seborrhea të dendur?

  I trashë
  seborrhea gjithashtu fillon në adoleshencë, por ndryshe nga të lëngshme
  seborrhea shënuar ndryshojë në cilësinë e sebum,
  e cila bëhet më e dendur. Në fytyrë, e prapme e qafës,
  gjoks dhe mbrapa duket comedones. Fundit është rezultat
  bllokim i gjëndër dhjamor ductless, akumulim i sekrecione. E zezë
  pikë në sipërfaqen është rezultat i oksidimit
  sebum. Duke klikuar në comedones lirua trashë verdhosh
  sekret. Seborrhea trashë mund të jetë i komplikuar nga llojet e ndryshme të puçrra fytyre -
  pustular, indurativnymi, conglobata, abscesi. Mund

  atheroma dhe abscese ndodhin. Prapa fytyre (aknet) mund të largohet
  cicatrices, shpesh Hypertrophic - personi obezobrazhyvayuschye.


  Çfarë është zbokth dhe se si ajo ndryshon nga seborrhea?

  Zbokth
  karakterizuar nga pamja e peshore të vogla të bardha ose të verdha në sfond
  kokës nevospalennoy. Thekon lehtë ndarë nga
  sipërfaqe të lëkurës. Me një peshore trashë me vaj mund të rrinë së bashku me njëri-
  tjetër. Zbokth është rezultat i kokës me vaj dhe
  i mikroskopike kërpudhat - M. furfur, e cila ushqyer në lëkurën
  yndyrë të çon në thekon të vogla të thata. Zbokth është i ndryshëm nga
  seborrhea se është rezultat i një shkelje të produkteve të lëkurës

  yndyrë (me vaj, jo domosdoshmërisht të dallueshme) ose infeksion.


  Si për të trajtuar seborrhea?

  Trajtim
  seborrhea duhet të kryhet vetëm nën mbikëqyrjen e një mjeku ose dermatolog
  cosmetologist, duke e lejuar ju që të shpejt dhe në mënyrë efektive të reduktuar
  seborrhoea dhe të arrijnë rezultate afatgjata. Kur seborrhea
  kërkon spastrim të kujdesshëm dhe heqjen e sipërfaqes
  sebum tepërt. Për këtë larë fytyrën me ujë të ngrohtë dhe sapun,
  pastaj pije me ujë të ftohtë ose të ftohtë. Lëkura është e prekur
  komplote trajtohen me Resorcinol ose përdorimit salicili alkoolit
  Pluhur degreasing, droga e squfurit dhe droga që pengojnë

  Prodhimi i sebum - acid Azelaic (Skinoren, Zyneryt).


  Si për të kuruar zbokth?

  Trajtim
  zbokth përfshin përdorimin e drogave që reduktojnë seborrhea dhe
  të ndikojë edhe kërpudhat M. furfur. Këto substanca janë:

 • Zink
  Pirythione, Climbazole, Ketoconozole, Selen dysulfatit - kanë
  aktivitet antimicrobial (numri kontroll M. Furfur);
 • Octopirox
  (Pirokton olaminë), qymyrit Tar, Selen dysulfatit - kanë
  efekt citostatik (ulje rishikim qelizë shpejtësi);
 • Qymyrit Tar, Squfur, Oksid Acid - kanë veprim keratolytic (hequr thekon / shtresa e sipërme e epidermë).
 • Zink
  pirition pjesë e supet shampo Kryesuesi, Freederm zink dhe

  Ketoconazole pjesë tjetër e Nizoral shampon. Tar është përfshirë
  Friderm Tar përbërja shampo, etj