Njihuni myositis


 • Shkaqet e mioziti
 • Simptomet e mioziti
 • Trajtimi i mioziti

 • Shkaqet e mioziti

  Mioziti - një inflamacion i muskujve, manifestohet nga sindromi dhimbje dhe dobësi e muskujve. Ndonjëherë prekur më tej muskujt atrofi. Shkaku i mioziti mund të jetë infeksion (influenza, grykët kronike), sëmundjet parazitare, efektet toksike.

  Në violinistë, pianistë, typists, shoferët, puna e të cilëve është e lidhur me tensionin e grupeve të veçanta të muskujve, ose punonjësve afatgjata në një mioziti pakëndshme pozitë - sëmundjes profesionale. Ajo gjithashtu mund të ndodhë pas ftohjes tepruar apo tensioni i muskujve, gjykata fortë muskulare për udhëtimin.  Purulent myositis mund të jetë për shkak të lëndimit ose injektim intramuskular komplikimeve në një muskul nëse infeksioni futur.

  Myositis akut ndodh papritmas gjatë infeksioneve akute pas traumave, tensioni mprehtë muskujve.

  Myositis kronike mund të jetë rezultat i nje komplikim akute ose ndonjë infeksionit. Muskujt e qafës, rajonin e mesit, gjoks, viç Më të prekur.


  Simptomet e mioziti

  Sëmundja manifestohet me dhimbje lokale, me intensitet të cilëve rritet. Rritjet dhimbje ashpër në një tension (reduktimin) e muskujve të prekura, si dhe ndjenja e tyre. Nuk mund të jetë ënjtje, ndonjëherë - skuqje.


  Në raste të rënda, ethe, dhimbje koke.

  Mioziti nofulla çmendurisht përtypet muskujt shtrënguar, muskujt e tendosur të fortë. Dhimbje ndonjëherë është aq i fortë se personi është në gjendje jo vetëm për të përtyp, por flasim. Dhimbje në muskuj kompakt begati jo vetëm mocionin, por vetëm, natën, nga ndryshimet e motit.
  Në rastet e lehta, dhimbje zakonisht kalojnë brenda disa ditësh, por veprimi i faktorëve negative të tilla si ftohje apo stresi të tepruar fizik, mund të ketë kthime mbrapa shpeshta të sëmundjes.
  Trajtimi i mioziti

  Në fillim të sëmundjes Rest, me lezionet e muskujt e mbrapa, këmbët, të murit të barkut - përputhje me regjim shtrati.

  Në mënyrë tipike, pacientët me scoliosis trajtohen në shtëpi, por duke shkuar te mjeku (mjek, neurolog, dhe në raste të rënda - deri kirurg) dëshiruar. Zakonisht përshkruajnë qetësues, ju lutem me purulent mioziti - antibiotikët.

  Në mioziti qelbëzues mund të kenë nevojë kirurgji, kullimit e autopsisë abscesi ndjekur nga larja plagën dhe zgjidhjet e saj antiseptik.

  Show mioziti ngrohjes e thatë (shall leshi të detyrueshme), fizioterapi efektive, fërkoni muskujt e prekur.

  Në shtëpi, stroking dhe fërkim muskujt duke përdorur vaj holluar thelbësor të eukalipt, livando, borzilok, rozmarinë dhe pisha ndihmon të ngrohtë dhe të pushojnë fibrave prekur muskujve, stimulimin e qarkullimit lokal të gjakut.


  Në masazh qelbëzues mioziti është i kundërindikuar sepse muskujt trazim mund të çojë në përhapjen e infeksionit.

  Mbi fizibilitetin e masazh në çdo rast duhet të konsultoheni me një mjek. Si një masë paraprake për të shmangur stresin lartë në grupe të caktuara të muskujve, hipotermi, qëndrimit të zgjatur në një pozitë të palakmueshme, lëndimet traumatike.

  Informacion nga neni Julia Shihinoy "mioziti, forcën e muskujve dhe dobësi."