Miqtë molesAjo që ne dimë për moles

Moles - një emër të familjes, të lindura dhe të fituara formacionet pigmented në lëkurë, zakonisht në formën e njolla të errëta ngjyrë kafe ose arra.

Në mjekësi, nuk është një term "nevus", e cila tregon formimin e pigment të lëkurës në të gjitha. Ata mund të identifikojnë dhe nishan, dhe pika të moshës shfaqen në lëkurë pas lindjes.

Birthmarks janë formacione beninje të lëkurës, të cilat në shumicën e rasteve nuk shkaktojnë ndonjë problem. Ajo është e kufizuar në madhësi grupe nevusnyh të qelizave me pigment të formuara si rezultat i shkeljes së sintezës lokale dhe metabolizmin e melaninës. Ata në përgjithësi banesë ose pak i dalë mbi lëkurë të butë, të mbuluara ndonjëherë me flokët, të shfaqen në fëmijëri dhe adoleshencë, por ndonjëherë të lindin në moshën e rritur.Me birthmarks nuk janë të lindur. Njeriu është i lindur, zakonisht pa moles, 80-90% e tyre ndodhin gjatë fëmijërisë dhe rinisë, dmth 25 vjet. Në '40 moles të fillojë të zbehet, dhe deri në 80 vjet ata janë të majtë.


Opinion Mjekësia

Sipas mjekëve, moles dhe spote pigment - dobësinë e lëkurës sonë, që paraqesin një kërcënim serioz - ". Mbretëreshës së kancerit" rrezikun e melanoma, të pamëshirshëm dhe të pabesë Në fund të fundit, 80 për qind e melanoma (kancerit të lëkurës), fillon për të zhvilluar atë në nevi.

Sipas mjekëve, trampolinë për shfaqjen e melanoma mund të jetë absolutisht ndonjë nishan.


Nevi Melanomoneopasnyh nuk ekzistojnë!

Shfaqja aktiv i moles të reja dhe rritja e vërejtur më herët gjatë pubertetit (12-18 vjet) dhe gjatë shtatzënisë. Të forta moles Rritja stimulator janë trauma, rrezet ultravjollcë, për rrezitje, hobi dhomë me diell, masazh, trajtim hormonal. Ekspozimit të zgjatur moles ultravjollcë (të gjatë intensive tan) është i mbushur me rilindjen e tyre në melanoma.

Rekomanduar me forcë për të përpiqen për të parandaluar ose hequr veten "prishin pamjen e" nishan. Çdo lëndim mund të kthehet në një nishan të padëmshme në onkologji;


Moles ose melanoma janë

Ndryshimet Sleduschye mund të flasim për degjenerim të pranishëm në melanoma nishan:

 • Humbja e flokëve nga moles;
 • fillimi i rritjes së saj;
 • bespokoyaschyy kruajtje, dhimbje, djegie,
 • njollë (posvetlenie nishan errët po aq e rrezikshme si drita errësuar);
 • vulë paraqitja;
 • blurring tehe, pamjen e një rim të kuqe rreth nishan;
 • abuzimi apo fshihet plotë duke tërhequr në nevi lëkurës;
 • lëkurë.
 • Këto simptome tregojnë se mol janë rilindur, dhe shpesh - në melanoma. A nuk e tërheq, menjëherë kontaktoni mjekun tuaj, pas disa javësh disa ndihma mund të vonohet.

  Melanoma po ndryshon shumë shpejt dhe metastasizes, ajo është aq e paparashikueshme dhe e rrezikshme, se parashikimi është shumë i vështirë.

  Provokuar degjenerimin e moles dhe zhvillimin e kancerit mund, siç u përmend tashmë, admirimin e tepruar cirk në diell ose në shtretër për rrezitje, dëmtimin. Shumica e moles degjeneruar vendosur në shuplaka, thembra. Por mol nga e cila qimet të rriten, zakonisht në drejtim të Onkologjisë të sigurt.


  Hiq lindjes

  Pra, për çfarëdo arsye (mjekësor apo thjesht estetike) ju vendosni të hiqni.

  Metoda më e mirë dhe më efektive është heqja lazer i nishaneve.
  Së pari, duke përdorur një lazer, përveç heqjen e drejtpërdrejtë të moles, është trombuvannya enët më të vogla.

  Kjo jo vetëm që parandalon metastazë të mundshme, por përjashton humbjen e gjakut. Së dyti, ka një rigjenerim më të shpejtë të lëkurës. Së treti, është e mundur për të arritur një efekt të mirë kozmetike, e cila është e rëndësishme, sidomos për gratë, ndërsa duke hequr moles në fytyrë dhe pjesë të ekspozuara të trupit. Dhe, sigurisht, për ju është e domosdoshme që mjetet moderne të anestezi të lejuar pothuajse nuk ndihen dhimbjen e veprimit lazer.

  Sigurisht është e rëndësishme që të setup lazer përdoren. Prandaj, në qoftë se ju jeni përballur me një dilemë që të besojë hequr moles tyre, është më mirë për të shkuar vetëm për të profesionistëve të cilët të armatosur me teknologjinë më të përparuar mjekësore dhe pajisjeve.

  Shumë ekspertë besojnë se heqja e tumoreve që janë më shumë në trashësinë e lëkurës, përdorimi më i mirë i teknologjisë lazer, lazer CO2 direkt acid. CO2 Laser - makinë cutting-edge. Ajo vetëm heq indet sëmurë pa ndikuar të shëndetshme. Heqja e tumorit është nën kontroll vizual me lëndim minimale termike dhe pa lezione të lëkurës. Fshin lë Mole vogla pak gjurmë.

  Informacione nga artikullin "birthmarks"